Як змусити Кремль нервувати
Волонтерська спільнота InformNapalm продовжує викривати злочини російських військових в Україні — за допомогою Інтернету і за прикладом «Моссаду»
Зимовими святами розслідувачі міжнародного проекту InformNapalm «подарували» російським воякам кілька матеріалів про їхні беззаконня на території України. Зокрема, під час розслідування щодо офіцера Головного розвідувального управління Генштабу Російської Федерації Азіза Банишева волонтери припустили, що військовий причетний до незаконної торгівлі органами. Ми вже розповідали про сенсаційні й важливі матеріали InformNapalm — у статті «Ввічлива зброя». Проекту майже два роки, його поле діяльності зі сходу України розширилося до Близького Сходу, що дратує російських високопосадовців. Про злочини росіян під час удаваного перемир’я на Донбасі, про те, як бойовиків видали... хмари, і про те, навіщо Україні свій «Моссад» — «Дню» розповів засновник проекту InformNapalm Роман БУРКО.
ЧИЇ НИРКИ?
— На Донбасі триває умовне затишшя. Яку роль у ситуації на сході України сьогодні відіграють російські військові?
— Протягом усієї війни, від її початку і до сьогодні, російські армія і спецслужби відігравали і продовжують відігравати ключову роль у конфлікті. Змінюються лише підходи і тактика агресора, що залежать від активності бойових дій. У момент запеклого протистояння росіяни кидають у бій цілі підрозділи, зведені батальйонно-тактичні групи, а під час зниження активності на передовій виконують функції інструкторів і спеціалістів вузького профілю, виступають у ролі снайперів, готують диверсійно-розвідувальні групи, займаються внутрішнім перерозподілом сфери інтересів, зачистками неугодних польових командирів тощо. Зрозуміло, розвідка соціальних профілів не дає повної картини дій противника, але у комбінації з інформацією від місцевих жителів, аналізом відеосюжетів і даних агентурної розвідки складається цікава доказова база.
У нашому розслідуванні щодо 8-ї окремої мотострілкової бригади (гірської) — військова частина 16544 — зі складу 58-ї армії Південного військового округу РФ було показано, як військовослужбовців даного підрозділу перекидали до українського кордону разом із технікою, їх маскували під «ополченців», вони діяли на території України, а потім отримували нагороди від Міністерства оборони РФ за свої злочини. Це один із прикладів, коли вдалося виявити групу фігурантів з одного з’єднання і встановити, що вони були на Донбасі саме у складі з’єднання. Також буває, що експерти InformNapalm в окремому розслідуванні знаходять докази перебування на Донбасі конкретного військовослужбовця, який позує серед російських найманців у складі бандформувань «ДНР» або «ЛНР».
— Які злочини, крім участі у військовій агресії, скоюють російські офіцери на території України?
— Під час нещодавнього розслідування, пов’язаного з виявленням військовослужбовця ГРУ ГШ РФ Азіза Банишева, вдалося встановити його шлях від створення «агентурної легенди» в Туреччині до участі у війні на Донбасі. Особливий інтерес викликали серпневі записи Азіза, які збереглися в google-кеш, де він наполегливо намагався продати нібито свою нирку. Що може змусити офіцера, який служить в елітному підрозділі й отримує солідні гонорари, продавати свою нирку? Логіка війни схиляє нас до версії, що чоловік, який приїхав убивати українців і має доступ до біологічного матеріалу, не обтяжений моральними принципами, навряд чи стане, сидячи на танку, писати під трьома різними прізвищами оголошення про продаж нирки...
Подібні факти дозволяють припустити комерційну складову в діяльності російських збройних сил у цій війні. Донбас є зоною, де нині правлять мафія кланів ГРУ ГШ РФ і Федеральної служби РФ. Вони контролюють усі види легального і нелегального бізнесу: наркотрафік, торгівлю зброєю, работоргівлю і, досить імовірно, «чорну» трансплантологію.
Таким чином, під час активних бойових дій вирішуються військово-політичні інтереси РФ, а у моменти «перемир’я» — бізнес-інтереси керівництва російських груп і військових підрозділів. Усі наші розслідування, що доводять це, є у відкритому доступі на сайті спільноти InformNapalm.
ВІД АНАЛІТИКИ — ДО ІНФОРМАЦІЙНИХ ОПЕРАЦІЙ
— Проекту InformNapalm близько двох років. На чому зараз робите акцент у розслідуваннях?
— Ми діємо ситуативно і поступово розширюємо сферу діяльності. Зокрема, реагуємо на нові виклики світової безпеки. Наша спільнота розрослася у мережеву структуру, що об’єднує людей із різних точок світу, різних національностей і віросповідань. Але якщо 2014 року акцент у нашій діяльності робили на аналітичній роботі й зборі доказів російської агресії проти України на Донбасі та у Криму, минулого року ми сконцентрувалися на формуванні бази даних розслідувань і розширили поле нашої діяльності до Близького Сходу. Від сухого аналізу ми перейшли до реалізації власних інформаційних операцій. Цим ми змусили нервувати перших осіб Кремля, яким, зокрема, довелося реагувати на публікацію особистих даних пілотів Повітряно-космічних сил РФ у Сирії. Також це сприяло зміні пропагандистських підходів російських ЗМІ: тепер вони намагаються приховувати обличчя пілотів, ретушувати бортові номери літаків, знизили кількість «переможно-епічних» сюжетів про військову операцію Росії в Сирії. Але InformNapalm все одно «ловить» їх на різних деталях і викриває. Це, безумовно, впливає на морально-психологічний стан військових злочинців: вони роблять більше помилок.
