Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Тому що українська?

Владу Одещини звинувачують у спробі знищення газети «Чорноморські новини». Читачі протестують
09 липня, 00:00

Єдина обласна україномовна газета Одещини «Чорноморські новини» виходить ще з 1917 року. Видання пережило більшовицьке підпілля, Громадянську війну, репресії 30-х років. Газета виходила навіть 1937-го, коли впродовж року було розстріляно трьох редакторів видання, та не припиняла свою роботу під час Великої Вітчизняної війни, коли на фронтах загинули десять журналістів «Чорноморки» (саме так читачі неофіційно називають свою газету). Нещодавно на адресу редакції «Дня» надійшов лист-звернення від одеситки Людмили Надієвої до населення Одещини, в якому йшлося про нові утиски газети «Чорноморські новини», вже в незалежній Україні.

«Наша газета «Чорноморські новини» цікава своїми статтями на різні теми, а головне — вона єдина в Одесі захищає українську мову, друкує листи читачів про утиски рідної мови. Нашій газеті 93 роки, люди Одещини звикли до неї та передплачують, хоч до продажу в кіосках її майже не допускають. Та нова влада вирішила зовсім знищити її, без попередження позбавивши фінансової підтримки...— пише у своєму листі Людмила НАДІЄВА. — Новому голові облдержадміністрації Едуарду Матвійчуку закони не писані. Він звертається до населення Одещини російською, а не державною мовою, чим виказує зневагу до українців, які живуть у своїй країні й вважають українську мову рідною (за переписом 2001 року, українською спілкується 61% населення Одеської області)... Сьогодні наші біди в тому, що керують нами ставленики Президента, а не вибрані народом керівники областей, тому вони не зважають на думку народу. Українці Одещини (як і весь схід і південь) уже майже не чують під час оголошення зупинок в електротранспорті рідною мовою. На прилавках наших кіосків — мізерна частка україномовних газет та журналів ... Тож не будемо спокійно споглядати за тим, як знищують нашу українську мову. Не доведемо наші «Чорноморські новини» до банкрутства...»

Таке відверте відчуження влади регіону від свого населення в будь-якій іншій європейській країні видалося б повним абсурдом, але в картину сучасних українських реалій воно, на жаль, вписується надто органічно. Спілкування «Дня» із заступником головного редактора «Чорноморських новин» Ольгою Сірою більше прояснило ситуацію.

Співзасновником «Чорноморських новин» разом із колективом редакції є Одеська обласна державна адміністрація. 18 березня було підписано указ Президента про призначення нового голови ОДА Едуарда Матвійчука. 6 квітня новопризначений голова видав розпорядження про вихід облдержадміністрації з числа співзасновників газети.

— Розпорядження газета отримала поштою 13 квітня, — розповідає заступник головного редактора Ольга СІРА. — Попередньо з редактором та колективом таке рішення не обговорювалося. Газеті не висувалося жодних претензій щодо її роботи. У розпорядженні мотивів рішення також обѓрунтовано не було. Наскільки нам відомо, про це розпорядження навіть не знало Управління ОДА у справах преси та інформації. Упродовж 22-х днів після виходу розпорядження Едуард Матвійчук відмовлявся на прохання журналістів прокоментувати свій крок. Згодом у певних ЗМІ з’явилася інформація про те, що таке рішення було прийняте з метою заощадження бюджетних коштів. В основу редакційної політики нашого видання покладено державницькі засади. Ще до проголошення незалежності колектив вирішив, що для нього найважливішою є Українська держава, її незалежність, мова. «Чорноморські новини» — єдина серед обласних газет виходить українською мовою. Губернатор розмовляє тільки російською, а те, що хтось прагне чути в Одесі українську мову, вважає мало не непорозумінням. Очевидно, губернаторові не потрібне видання, яке має чітку державницьку позицію.

Розпорядження голови порушує і права передплатників, які оформили річну передплату. Читачі газети «Чорноморські новини» проводили акцію на підтримку свого видання, проте позиція влади жодним чином не змінилася. У коментарі «Дню» голова Управління ОДА у справах преси та інформації Віктор МІРОШНИЧЕНКО заявив, що «коли громадянам потрібна ця газета, то нехай підтримують її шляхом передплати».

Депутатський запит на ім’я Президента щодо ситуації навколо «Чорноморських новин» склав народний депутат Борис Тарасюк. Від імені Президента за підписом голови Адміністрації Сергія Льовочкіна надійшла відповідь, де зазначено, що розпорядження голови Одеської ОДА Матвійчука Е. «Про вихід Одеської обласної державної адміністрації зі складу співзасновників газети «Чорноморські новини» спрямоване передусім на економію бюджетних коштів територіальної громади області та створення рівних конкурентних умов для видання всіх друкованих засобів масової інформації Одещини. Цікаво, що «Чорноморські новини» — єдине видання, фінансування якого 2010 року зменшилося вдвічі (з 820 тисяч до 410 тисяч гривень). Для порівняння: сума державних дотацій для інших п’яти газет Одещини зросла в сукупності приблизно на 1 мільйон гривень. Серед цих видань такі газети, як «Армянский вестник», «Одіссос», «Лучаферул». Крім того, одним з перших рішень новопризначеного голови стало заснування газети «Одещина», засновником якої одноосібно виступає обласна державна адміністрація. Щоправда, Віктор Мірошниченко каже, що газета зареєстрована, але не виходить, а якщо виходитиме, то не за бюджетні кошти. Навіщо в такому разі реєструвати видання? На жаль, голові управління у справах преси та інформації відповідь на це запитання не відома.

Тепер колектив «Чорноморських новин» міркує над тим, як зберегти газету, що пережила найскладніші моменти української історії ХХ століття. Оскільки прокуратура в допомозі колективу видання теж відмовила, то залишається ще один шлях — суди... На жаль, практика свідчить, що і ця українська інстанція не без гріха. А проблему й справді доведеться вирішувати читачам, одеситам, яким ця газета все ж таки потрібна.

КОМЕНТАР

Чи мала право обласна державна адміністрація в односторонньому порядку розпорядженням голови вийти зі складу співзасновників, коментує Асоціація медіа-юристів: «Згідно зі ст. 20 Закону України «Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні» зміна співзасновника або складу співзасновників повинна оформлятися угодою між співзасновником і його правонаступником. Ця угода є підставою для подання правонаступником заяви про перереєстрацію видання, яка є обов’язковою у разі зміни складу співзасновників. Угода про зміну складу співзасновників підписується всіма співзасновниками на засадах добровільності і вважається укладеною за умови згоди всіх сторін. Тому вихід Одеської облдержадміністрації зі складу співзасновників видання згідно розпорядження голови ОДА є порушенням закону України. Оскільки рішення Одеської обласної державної адміністрації суперечить законодавству та судовій практиці, воно не повинно виконуватись редакцією газети».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати