Перейти до основного вмісту

Non grata

Чому сімом українським журналістам і секретареві Донецької міськради заборонили в’їзд до Азербайджану?
08 серпня, 15:49

МЗС Азербайджану оприлюднило «список 335» — осіб, яких оголошено персонами нон ґрата. Серед них — парламентарі з різних країн світу, іспанська оперна співачка Монсеррат Кабальє, швейцарський космонавт Клод Нікольє, протодиякон РПЦ Андрій Кураєв, батько Філіпа Кіркорова Бедрос Кіркоров та інші. Причина заборони на в’їзд — непогоджені з владою Баку візити до Нагірного Карабаху, який країна вважає окупованою територією.

З українських громадян до списку увійшли семеро журналістів та секретар Донецької міськради Сергій Богачов, який 2007 року був спостерігачем на місцевих виборах. Рішення МЗС Азербайджану виявилось для Богачова несподіваним. На своїй сторінці у «Фейсбук» він зазначив: «Зізнаюсь, я був вельми здивований цією заявою, яка вперше пролунала через шість років після тієї виборчої кампанії. Справді, якраз того року я відвідав Нагірний Карабах на запрошення місцевих органів самоврядування як міжнародний спостерігач на виборах президента республіки. У складі делегації з України мав зустріч із керівництвом Степанакерта, республіки та особисто Бако Саакяном, котрого зрештою обрали президентом. Крім того, я побував у багатьох населених пунктах, бачив знищені вірменські й азербайджанські села — наслідки варварських бомбардувань та обстрілів як з одної, так і з іншої сторони. Мене дивує позиція МЗС Азербайджану, яке не спромоглося з’ясувати мою точку зору стосовно конфлікту в цілому і волевиявлення громадян Нагірного Карабаху зокрема. Коли ж говорити про так званий незаконний перетину кордону, то мені незрозуміло, що влада Азербайджану має на увазі. Коли я прямував із Вірменії до Нагірного Карабаху, то не помітив жодного азербайджанського прикордонного посту та й взагалі жодних ознак кордону. Тому говорити про незаконність моїх дій складно. Гадаю, причина цієї заяви, насправді, у моїх висловлюваннях на тему виборів президента Нагірного Карабаху. Вочевидь, саме вони й роздратували керівництво Азербайджану.

Ще один українець зі списку — мандрівник, письменник і журналіст Олександр Волощук у коментарі «Дню» по телефону з Казахстану повідомив, що так само не очікував цього рішення. Подорож до Нагірно-Карабаської Республіки — не перший для журналіста досвід відвідин невизнаних держав.

— Відверто кажучи, я очікував, що коли хтось і оголосить мене небажаною персоною, то це буде Росія. Хоча й рішення Азербайджану мене не засмутило, адже бував у цій країні кілька разів і вже побачив усе, що хотів, — розповів Олександр ВОЛОЩУК. — Думаю, що певні структури МЗС чи нацбезпеки звернули увагу на мої публікації у пресі та соціальних мережах. Якби не це, то навряд чи моя поїздка мала б такі наслідки. До Нагірного Карабаху мене ніхто не запрошував — маршрути своїх подорожей я завжди вибираю сам, мій спосіб переміщення — переважно автостоп. Мандрівка відбулася влітку 2011 року. Тоді мені також вдалося відвідати Вірменію, Азербайджан, Грузію, Туреччину та самопроголошену республіку Абхазія. А місяць тому я повернувся з Південної Осетії — візит був вдалим, бо кордон ми перетинали з російського боку. 2005 рокуя спробував потрапити туди через грузинський кордон, і мене мало не оголосили шпигуном, а Цхінвалі довелося розглядати з вікна міліцейської машини.

Другий секретар Посольства Азербайджану в Україні Сабір Рзаєвна запитання «Дня» про те, чому список з’явився саме зараз, відповів, що це не питання часу. За його словами, забороняти в’їзд усім, хто відвідує окуповану територію, — це політика Азербайджанської Республіки, і вона реалізується не в контексті конкретних особистостей, а під кутом зору дотримання міжнародного права. «Україна та інші країни визнають цілісність Азербайджану і рекомендували своїм громадянам не відвідувати територію Нагірно-Карабаської Республіки», — нагадав Сабір Рзаєв.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати