Цього ніколи не покажуть на ТБ!
Російська «Новая газета» з 4 по 13 січня проводить другий інтернет-фестиваль авторських документальних фільмівЦе — нечуваний не тільки для Росії, а й майже для всіх країн пострадянського простору прецедент. Під час зимових канікул на сайті «Новой газеты» (novayagazeta.ru) уже другий рік поспіль триває відкритий показ авторського документального кіно, якому закритий шлях на російські телеекрани. Зрозуміти, чому для цих картин немає дороги до масового телевізійного глядача, уважний читач зможе, ознайомившись хоча б із роботою, яка відкрила фестиваль, — стрічкою «Зимо, йди!» У створеній випускниками майстерні Марини Розбєжкіної і Михайла Угарова картині йдеться про протестний рух у Росії та долі його героїв. Фільм був удостоєний національної премії «Білий слон» у номінації «Подія року» та відразу викликав чималий резонанс не лише в самій Росії, а й за кордоном.
Упродовж дев’яти днів фестивалю на сайті газети щодня можна було переглянути по одній документальній стрічці, більшість із яких стали лауреатами престижних кінофестивалів. Так, читачі «Новой газеты» уже побачили стрічки «Outro» Юлії Панасенко (гран-прі «Артдокфест»-2010, гран-прі «Флаертіана»-2011, премія кінокритиків і кінопреси «Білий слон»); «Прикордонний ефект» Георгія Молодцова (премія «Сталкера»); «Ностальгія за віконним склом» Валерія Балаяна; «Широкі обійми» Юлії Кисельової (приз фестивалю «Флаертіана»); «Будинок біля дороги» Олексія Жирякова (школа-студія Марини Розбєжкіної та Михайла Угарова); «Мій тато — комуніст» Григорія Гришина. А упродовж останніх трьох днів фестивалю — 11, 12, 13 січня — відвідувачі сайта видання ексклюзивно побачать стрічки «Дорогою додому» (режисер — Сергій Качкін), «Льоша» (режисер — Олена Демидова) та «Роза — чорна діра» (від режисера Ірини Васильєвої та оглядача «Новой газеты» Леоніда Нікітінського).
До речі, «Новая газета» закликає своїх читачів не тільки разом дивитися авторське документальне кіно, а й активно його обговорювати. «У вас є можливість висловити в коментарях думки про картину, звернутися до авторів, погодитися або посперечатися з ними. Запропонувати нові теми й ідеї для майбутніх робіт, запропонувати своє бачення розвитку фестивалю. Давайте дивитися й міркувати разом», — звернулася газета до своїх читачів. І, схоже, вони активно підтримали ініціативу видання. На сайті під кожним фільмом, який переглядають тисячі користувачів Інтернету не тільки Росії, а й інших країни, у середньому — з півсотні коментарів і відгуків. Дехто відверто зізнається, що переглянуті фільми допомогли йому ніби «новими очима» подивитися на соціально-політичну реальність у Росії. «Спасибі за фестиваль! Фільми не просто зачаровують, а змушують думати про своє життя та майбутнє, зокрема, вразила стрічка «Зимо, йди!» Так, непросто все в країні, адже суперечностей багато всередині нас самих — у російському народі. Але два важливі й беззаперечні моменти випливають із фільму: узурпувати владу ніхто не має права; у будь-якому пристойному, демократичному суспільстві опозиція має і повинна бути почута суспільством. А з цього витікають уже такі дрібниці: вибори мають бути чесними, влада — порядною і своїми діями не повинна радикалізувати протестний рух...» — відгукнувся читач «Новой газеты» Василь М.
Зимові канікули, як і фестиваль від «Новой газеты», ще не закінчилися, а керівництво видання вже сьогодні думає про те, які найцікавіші стрічки та в якому форматі запропонувати своїм читачам-глядачам через рік. Із цим запитанням вони, до речі, звернулися до своєї аудиторії.