2016 року ми продовжимо «палити ворога»: будемо не тільки розкривати факти про його військові злочини, а й розміщатимемо у відкритому доступі зібрану нами розвідувальну інформацію. Це змусить Кремль нервувати і витрачати свої ресурси на боротьбу з наслідками витоку даних...
— Команда ресурсу активно використовує метод OSINT-розслідувань, тобто працює з відкритими джерелами інформації. Що треба знати і вміти, щоб ефективно застосовувати цю технологію?
— Наші навички ми отримували і відточували протягом двох останніх років. Важливо мати гнучке мислення і прагнути відшукати істину. «Диявол криється у дрібницях», тому навіть непоказна, на перший погляд, деталь може підштовхнути до розкручування ланцюжка важливих фактів.
Із базових знань — це, звичайно, робота з пошуковиками, відеосервісами, супутниковими картами і ресурсами архівації даних. Але все це приходить із досвідом. Є прийоми, яким важко навчити, бо вони вимагають креативного підходу. Наприклад, один із наших волонтерів визначив відправну точку в розслідуванні «по хмарах». Порівнюючи місця зйомки з деталями фотографій, знайдених у кількох найманців, за контурами хмар розслідувач отримав зачіпки, що дозволили згодом визначити місцевість, де була розташована техніка бойовиків.
«ДІЇ ОФІЦЕРІВ ФСБ НЕАБИЯК НАС ПОВЕСЕЛИЛИ»
— Після нещодавньої публікації розслідування по російському офіцеру Костянтину Мішкіну ви виявили, що він «почистив» свій профіль на Facebook від компрометуючої інформації. Як російські військові реагують на появу матеріалів про них?
— Ми публікуємо інформацію про об’єкт дослідження, коли бачимо, що з його соціального профілю вже нічого вичавити, але водночас можна спровокувати його або спеціальні структури Федеральної служби безпеки РФ на дії, що доповнять картину непрямими доказами. У випадку з офіцером 53-ї зенітно-ракетної бригади Збройних сил РФ Костянтином Мішкіним, який отримав Георгіївський хрест IV ступеня, ми поспостерігали за діями «особливих служб», що відповідають за приховування витоку інформації. Дії офіцерів ФСБ неабияк нас повеселили. Крім затирання даних з профілю об’єкта, російські спецслужби через підконтрольні їм ресурси поспішили дискредитувати наші дані, але знову осоромились. Вони створили епічну новину, в якій спочатку звинуватили волонтерів InformNapalm у тому, що вони «працювали, а не відзначали новорічні свята», а потім зліпили версію, за якою Георгіївський хрест IV ступеня Костянтину Мішкіну нібито «подарували друзі».
Підкреслю, що Георгіївський хрест — висока нагорода, яку військовослужбовці отримують за подвиги і відзнаки у боях із захисту батьківщини при нападі зовнішнього противника або за подвиги і відзнаки у бойових діях на території інших держав. Офіцер — не «весільний тамада» і на статутну форму він не має права прикріпити нагороду, що не відповідає його статусу. Але російські пропагандисти зволіли нав’язати своїй читацькій аудиторії думку, нібито у Росії все настільки погано, що офіцери купують собі незаслужені нагороди. І це можна вважати черговою інформаційною перемогою у протистоянні з агресором.
Оскільки на своїй території Росія війни не веде, Мішкіна могли нагородити Георгіївським хрестом за подвиги і відзнаки у бойових діях на території інших держав. Крім того, за даними українських та міжнародних дослідників офіцери 53-ї ЗРБр ЗС РФ підозрюються у знищенні малазійського «Боїнга» рейсу MH17, а також вони можуть бути причетні до знищення української авіації у зоні АТО, яка була збита на великих висотах.
ТАКТИКА «ПУБЛІЧНОГО ВИПАЛЮВАННЯ»
— Хто і як зараз використовує матеріали InformNapalm? Зокрема, як на них реагують українські спецслужби?
— Із досвідом ми дедалі більше розчаровуємося у роботі українських спецслужб. Раніше ми покладали на них великі надії, але тепер переконуємося у значній забюрократизованості й малоефективності цих органів.
Ми не хочемо принижувати роботу офіцерів середньої ланки: у різних силових відомствах ми підтримуємо горизонтальні зв’язки з патріотичними фахівцями. Але ці спеціалісти самі зізнаються, що керівництво гальмує будь-яку ініціативу і не дає хід багатьом процесам. Динаміка розвитку подій і швидкість обміну інформацією диктують нові правила війни. Якщо ми хочемо перемагати, швидкість прийняття рішень у силових відомствах і спецслужбах не має відставати від швидкості зміни ситуації. Не працює система «зібрав — доповів — засекретив — відклав». Натомість оперативну і важливу інформацію відкладають у запилюжений архів, де вона «помирає».
Через цю неефективність, нездатність силових структур до розробки спецоперацій InformNapalm перейшов до тактики «публічного випалювання». Ми зрозуміли, як та чи інша інформація «підпалює торф» у болоті російської пропаганди, і ми робимо це, оперуючи тільки фактами з відкритих джерел, виводячи їх у публічну сферу.
В умовах війни Україна потребує створення абсолютно нової структури з широкими повноваженнями і можливостями у проведенні розвідувальної, диверсійної та інформаційної роботи. Ідеально, якщо це буде громадянська структура, за прикладом ізраїльського «Моссаду». Жодна з існуючих сьогодні в Україні спеціальних структур, включно з СБУ і Силами спеціальних операцій, не тягне на роль українського «Моссаду». Але ми віримо, що силами українського суспільства і союзників України за кордоном не тільки наша армія, а й наші спецслужби стануть кращими у світі. Для цього InformNapalm каталізує «спалювання» старих догм та апробує новітні принципи мережево-центричної війни, коли бойова потужність збільшується завдяки створенню інформаційної мережі.