Як відкривали нову телевежу на Карачуні
Чим Порошенко затьмарив довгоочікуване повернення українського мовлення на Донбас?
На горі Карачун під Слов'янськом Донецької області 5 грудня за участю вищого керівництва країни урочисто запустили телевежу, яка була зруйнована під час бойових дій у 2014 році.
На захід прибули найвищі чини держави: Президент України Петро Порошенко, секретар РНБО Олександр Турчинов, міністр інформаційної політики Юрій Стець, голова Донецької ОДА Павло Жебрівський, міністр оборони України Степан Полторак, віце-прем'єр-міністр Геннадій Зубко та інші.
На відкритті Президент відзначив, що роботи зі зведення вежі і початку трансляції українських телеканалів були завершені раніше запланованого терміну. Спочатку її запуск планувався в кінці січня - початку лютого 2017 року.
За словами Президента, площа покриття вежі буде збільшена в десятки разів. У майбутньому планують проаналізувати можливість збільшення потужності датчиків.
"Гора Карачун стала легендарним місцем і саме з цієї гори сьогодні відновлюється мовлення телевізійних і радіоканалів. Це має велику важливість в умовах гібридної війни, яка ведеться сьогодні проти України", - зазначив Порошенко.
В ході відкриття телевежі продемонстрували відновлення мовлення 4 місцевих телеканали і 10 загальнонаціональних.
Але зіпсувало довгоочікувану подію багатогодинне очікування на морозі журналістами Президента, після якого деяких навіть не пустила охорона.
Журналістів централізовано привезли на Карачун з Краматорська. На місці урочистого заходу була організована жорстка охорона і пропускний режим.
«Біля будівлі міської ради зібралися акредитовані на сьогоднішній захід журналісти з усієї області. Об 11:00 ми повинні були вирушити автобусом на гору Карачун. Щоправда, рушив з місця автобус значно пізніше (десь об 11:40). Автобус їхав на дивовижу повільно. Як виявилося пізніше, водій виконував розпорядження представника обласної прес-служби. Вона зазначила: «Мені сказали, що треба їхати повільно». Як стане ясно пізніше, непунктуальність на початковому етапі заходу - це дрібниці в порівнянні з тим, що нас чекало далі. Автобус слідував на гору Карачун через Ясногірку, а вздовж маршруту через кожні 300-400 метрів стояли люди в камуфляжній формі - несли свою службу. Приїхали на Карачун. На місці нас довго не випускають з автобуса. Потім звіряли документи присутніх журналістів в автобусі з тими прізвищами, хто був заявлений на акредитацію», - поділився враженнями від організації місцевий журналіст інтернет-видання «Карачун» Григорій Кульбака.
Деяких журналістів і зовсім не пустили на відкриття телевежі на горі Карачун, звинувативши їх у низці кримінальних правопорушення. Хоча журналісти мають акредитацію для роботи в зоні АТО і вже не перший раз висвітлюють приїзди високопоставлених осіб держави на Донеччину.
За інформацією Новостей Донбасса, після того як журналістів перевірили на наявність небезпечних предметів, невідомий чоловік попросив чотирьох журналістів повернутися в автобус, заборонивши таким чином відвідати захід.
Серед них виявилися кореспонденти «Еспресо», журналіст телеканалу «До ТеБе», журналісти з місцевого видання, а також оператор ГТБД.
Як передає оператор «Громадського ТБ Донбасу» (ГТБД), їм пояснили, що не пропускають на відкриття телевежі, так як їх імена нібито внесені в базу даних осіб, розшукуваних в зв'язку з порушенням законодавства.
Трьох із чотирьох затриманих звинуватили в шахрайстві з кредитними картами, незаконному зберіганні зброї та участі в круглому столі з бойовиком Ігорем Гіркіним. Четвертому журналістові не назвали причину затримання.
В автобусі представники ЗМІ пробули чотири години.
При цьому після закінчення заходу і того, як гору Карачун покинув Порошенко, затриманих журналістів разом з іншими представниками ЗМІ відвезли назад у Краматорськ, так нічого і не пояснивши.
Офіційних звинувачень висунуто не було, журналісти були відпущені після приїзду до Краматорська.
«Громадське ТБ Донбасу» зробили офіційну заяву щодо інциденту, що стався:
«5 грудня 2016 року член громадської організації Дмитро Журавльов прибув на місце зйомки інтерв'ю Президента України Петра Порошенка на горі Карачун, де проходили заходи, присвячені відкриттю нової телевізійної вежі. Журавльов мав акредитацію, отриману відповідно до вимог Адміністрації Президента через прес-службу Донецької обласної державної адміністрації.
Також Журавльов мав дозвіл на відеозйомку і необхідні підтвердження. Однак перед початком заходу до нього і ще кількох журналістів інших ЗМІ підійшли представники правоохоронних органів і зажадали повернутися в автобус.
Журавльова та інших журналістів не випускали з автобуса впродовж чотирьох годин - до закінчення заходу. Їх «попередили», що «можуть прострілити ноги».
Журналістів звинувачували, що вони нібито вказані «в базах злочинців». Члени громадської організації «Громадське телебачення Донбасу», основна мета якої - сприяти розвитку демократичних цінностей та ідей миру і гуманізму через поширення достовірної інформації на території Донбасу та України, висловлюють серйозну стурбованість подією». Сам журналіст назвав дії правоохоронців «спадщиною дрімучого совка» і зазначив, що все сталося через те, що «до тіла Гаранта журналістів, у яких може бути замарана репутація велено не пускати».
У редакції обласного телеканалу «До ТеБе» також заявили, що їхній журналіст Павло Палагута був акредитований на подію, і в офіційному зверненні висловили стурбованість тим, що сталося. "Філія Національної телекомпанії України "Донецька регіональна дирекція" висловлює заклопотаність у зв'язку з цим фактом і вважає неприпустимою вибірковість у допущенні журналістів на відкриті офіційні заходи за участю Гаранта Конституції України", - сказано в заяві.
Наступного дня, 6 грудня, скандал з недопуском деяких журналістів на захід під час відкриття телевізійної вежі на горі Карачун прокоментували в Службі безпеки України. Відповідне пояснення опублікувала прес-секретар СБУ Олена Гітлянська.
«Підкреслю, що в районі проведення антитерористичної операції СБУ та інші правоохоронні органи вкрай прискіпливо ставляться до заходів безпеки, особливо під час подій за участю керівництва держави», - коментує Гітлянська.
За її словами, представники ЗМІ, яким був обмежений доступ на захід, за наявною інформацією, «є фігурантами кримінальних проваджень, зокрема за незаконне зберігання зброї або ненадання правоохоронцям документів, що підтверджують їхні особи».
«Можливості оперативно з'ясувати деталі ситуації в «польових» умовах не було, тому для забезпечення безпеки заходу їм був обмежений доступ на подію. Рішення приймалося виключно щодо окремих осіб, а не медіа, від яких вони подали заявки. Всі акредитовані ЗМІ мали безперешкодну можливість для висвітлення заходу», - стверджує спікер української спецслужби.
В завершення вона зазначила, що керівництво СБУ найближчим часом «ретельно перевірить» доцільність дій співробітників, які не пустили журналістів на захід.
Author
Анастасія РуденкоРубрика
Медіа