«Щастя для всіх — і задарма»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020222/435-9-1.jpg)
У житті кожного чоловіка має бути місце відпочинку. Напередодні 23 лютого саме час пригадати жарт радянських часів про те, що диван, тапочки і телевізор — вторинні статеві ознаки мускулистої частини людства. Цього тижня улюблених чоловічих ласощів — політики і спорту — було достатньо. Враховуючи нашу ситуацію з медалями, кориснішою для здоров’я буде політика. А якщо здоров’ячко і так паршивеньке — трохи нижче буде про партію реабілітації важкохворих. Цілий калейдоскоп політичних персонажів дарують нам щоденні 15 хвилинки на УТ-1.
Ще авторитетний російських політик Петро I рекомендував висловлюватися невимушено, «дабы дурь каждого была видна».
Загалом, вибір широкий. Хочете нещасливе минуле — сага про безповоротно втрачену КПУ (оновлену) на фоні сміттєвих баків. Хочете демократичне майбутнє без олігархів — СДПУ (проста) з перехожими на вулиці, які будуть голосувати тільки за Ю. Буздугана, i їхні діти, коли виростуть, — також. Хочете неземне, світле і нудне — Всеукраїнське об’єднання християн з правнучкою Шевченка. Можна християнське у стилі похмурого середньовіччя — Християнський рух. Проголосуйте за нього — сувора релігійна держава, де головне — аскеза і підготовка до життя вічного. На зміну СЛОНу минулих парламентських виборів прийшов ЗУБР і «Русский блок» з «чиста масковским акцентом». Їм давно пора об’єднуватися у блок ЗБК — за білоруський комунізм.
У золотій середині — прохідний варіант «Жінки за майбутнє». Вони дуже радянські, ці жінки, правильні, як Валентина Терешкова, і передбачувані, як інструкція. Але що поробиш: саме тепер суспільство вирішило, що треба покерувати й жінкам.
Час приділити увагу важкохворим (Партія реабілітації важкохворих). Їм «відкрилася таємниця топазу» — порятунок економіки за допомогою родовищ цього мінералу в Україні. Вражає обіцянка подарувати кожному громадянинові по цілющому браслету з топазу та середню зарплату в 900 у.о. вже через два місяці після виборів. Примітно, що В. Ющенко, коли був прем’єр-міністром, цю програму схвалив. Особливо важкохворі партійці посилалися на такого собi Циммермана (не плутати з Рабиновичем), який впроваджує диво-програму в Німеччині. УМ-партія (Українська морська партія для розвитку флоту), напевно, тепер досадує — не здогадалася пообіцяти населенню морські круїзи.
Однак 34 партії і блоки — забагато. Як би зопалу не проголосувати за партію реабілітації руху за майбутнє морського покоління. Але у цього сонму партій є спільна риса: міні-партії ще не усвідомили принципову відмінність можливостей телебачення від радіомовлення. Сказати «ку-ку-рі-ку» можна і по радіо. А довести всім, що від цього зійде сонце, можна тільки по телебаченню.
У гості до Дмитра Кисельова («Докладно...», ICTV) потрапляють уже представники партій першого ешелону. Друга людина фракції комуністів — Адам Мартинюк, четвертий у списку «За єдину Україну!» — Володимир Бойко. «Червоний» директор з Маріуполя на красномовство не страждав. Відповідав односкладово. І не зміг прокоментувати фразу тижня В. Литвина про припинення багатовекторної політики. Але, за великим рахунком, це не головне. Ось плутає Дж. Буш дефляцію з девальвацією — і нічого. Як-не-як, президент не останньої країни.
На цьому питанні засипалася й І. Горіна, одна з лідерів Партії озимого покоління. Нібито, і програма у неї прогресивна, за середній і дрібний бізнес, і домашні заготовки від зубів відлітали, і характеристику дівчині дали відмінну, а враження не справляє. Із цього матеріалу вийшла б чудова газетна стаття, а камера оператора прикрашати не вміє. Бійтеся, політики, телебачення. Воно викриє вас за ваші ж гроші. Політик телеери повинен випромінювати чарівність, виявляти ситуативність, почуття гумору чи хоч би почуття міри, доброзичливість, розуміння. Або принаймні якісь із цих якостей. Минулого тижня більшість політичних персоналій поступалася навіть гравцям якої-небудь «Слабкої ланки».
Проминуть тижні, і закінчаться вибори. Зараз у це слабко віриться, але такий час обов’язково прийде. І тоді головний ньюс- мейкер ICTV зможе запрошувати приємних і підкованих співрозмовників на власний розсуд.
Проте ICTV-шній «Свободі слова» вибори не перешкода. І загадкову фразу Литвина тут розібрали по кісточках. Мене немов бетонною плитою привалило цифрами річного прибутку на душу населення. У нас — 600 у.о., а у найбіднішій країні ЄС — Греції — 12 тисяч у.о. Інші дані насилу вивели мене з глибокої задуми. За мірками ЄС у нас не ринкова економіка. До 1990 року від торгівлі з радянськими республіками Україна отримувала (у перерахунку на долари) 8 мільйонів. Зараз про це можна тільки мріяти.
Тепер будемо йти з Росією до Європи, і десь до 2011 року нам скажуть, що наша економіка вже майже ринкова. Але ж у геополітичному пасьянсі бере участь ще й Америка.
Брошконосну Марго Олбрайт приймають не гірше за держсекретаря. Усі теленовини показували, як прем’єр зустрічається з американськими парламентарiями. Країною вже нишпорять 280 спостерігачів ОБСЄ, що не заважає суворим екзаменаторам з-за океану картати наш виборчий закон. Навіть ставляться прямі запитання: чому б Тимошенко не возз’єднатися з «Нашою Україною»? Але головне — щось дійсно змінилося. Адже не минуло й місяця з 23 січня, коли ввели санкції. А висока делегація пообіцяла скасування поправки Джексона-Веніка. Це дискримінаційне мито діє ще з часів радянської України, і про його анулювання шли тільки туманні розмови. Обіцяють переглянути і санкції з приводу злощасних дисків.
Будемо слiдкувати за розвитком цих подій наступного тижня. А вже цього тижня телеканали показали клас в аналізі міжнародної політики. ТСН («1+1»), «Подробиці» («Інтер»), «Вікна у світ» (СТБ) не пережовували інформаційну жуйку CNN про процес Мілошевича, а дали свій незалежний коментар. Звичайно, вони не називали, як Леонтьев з ГРТ, міжнародний трибунал «недалекими швейцарськими дебілами», але висловлювалися стосовно процесу досить критично.
А Євген Федченко («Вікна у світ», СТБ) безстрашно показав сюжет, від якого холонула кров, про наслідки війни у Персидській затоці. Через застосування бомб із збідненим ураном американські солдати і місцеві жителі невиліковно хворі. Організм потерпілих уражений радіацією та містить ртуть. Це успадкують і 67 відсотків їхніх дітей. У США ця інформація замовчується, і ті ж бомби тепер скидаються в Афганістані.
На жаль, інший ексклюзивний матеріал міжнародної передачі СТБ не бачив репортер «Подробиць» у секторі Газу. Відеофільм розповідав про роботу пропагандистської машини під назвою «Палестина». Юних арабів переконують, що найкраща кар’єра — стати живим снарядом. Про це мріють навіть чотирирічні дівчатка. Знаючи ці подробиці, журналіст не став би розмірковувати про те, що жителі воюючих сторін хочуть миру, а єврейські й арабські хлопчиська однаково безвинно страждають.
Не жаліючи себе, знімав під бомбардуваннями і спеціальний кореспондент «Інтера» в Афганістані Андрій Цаплієнко . За що й заслужив високу нагороду. Із професійним святом його по телефону особисто привітав прем’єр-міністр А. Кінах. І я не здивуюся, якщо 23 лютого воєнних кореспондентів «Інтера» буде вітати сам міністр оборони.
Новини «Інтера» дивляться близько 60% українців (це майже удвічі більше, ніж у «плюсів»). Але інформаційна лінія у телегіганта — не єдиний пріоритет. У каналу вистачає коштів на розважальні передачі. А тепер — і на серіали. У веселій вестерн-мелодрамі «Нероби» О. Сумська хоробро вилазить із фінансової ями в 50 мільйонів доларів. Так, сценаристи працюють з розмахом. До речі, виборці часто запитують, звідки у політиків гроші. Ось один із легальних варіантів. Ця стрічка — очевидний прогрес порівняно з «Роксоланою». Можна сподiватися, що у наступному серіалі, як мінімум «Зоряні війни» (коли країна розбагатіє на топазах), Сумська буде відстоювати гідність української жінки вже у боротьбі з космічними негідниками.
Не до свята буде сказано, але на українському телебаченні наявна дискримінація. Спеціалізована передача для чоловіків тільки одна. Це «Кентавр» на телеканалі ICTV . Її непогано робить харківська продакшн-студія « Приват-TV» , відома з «Вітражів». Тележурнал «Кентавр» — це круте чоловіче «Kosmo». Багато порад для чоловіків і бувальщини. Ось, наприклад, історія харківського редактора невеликих газет, якому найкраще працювалося у тісному жіночому колективі. І він, нарешті, творчо реалізувався, організувавши модельне агентство. Як вставки між сюжетами «Кентавра» — еротичні замальовки. А наприкінці — «клубничка» трохи більша. Можливо, тому ефір програми пересунули ближче до другої години ночі.
Здавалося б, такій телепередачі забезпечено гучний успіх, принаймні у половини аудиторії. Але інші телеканали не поспішають повторити експеримент, за аналогією до кулінарних і кримінальних програм. Очевидно, дідусь-рейтинг підказав, що чоловіки цікавляться більш агресивною тематикою — політикою. І для них є хороші новини: до 31 березня це шоу триватиме.
У момент виборів за інших однакових умов люди визначаються на рівні підсвідомості. І наша порада політикам-чоловікам: хочете пробитися у переможці — будьте справжніми мачо.
Випуск газети №:
№35, (2002)Рубрика
Медіа