Не в грошах... розум
ЗОНА ВИСОКИХ ТЕХНОЛОГІЙ
Малолюдна територія студії ім. Довженка чимось нагадує зону, яку досліджували сталкери з фільму А. Тарковського. Ми йдемо повз сірі будівлі, що давно забули про ремонт, перестрибуємо через канави. Але в одному з павільйонів за крицевими дверима неприступного вигляду несподівано відкривається фантастичний світ. Каркас із прожекторами під стелею подібний до непізнаного літаючого об’єкту: сотні лампочок і екрани на рідких кристалах за спиною Тіни Канделакі, в центрі амфітеатру — пюпітри «найрозумніших», а за їхніми спинами народ аплодує. Процесом керує, зрозуміло, не ведуча, а генеральний продюсер «1+1» Володимир Оселедчик. Саме його голос чує Тіна в своїх навушниках. Найбільший трудівник — телескопічний операторський кран. Команда: «Полетіли» — і гігантська гармошка панорамує під стелю.
Через брак стільців влаштовуюся майже на підлозі й помічаю небезпечне сусідство. Якийсь пристрій чорного кольору періодично випльовує клуби спеціального диму, що трохи подразнює горло й очі. Але хвилювання марні — димок робить конусоподібне підсвічування об’ємним і вважається нешкідливим, інакше його не використовували б на всіх концертах. Iз чого складається ця газова суміш, довідатися не вдалося. Це така ж таємниця фірми, як і кока-кола.
Навколо, в непроглядній пітьмі, приблизно стільки ж людей, як і в кадрі. Окремою групкою нервують учасники гри, решта — знімальна група в повному складі. Навіть редактори, чия робота закінчилася з написанням запитань, повинні бути під рукою у продюсера, щоб розвіяти сумніви, які можуть виникнути.
НАЙРОЗУМНІШІ — НЕ ОБОВ’ЯЗКОВО НАЙБАГАТШІ
Передбачалося, що зніматиметься гра «Найрозумніший військовий», і пригадувалися дурнуваті жарти на цю тему. Однак виявилося, що сьогодні визначають «Найрозумнішого лікаря». А тут не до сміху. Як констатувала ведуча: «Від їхнього інтелекту часто залежить наше життя й здоров’я». Іронія тут недоречна!
У напружений момент першого відбіркового туру, коли лікарі-ерудити завзято тиснули на кнопки, стався комп’ютерний збій. Людям, які працюють до другої години ночі, — нічого, а рафінована техніка завередувала.
Комп’ютерні програми надає фірма «Целадор», власник прав на передачу. «Перший мільйон», «Слабка ланка» — також її продукція. Ця ж фірма передає креслення, а збирається студія вже на місці. «Сестри» «Найрозумнішого» йдуть в Англії, Португалії, Німеччині, Франції. А та програма, що знімається в Україні — йде ще й у Росії, на каналі СТС. Запитання і принципи вiдбору учасників залежать уже від творчості конкретного каналу. Так, збирати людей однієї професії — наше ноу- хау. В. Оселедчик вважає, що це робить програму частково соціальною і додає громадського авторитету представникам малооплачуваних професій.
Поки «лікували» «хворий» комп’ютер, публіку на трибунах розважав асистент. А я встигла поговорити з лікарями з Самари, які відіграли свій тур. Аргумент «соціальної значущості» вони не сприйняли: «Що ви! Кішку безкоштовно не вилікуєш, а людину — можна?» Мовляв, престиж медиків наших країн, скоріше, залежить від нормальної платні. Як процитував поета один лікар під час запису: «У жизни есть любимчики. Мне кажется, мы не из их числа».
Короткі розповіді учасників про себе вже звичні. Дивує інше — концентрація милих та інтелігентних облич. Тут попрацював відділ кастингу. Крізь його сито пройшли сотні людей. Дзвінки, тести, співбесіди, перевірка на телегенічність. На збір однієї «професійної» групи йде місяць-півтора. Телекомпанія оплачує дорогу та проживання, а як приз — символічний кристал знань, який демонструє камері ведуча. До речі, на думку Т. Канделакі, вiдбір проходять не найрозумніші, і навіть не найерудованіші, а найбільш упевнені в собі (дивлячись на Тіну, яка випромінює благополуччя, подумалося — мабуть, її відібрали саме за цим принципом). Є й інша версія. Хтось iз знімальної групи з цього приводу сказав: «Коли починаються гроші, «преться» хто завгодно. А так — інтелігентні люди!»
УКРАЇНА—РОСІЯ: 1 — 0
Закінчилася вимушена пауза і змагання продовжилися. Енергійна Тіна закидає претендентів на звання «Найрозумнішого» запитаннями, а тих, хто відзначився, заохочує особистою бесідою. Зосереджені на боротьбі учасники відповідають односкладово, не розуміючи, що час, проведений у кадрі — це єдиний приз, який дістанеться тим, хто програє. Але ведуча не дуже й допомагає новачкам ефіру, i розмова мляво точиться довкола лікарської специфіки. Не знаю, чи потрапить до передачі злий жарт одного психотерапевта в її бік. Тіна настирливо допитувалася про синдром ведучого і отримала діагноз: «Мабуть, вас погано обстежували».
Слалом запитань iз різних галузей знань і різноформатні конкурси — ще не всі складові інтриги. Емоційності додає битва української та російської команд. Трохи здорового патріотизму не завадить. У будь-якому випадку, Україна не програє, знімаючи таке ігрове шоу.