Перейти до основного вмісту

«Повернутися додому»

Журналісти «ТСН» презентували документальне кіно про дітей війни
30 травня, 13:28
«Повернутися додому»

«Ми отак граємося-граємося у тітки Насті у дворі, аж тут дивимось — опа-на — «град» лягає на поле... І відразу всі люди побігли, хто куди міг, щоб врятуватися, — говорить 5-річний Богдан, один з трьох героїв документального фільму кореспондента «ТСН.Тиждень» Станіслава Ясинського.

Інший герой — Данило — прожив під обстрілами у Пісках більше року. Коли під час зйомок недалеко від будинку пролунав потужний вибух й автор фільму разом з оператором впали на землю, маленький Данилко лише посміхнувся і запитав: «Що, злякалися?». Та найбільше вражає доля чарівної Даринки, яка більше року не бачила свого тата, адже він воює на стороні ДНР. І дівчинка прекрасно це розуміє… Всі троє героїв фільму замість іграшок мають осколки від снарядів та справжні бойові набої, які познаходили недалеко від своїх будинків. Вони, попри свій юний вік, вже багато чого пережили і сьогодні щиро радіють найпростішим речем – справжнім іграшкам, дитячим книжкам, зокрема казкам і розмальовкам, а ще — фруктам і цукеркам.

«А ти знаєш, чому змушений виїхати з дому?» — запитує журналіст Богдана по дорозі в інтернат. «Так, йде війна. Проти нас воює Росія…», — цілком по-дорослому відповідає дитина.

Сюжет фільму «Повернутися додому» розгортається у фронтових та прифронтових містах і розповідає вражаючі історії трьох дітей, життя яких змінила війна, перетворившись для них на буденність. Разом з оператором Андрієм Ветошкіним журналіст Станіслав Ясинський провів зйомки у Новоайдарі (Луганська область), Маріуполі та Пісках (Донецька область) протягом трьох місяців. Під час зйомок автори декілька разів потрапляли під обстріли. Вони дізналися страшні подробиці з життя дітей, разом з ними переживаючи жахливі спогади, що їх переслідують.

«Це одна з найстрашніших речей на війні — діти, для яких війна стала нормою. Там, де дорослі ламаються і божеволіють, діти просто продовжують жити й носити душевні рани у собі. Вони ще не знають днів тижня, але по звуку пострілів можуть визначити, куди потрапить снаряд. Вони тижнями сидять у підвалах, бачать руїни на місцях своїх будинків і трагедії в долях батьків. Але вони звикають до всього. Для цих малюків війна — не головна подія життя, а всього лише похмурий фон, — розповів «Дню» автор фільму Станіслав Ясинський. —Повернутися додому — це головне їхнє бажання, тому ми фільм так і назвали. Це все одно, що бажати закінчення війни. Будинок — це коли все добре, коли не стріляють, коли тебе люблять батьки і іноді дарують подарунки. Будинок повинен бути у кожного. Кожна дитина хоче бути в цій затишній простоті, яку в нього відібрала війна».

Треба сказати, що команда документалістів з «1+1» не просто показала жахіття, в яких живуть діти в зоні АТО, але й прагне конкретними справами хоча б якось допомогти найбільш скривдженим. Так, під час презентації фільму Сергій Попов, директор департаменту новин «1+1», поділився планами телеканалу щодо допомоги дітям, постраждалим в результаті воєнного конфлікту на сході України. Зокрема, він розповів, що вже з 1 червня «1+1» запускає сайт, де буде зібрана актуальна інформація щодо потреб «дітей війни». «Таким чином ми хочемо допомогти цим дітям знайти «янголів-охоронців», які б допомогли їм пережити страхіття війни», —зауважив Сергій Попов.

Фільм «Повернутися додому»,приурочений до Міжнародного дня захисту дітей, продовжиться циклом сюжетів про дітей війни у вечірніх випусках ТСН з 1 по 7 червня. Саму ж картину можна переглянути на сайті tsn.ua з 1 червня, а також у кінотеатрі «Ліра» з 5 червня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати