Засновник WikiLeaks Джуліан Ассандж стане російським телеведучим
На думку експертів «Дня» — це частина геополітичної гриДжуліан Ассандж запускає власне ток-шоу на Russian Today — російському англомовному супутниковому каналі, що фінансується державою, повідомляє сайт «Телекритика». Гостями 40-річного австралійського медіа- та інтернет-підприємця стануть, як інформує сайт телеканала Russian Today, ключові політичні фігури, мислителі та революціонери з усього світу.
«Перевороти та революції на Близькому Сході розпочали еру політичних змін, які все ще тривають. На Заході погіршення верховенства закону продемонструвало занепад колись лідируючих політичних інститутів та ідеологій. Інтернет ніколи не був таким сильним та настільки близьким до «бойових дій». У цей поворотний момент виникає розуміння необхідності переосмислити світ навколо нас. Із урахуванням цього Ассанж залучить контраверсійні голоси з усіх кінців політичного спектру — бунтарів, провидців, осіб, утаємничених від влади, — надавши кожному можливість розповісти про своє бачення завтрашнього дня, поділитися ідеями, як забезпечити яскравіше майбутнє», — така концепція нового циклу програм Джуліана Ассанджа, що складатиметься з десяти щотижневих тридцятихвилинок і стартуватиме в березні. Вона, до речі, залишає багато запитань. Адже загальновідомо, що Russian Today — державний телеканал, створений для мовлення за кордоном. Головне представництво каналу — в Росії, де й створюється більшість програм. Переважно це — новини, документальні фільми, ток-шоу, а також спортивні та культурологічні програми про Російську Федерацію. Окрім англійської, телеканал веде мовлення арабською та іспанською мовами. RT America існує як окремий телеканал, який орієнтується виключно на американську аудиторію. Окрім Московської, канал має свою студію у Вашингтоні та кореспондентські пункти в Маямі, Лос Анджелесі, Лондоні, Парижі, Делі та Тель-Авіві.
Те, що це ефективний канал для мовлення Кремля на Захід, не викликає сумнівів, переконаний автор «Дня» Юрій РАЙХЕЛЬ. В умовах, коли Росію звинувачують у тотальному наступі на свободу слова, запросити ведучим ток-шоу таку опозиційну до Заходу особу, як Ассандж, означає ще раз вказати Європі на ліберальність Росії. А заодно можна і привернути зайву увагу до ідей і думок, які транслює державний російський канал на західну аудиторію.
Тим більше — канал англомовний, тобто потрапляння крамольних ідей у широкі російські маси виключене. Цей крок, до речі, вже випробувано Росією. У Радянському Союзі мовило добре відоме всім Московське радіо. Так ось, його англомовна версія була набагато ліберальніша за російськомовну. Доступ в ефір Московського радіо для Заходу було відкрито, наприклад, Володимирові Висоцькому.
Ассандж ідеально підходить на роль «борця за справедливість та демократію, якого інші гнітять». Коли заснований ним 2006-го портал WikiLeaks почав публікувати секретні матеріали, які не передбачалися для широкого загалу, уряди багатьох країн в різний час намагалися заблокувати сайт. Самого Ассанджа було засуджено в грудні минулого року за обвинуваченнями в домаганнях, а в лютому цього року розглядатиметься його апеляційній позов проти екстрадиції в Швецію.
Юрій Райхель переконаний, що, найнявши Ассанджа, Росія намагається продемонструвати світові рівень своєї свободи та бажання влади співпрацювати й давати слово тим, кого змушують мовчати на Заході. Це стане своєрідною гарантією того, що рівень критичності аудиторії автоматично занизиться, й вона стане більш піддатливою до інформації, яку передає телеканал.
Утім, про реакцію західної аудиторії на нову програму говорити зарано, переконаний український публіцист, медіаексперт Сергій Грабовський, адже спершу потрібно подивитися на зміст цих передач і тривалість такої співпраці.
Експерт припускає, що сама ідея такої програми може свідчити про кілька стратегій російської влади. Згідно з першою, Ассандж просто продовжує свою роботу на російську владу, тільки цього разу більш відкрито. Адже, як припускали деякі експерти, він і раніше співпрацював із російською розвідкою, й головне вістря його діяльності було спрямоване проти країн Заходу.
Друга ймовірна стратегія — це спроба з боку Росії дискредитувати Ассанджа. Якщо він має якісь контроверсійні документи й спробує їх оприлюднити, міжнародна громадськість просто не сприйме їх серйозно. І, нарешті, така співпраця може свідчити про спробу Росії купити Ассанджа, щоб він не мав жодного бажання оприлюднювати матеріали, які дискредитують владу.
Втім, експерти переконані, що запрошення людини з такою скандальною репутацією, як в Ассанджа, на роль ведучого ток-шоу, — елемент глобальної гри, яка ведеться російською владою.