Перейти до основного вмісту

Як відкрити HD-горизонт

Для переходу на сучасний формат українські канали потребують суттєвих інвестицій, — експерт
13 березня, 12:10

«День» чимало писав про питання, які постають у глядачів після знайомства з контентом українського телебачення. Однак крім змісту вдосконалення потребує також і форма. Адже більшість вітчизняних телеканалів, зокрема й всі найбільш рейтингові загальнонаціональні мовники, досі працюють у розрахованому на застарілі кінескопні телевізори форматі 4:3 й пропонують глядачам «картинку» низької роздільної здатності. В HD мовлять лише декілька: «Тоніс» і «112 Україна» доступні безкоштовно через супутник, а «Футбол 1», «Футбол 2», English Club TV HD, RU MUSIC HD, а віднедавна і NewsOne можуть дивитися клієнти певних кабельних операторів. Водночас деякі канали, наприклад «Еспресо TV», пропонують власні HD-версії в Інтернеті.

Виною всьому, як і завжди – гроші, а точніше небажання інвесторів вкладати їх у розвиток мовника. Про залучення ж власних зароблених коштів не йдеться, адже канали як і загалом медіа в Україні – це здебільшого збитковий «бізнес» (за прогнозами експертів, ринок телереклами цього року зменшиться майже втричі – від 500 мільйонів  доларів до 170–180). Щоб перейти на формат 16:9, каналу потрібні суттєві кошти. Створення HD-версії – ще більш дороге задоволення. З технічної точки зору фактично йдеться про появу цілком нового каналу – у новий формат доведеться переводити весь архів, «перебивки» тощо. Деякі українські канали («Україна», М1, Music Box UA тощо) перейшли на формат 16:9, але поки що не поспішають з HD. Тим не менше, все це, за словами експертів, лише крапля в морі. «Колись серед телевізійників і кабельників була легенда про міфічну бабусю з чорно-білим телевізором, – розповідає у коментарі «Дню» член Громадської ради при Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення, експерт у сфері телекомунікацій Олександр Глущенко. – Зараз же, схоже, з’явився міф про бабусю з села, в якої стоїть «квадратний» телевізор і якій, мовляв, дивитись програми в 16:9 буде незручно». І це пропри те, що широкоформатні телевізори почали масово з’явилися на українському ринку ще десять років тому. А впродовж останніх п’яти років вони практично витіснили старі кінескопні апарати. У розвинутих країнах перехід на HD почався ще у 2007-2008 року. В Європі цей процес набув масового характеру у 2011-2012 роках. В Росії активно почали переходити на HD в 2014 році – всі найбільші федеральні канали вже зробили це, або ж перебувають у процесі.

Реформа потребує зусиль не лише від власників каналів, але й від тих, завдяки кому сигнал потрапляє до кінцевого споживача, тобто від кабельників. Приймати HD-сигнал в Україні мають можливість переважно великі кабельні мережі, які використовують стандарт DVB-C, а також IPTV-провайдери (інтернет-телебачення). Для останніх з технічної точки зору зробити це найлегше. Єдине питання – монетизація. Адже якщо HD-якість не можуть оплатити рекламодавці, ця ноша лягає на плечі глядача. Постає питання – чи готовий клієнт платити за такі телеканали? Значна частина інтернет-провайдерів вже пропонує своїм користувачам HD-канали через IPTV, яке транслюється безкоштовно в тестовому режимі. Тепер їм доводиться якимось чином привчати таких «розпещених» абонентів платити окремо за телебачення, окремо – за Інтернет. Транслювати ж HD-контент через супутник за нинішньої економічної ситуації для каналів надто дорого. Адже для цього треба майже вдвічі збільшити полосу, яку займає канал і відповідно – майже вдвічі більше за неї платити. Коштів для цього у мовників немає. Частина тематичних телеканалів розглядає зараз навіть можливість здійснення альтернативного (без використання супутнику) транспортування сигналу до провайдерів по Україні.

Водночас суспільний запит на появу HD-версій каналів безумовно присутній. «В Україні є величезний інтерес до «картинки» високої якості у форматі HD, – розповідає у коментарі «Дню» директор з розвитку каналу NewsOne Сергій Дубінкін. – Провайдери і продавці техніки відзначають, що користувачі майже завжди спершу запитують про HD-якість. Саме тому з кінця 2014 року NewsOne надає можливість всім охочим операторам ОТТ або IPTV, а віднедавна також і кабельним операторам транслювати наш сигнал у форматі HD».

Чи спонукатиме канали до переходу на HD-формат довгоочікувана поява в Україні ЗG поки що сказати складно. «По-перше, ще ніхто не знає достеменно, якими будуть тарифи, – пояснює Олександр Глущенко. – По-друге, за допомогою мобільних пристроїв комфортно переглядати лише короткі ролики – для цього є Youtube чи інші відеохостинги. Дивитись таким чином потокова відео – не надто зручно. На мою думку, розвиток в Україні ЗG впливатиме передусім на можливості інтернет-серфінгу, на використання інформаційних сервісів тощо, але не на телебачення».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати