Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Український «інформаційний досвід» – на експорт?

Як дві громадські організації заснували «Бюро протидії гібридній війні» і чому проектом цікавиться НАТО
21 грудня, 20:23
ЄВГЕН МАГДА. ТАРАС БЕРЕЗОВЕЦЬ

Минулих вихідних у мережі з’явився анонс створення нового проекту по боротьбі з інформаційною війною. «В Україні почне працювати «Бюро протидії гібридній війні», яке буде вчити українців протистояти основним загрозам гібридної війни», - повідомляли українські інформагентства та сайти. Сьогодні ініціатори створення такого «Бюро…» Тарас Березовець та Євген Магда трохи більше розповіли про те, чим займатиметься структура, хто туди входитиме і ким фінансуватиметься. Але все це поки що – на рівні планів.

«Бюро протидії гібридній війні» – це недержавна організація, яка утворюється двома центрами – Фондом національних стратегій, директором якого є Тарас Березовець, та Центром суспільних відносин, який очолює Євген Магда. Також засновники заявляють, що з моменту оголошення у експертному середовищі про наміри створення такого бюро до них звернулося багато людей із пропозиціями співпраці, поки що на волонтерських засадах. Звісно, довго протидіяти гібридній війні «на волонтерських засадах» неможливо, та у «Бюро…» і не збираються. За словами Тараса Березовця, уже розпочаті переговори з членами НАТО, можливо долучиться до фінансування Європейська комісія, принаймні співпраця зі спеціальним відділом боротьби з російською пропагандою у цій структурі уже налагоджена. Також пан Березовець планує залучати кошти іноземних посольств, які розташовані в Україні.

Звідки така впевненість у партнерстві з Альянсом? За словами політтехнолога, перше, чим займеться «Бюро…» - це організація експертних панелей в Україні і країнах членах НАТО, які стали мішенню російської гібридної війни, мовляв останні зацікавлені в «українському досвіді».

Точної структури у «Бюро…» поки що немає, засновники сподіваються створити своєрідний консорціум, платформу, яка об’єднає активності різних організацій, що працюють в напрямку протидії пропаганди. Окреслюють хіба приблизні сфери діяльності, як от аналітичні центри чи центри, що спеціалізуватимуться на протидії інформаційній технологіям (нічого не нагадує? Свого часу схожі напрямки розвитку оголошувало перед створенням Мінінформполітики…). І хоч ідея поки що «плаваюча», «Бюро…» публічно представляють всього дві людини, але Тарас Березовець уже наголошує – буде жорсткий відбір. Більш помірковано висловлюється Євген Магда: «Ми не ставимо на меті показати, що в питаннях протидії гібридній війни ми найкращі. Ми усвідомлюємо, що є люди, які протидіяли їй ще навесні 2014 року, але ситуація ця розтягнеться на роки, і тут роботи вистачить всім. Наша функція – трохи більш наукова, але це не означає, що ми будемо уникати оперативно-тактичних реагувань на прояви гібридної війни».  

Які завдання ставить перед собою «Бюро…»? Із то, що було сказано на прес-конференції, це «прагнення навчити українських громадян бути скептиками» і «перемогти ворога на його території», тобто достукатися до російських громадян, принаймні до маленької частки думаючих. Окрім того, засновники стверджують, що збираються проводити повний моніторинг російського інформаційного простору, щоб виявляти… «п’яту колону» в Україні, яка відпрацьовує кремлівські «темники». Також в ході прес-конференції Тарас Березовець та Євген Магда заявили, що планують випустити «абетку гібридної війни» і розробляти освітні програми по напрямку протидії пропаганді, по дорозі попіаривши кожен свою книгу.

До співпраці з державними органами та структурами засновники «Бюро…» ставляться прохолодно – наприклад, Євген Магда вважає, що держструктури не тільки не справився зі своїми обов’язками, а й дискредитували боротьбу з російською гібридною війною. Натомість Тарас Березовець заявляє про майбутню співпрацю з профільними комітетами ВР, які займаються питаннями інформації, а також з РНБО, хоча в той же час говорить, що через свій статус «Бюро…» буде обмежене у форматах співпраці з державою.

Тож як виглядає «Бюро…» на даному етапі? Дві недержавні організації і інші охочі на волонтерських засадах будуть «допомагати формувати політику України у сфері протидії технологій війни і допомагати у виробленні загальної стратегії НАТО і ЄС по мінімізації її впливу в Європі», моніторячи весь російський інформаційний простір і виявляючи «п’яту колону» в Україні. Це поки не прийде фінансування посольств іноземних держав і НАТО, бо потім буде «жорсткий відбір» - гаманець Альянсу не резиновий. Міністерство освіти може долучитися до проекту, якщо хоче, але освітні курси засновники будуть розробляти самі… Одним словом, є приватна ініціатива, важлива по своєму замислу, але знову нібито «для своїх» - долучитися, а фактично підтримати, може кожен, але право координування залишається за двома організаціями. Недержавна організація представлятиме «український досвід» - звісно, через призму свого бачення – країнам-членам НАТО. В принципі, за відсутності адекватного державного реагування і роботи у цій сфері – це й не дивно.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати