Революційна субота в ефірі ТБ
Як центральні канали показували прямоефірні телемарафони
Ще у п’ятницю прес-служби більшості центральних телеканалів України повідомляли про переформатування своєї сітки мовлення, а саме зняття усіх розважальних програм у зв’язку із трауром за загиблими на Майдані. Планувалися додаткові випуски новин та інформаційні телемарафони. Проте всього за одну ніч ситуація змінилася настільки, що упродовж дня «Інтер», ТРК «Україна», «1+1», «5-канал», ICTV, Перший національний, «Рада» та інші канали практично відмовилися від програм і влаштували трансляцію засідання ВРУ з коментарями експертів у рамках телемарафонів.
Перша новина, яку дізналися суботнього ранку українці, не залежно від того, який канал вони дивилися, – Верховна Рада обрала нового голову – Олександр Турчинова, адже Володимир Рибак та Ігор Калетнік не з’явилися на засідання і передали заяви про відставку. Ці кадрові перестановки різними каналами коментувалися майже однаково – подавалася кількість голосів і промова Турчинова, від оцінок вирішили утриматися. Також більшість каналів протягом дня часто повторювали фрагменти трансляції сесійної зали парламенту, щоб показати обговорення та прийняття законів, зокрема про висловлення недовіри генпрокурору Віктору Пшонці, обрання Арсена Авакова головою МВС, голосування за Конституцію 2004 року, відсторонення від посади Президента України Віктора Януковича та постанову про звільнення Юлії Тимошенко.
Натомість інша новина була набагато більше здобрена журналістськими епітетами, а саме – відкритий доступ до Межигір’я, екскурсії по величезній території, фазани, шикарні гаражі із раритетними машинами, а трохи згодом – документація, яку виловили на причалі біля маєтку, що засвідчувала грандіозні масштаби корупції, відкатів, скажені суми розрахунків за благоустрій резиденції президента, орієнтування на найбільш «небезпечних» журналістів, тощо. Вчора багато активістів і громадських діячів наголошували на тому, що сюжети з Межигір’я потрібно якомога більше і частіше показувати по каналах, особливо по тих, чия превалююча аудиторія – Схід і Південь України, щоб люди нарешті зрозуміли справжнє обличчя нашого «покращення».
Ще одна новина, яку не могли замовчати центральні мовники – з’їзд депутатів всіх рівнів південно-східних областей і АР Криму у Харкові, ініційований так званим «Українським фронтом», якого «плюси» у своїй трансляції не криючись називають об’єднанням, створеним за ініціативи Добкіна для, цитую, «зачистки української землі від окупантів».
Загалом зараз «1+1» демонструє норму, слугуючи прикладом для інших мовників. Так наприклад, у студію для коментування подій був запрошений заслужений юрист, голова ЦВК у 2004 - 2007 роках Ярослав Давидович. Марічка Падалко, що вела телемарафон, одразу ж поставила юристу питання, яке в той момент хвилювало багатьох: «Чого важливого можна не помітити за цими швидкими кадровими рішеннями?» На що пан Давидович відповів, що не варто забувати помилки минулого і звернувся у прямому ефірі до екс-президента Кучми зі словами «сьогодні ми пожинаємо саме ваші плоди».
Проте далеко не всі мовники одразу стали подавати об’єктивну та повну інформацію. Якщо від перекручування фактів більшість відмовилася, то від замовчування певних моментів – далеко не всі. Так, ICTV вчора назвав Євгена Жиліна лідером громадської організації, розповідаючи про з’їзд у Харкові у такому контексті: «аби зберегти мир і порядок, на з’їзді ініціювали створення народних дружин оборони, а щоб вони були ефективними, пропонують їх озброїти. Про це заявили лідери громадських організацій». У цьому ж сюжеті звучать слова журналістки і підібраний коментар харків’янки, які засуджують дії Києва. Також канал підготував сюжет-хронологію про зародження і діяльність Майдану. Цього разу події нарекли «великим протистоянням». Проте не обійшлося і без перетасовок фактів. По-перше, говорили про «розкол в лавах мітингувальників» на початку революції, посилаючись на два центри – Майдан і Європейська площу. У тонкощі політичних і громадських осередків вирішили не заглиблюватися. Події на Грушевсього удостоїлися однієї фрази: «Активісти закидали спецпризначенців коктейлями молотова, «Беркут» у відповідь використав шумові гранати». Далі – усе ще більше нагадувало приказку «галопом по Європі» – період із 19 січня по 21 лютого , тобто цілий місяць, вмістили у кілька хвилин. Наголос робився на ключові для влади дні, мовляв 28 січня уряд скасовує диктаторські закони, а 18 лютого протистояння все одно чомусь продовжується. Принаймні, такий висновок можна було зробити, не почувши ніяких уточнень чи роз’яснень через закадровий голос. А далі – ще більше. Виявляється, 21 лютого був день «справжнього перемир’я», а президент «ініціював дострокові вибори і повернення до Конституції 2004 року». Чи варто нагадувати, що ці умови виникали ще за часу мирного Майдану, коли людей ніхто не чув, а екс-президент не йшов на жодні поступки?..
Складалося враження з екранів ТБ, що Віктор Янукович і досі не зрозумів, що відбувається у країні. Близько полудня телеканал «UBR» став транслювати запис невеликого інтерв’ю із «гарантом» із невідомого приміщення. У своєму зверненні Янукович заявив: «Я абсолютно впевнений в тому, що те, що побачила наша країна і весь світ - приклад державного перевороту. Я робив усе, щоб у країні не було кровопролиття… Я не збираюся подавати у відставку. Я законно обраний Президент… Все, що сьогодні відбувається, більшою мірою, звичайно, і вандалізм, і бандитизм, державний переворот… Ми бачимо повтор нацистський, коли в 30-тих роках у Німеччині, в Австрії нацисти приходили до влади». Цю заяву одразу ж стали транслювати по усіх центральних і громадських телеканалах. Так, «Громадське ТБ» навіть запросило у студію Юрія Мірошниченка, щоб він прокоментував слова Януковича. Проте член «Партії регіонів» намагався уникати будь-яких оцінок і говорив здебільшого лише про недопущення розколу в країні. Хоча саме харківський з’їзд, на якому мав бути присутній і Віктор Федорович, фактично закликав до сепаратизму у своїй резолюції: «До відновлення конституційного порядку і законності в країні, легітимізації роботи центральних органів влади, всю владу на місцях беруть на себе органи місцевого самоврядування».
Трансляції перших кадрових призначень в країні на ТБ виходили в ефір паралельно з трагічними кадрами прощання Майдану з вбитими активістами…
Завершальним акордом суботнього телеефіру стало звернення Юлії Тимошенко до українців зі сцени київського Майдану, яке, за повідомленнями «Телекритики», транслювали наживо 11 каналів: «Інтер», «1+1», ICTV, 5 канал, ТВі, ZIK, ATR, канал «24», Business, UBR, Espreso.
Впродовж всього суботнього ефіру тележурналістам випала чи не унікальна можливість проявити весь свій професіоналізм. Так, зі ще одних ексклюзивів – вчора «беркутівці» уперше давали збалансовані інтерв’ю на камеру. Записали їх журналісти «1+1» на виїзді із Києва, де протестувальники влаштували блокпости. Тепер у ефірі чулися не матюки і погрози, а вирази «нас використовують втемну», «крові вже достатньо» і «ми теж живі люди, хочемо повернутися до своїх сімей».
Єдиним каналом, який не зміг працювати «на повну», став «Інтер». Просто у прямому ефірі під час випуску новин близько 15-ої години ведучий Володимир Андрієвський вийшов із кадру. «Інтер» перервав трансляцію і вивів в ефір канал «Рада». Як потім керівництво каналу, «інтерівці» злякалися погромів та підпалів, тож людей негайно евакуювали. Побачивши, що роботі телеканалу нічого не загрожує, «Інтер» відновив мовлення уже через годину.
Author
Анна СвентахРубрика
Медіа