Телегід
Фінансова криза: кінодіалоги про жадібність і страх
Уночі з 4 на 5 листопада, о 00:20, на каналі «1+1» дивіться програму «Аргумент-Кіно» та стрічку Джея Сі Чендора «Межа ризику».
Дебютний повнометражний фільм американського сценариста й кінорежисера Джея Сі Чендора «Межа ризику» жанрово перебуває, сказати б, на межі фінансової драми та фінансового трилера. Колізія початку світової фінансово-економічної кризи 2008 року.
Події стрічки розгортаються в офісах одного з американських банків, що перебуває на порозі кризи та очевидного банкрутства. Дія триває протягом доби, коли працівники і керівництво банку намагаються знайти оптимальний вихід із критичної ситуації.
Зрештою, ми й досі, як і увесь світ, — так чи інакше — продовжуємо жити під знаком фінансової кризи 2008 року. Що призвело до неї? На це запитання кіномистецькими засобами намагається відповісти автор фільму «Межа ризику» Джей Чендор, котрий, як відчувається, чудово знається на темі. Напевно, не в останню чергу тому, що його батько працював у колись найбільшому у світі інвестиційному банку Merrill Lynch, який став одним із найяскравіших індикаторів відомої кризи восени 2008 року.
Отже, це кіно про те, як розпочиналася криза. З кого і з чого все розпочиналося. Але разом із тим і передусім — це все ж не історичне дослідження, як працювали або чому не спрацювали певні фінансові схеми та як проявили себе глибинні економічні й фінансові закони, нехтувані людьми.
Це кіно, як і має бути, власне, про тих самих людей — можна сказати, й про нас із вами. Як люди реагують, як чинять, коли постає проблема не просто грошей, а великих, величезних грошей. Звісно, для кожного — це своя сума... Та гроші дуже часто — правдивий індикатор. І тут уже перестає працювати звичне протистояння «хороших» та «поганих». Цифри, суми моментально міняють місцями знаки притягання й відштовхування. І, вочевидь, «хороші» персонажі починають чинити «погано», цілком усвідомлюючи, що роблять. Дарма, що жертвами їхніх дій стають інші. У нашому разі — мільйони людей.
Та чи в усьому винні фінансисти — їхня зажерливість і жадоба, їхня безвідповідальність? Чи не ці ж якості тих самих мільйонів людей, яких захопив смерч банківських кредитних позичок, зіграли з ними злий, але закономірний жарт? Про це також ідеться у фільмі «Межа ризику», нехай пунктиром, на маргіналіях, але цілком справедливо, що надає екранній історії належної неоднозначності.
Отже, кіно про людей і про гроші. Але ніхто нікого не наздоганятиме, ніхто не стрілятиме, жінки не зраджуватимуть через чийсь тугий гаманець. Це тихе кіно про жадібність і страх. Багато цифр і діалогів. Цифри великі, а діалоги надзвичайно насичені та експресивні.
А ролі головних персонажів виконує гроно чудових акторів: Кевін Спейсі, Джеремі Айронс, Пол Беттані, Демі Мур та інші. Дотепно хтось пожартував — забагато, як для «бухгалтерського трилера». Звісно, де великі гроші, там «рвуться серця».
Володимир ВОЙТЕНКО
Випуск газети №:
№199, (2012)Рубрика
Медіа