Попереду – «ревізія» всіх програм
Долю популярної програми «Бастіони» на «ВІНТЕРІ» вирішуватиме... пітчингМинулого тижня на сторінці Національної спілки журналістів України з’явилася публікація про те, що більшість працівників Вінницької філії ПАТ НСТУ потрапили під скорочення: «Не знайшлося місця у новій редакції і завідувачеві відділу військово-патріотичних програм, заступникові голови Вінницької обласної організації НСЖУ Марині Тепленко», — йшлося у повідомленні. Її програма «Бастіони», присвячена військовій тематиці, виходила на Вінницькій ТРК майже 18 років. Тепер, за словами журналістки, її, мабуть, закриють.
«Продюсер телеканала Віктор Мозалевський запевнив, що «Бастіони» виходитимуть в ефір до 1 квітня. А що буде далі? — ставить риторичне запитання Марина Тепленко. — Чому мені з моїми «Бастіонами», в числі інших 130 працівників, «ВІНТЕРИ» дали на підпис «лист щастя» — мені не пояснювали. Адже актуальність програми була завжди, навіть до війни. Ми постійно намагалися концентрувати увагу на проблемах нашої армії — ще тоді, коли про це взагалі ніхто не говорив. До речі, в присутності всього колективу нинішній голова ПАТ НСТУ Зураб Аласанія, перебуваючи у Вінниці, відзначив мою програму «Бастіони» як кращу й зажадав особисто познайомитися із її автором, щоби, як мінімум, потиснути вдячно руку й запросити ділитися досвідом. Колектив «ВІНТЕРИ» може це засвідчити. З огляду на те, що відбувається не лише на нашому телеканалі, а на всіх філіях Суспільного — ні програми, ні цього відділу не буде. До слова, у нас на стінах кількох поверхів висіли відзнаки, грамоти, дипломи колег за творчі перемоги в міжнародних та всеукраїнських конкурсах — своєрідна професійна історія зростання. Усе це виявилося незначущим для нових керманичів. Втім, як і іншим колегам, мені надали список вакансій, переважно в інших областях та на півставки або на кілька місяців (навіть на один!) на декретну відпустку, але жодної з них не було у Вінниці. Тому я підписала «лист щастя» про скорочення із тим, що повідомлю своє рішення щодо переводу згодом».
Те, що у філії ПАТ НСТУ «Вінницька регіональна дирекція ВІНТЕРА» відбувається скорочення, керівництво не заперечує. Причина одна для всіх регіонів — перехід від державного до суспільного мовлення, уніфікація структури і зміна юридичного статусу колишніх ОДТРК. Що стосується програми «Бастіони», то, як повідомив продюсер телеканала Віктор Мозалевський, її не закрито, вона виходить в ефірі «ВІНТЕРИ», щосереди о 20.00. Однак попереду — «ревізія» усіх програм. Це значить, що автори будуть презентувати і захищати свої передачі, аби в ефірі дійсно були найкращі проекти. Цей етап є дуже важливим для якісного зростання суспільних мовників у регіонах.
«Коли формували штат бюро телерадіоновин, із Мариною Тепленко відбулася розмова, де їй було озвучено перелік штатних посад, жодна з них її не зацікавила. До того ж, Марині Тепленко було повідомлено, що творча частина працівників у майбутньому переходить на відкриті конкурси ідей (тобто пітчинги), коли автори зможуть подати ідею програми, довести, що вона дійсно найкраща серед запропонованих, а переможці такого конкурсу будуть реалізовувати проект уже за договором з НСТУ. Тобто якщо на сьогодні ми покриваємо ефірну сітку власним продуктом на 80%, то у квітні штатні журналісти готуватимуть місцеві теле- і радіоновини протягом дня, ранкове розважальне телешоу, вечірню аналітичну телепрограму та радіопрограми. Решту контенту будемо замовляти на відкритих конкурсах ідей — пітчингах. За підсумками конкурсу з виробниками програм укладатимуть строкові контракти. Якщо виграють «Бастіони», то вони транслюватимуться в ефірі й надалі, — коментує Віктор Мозалевський. — Великий штат — це далеко не завжди якісніші програми і суспільно важливий контент. Пріоритетом у роботі філій є і має бути саме якісні, оперативні, незалежні регіональні новини — це той необхідний мінімум, який має забезпечити суспільний мовник у регіоні. На сьогодні наші журналісти новин почали працювати за загальноприйнятими стандартами тележурналістики. Хтось готовий вчитися новому і працювати в іншому темпі, а комусь складно пристосуватися до подібних змін. Наприклад, у багатьох журналістів відсутні навички роботи з комп’ютером. Для цього у філії наразі проводяться навчання журналістів азам відеомонтажу та освоєння інших потрібних для роботи програм. Ми не боїмось помилок, не боїмося вчитися, бо маємо мету — побудувати суспільне мовлення, орієнтоване на споживача».
ТРК «ВІНТЕРА» — одна з найбільших дирекцій Національної суспільної телерадіокомпанії України. Станом на грудень 2017 року у ній налічувалося 208 штатних посад. Процес уніфікації і скорочення штатних позицій на каналі триватиме до квітня 2018 року. А вже з 2 квітня штатний розпис філії складатиметься з 84 штатних посад, а частину функцій, зокрема господарські, буде виведено на аутсорсинг — співпрацю за цивільно-правовими угодами.