Перейти до основного вмісту

«Змінюються лише декорації»

У рамках Міжнародного фестивалю DocudaysUA виставили найкращі роботи зі Всеукраїнського конкурсу карикатур
01 квітня, 00:00

Участь у конкурсі, результати якого стали відомі у середині березня, взяли шістдесят два учасники з усієї України. Вони представили на розгляд журі та глядачів 278 робіт — власні сатиричні інтерпретації поточної ситуації в українському медіапросторі. Адже цьогорічна тематика конкурсу — свобода слова, мирних зібрань та асоціацій.

— Коли йдеться про свободу слова чи захист прав людини, художнику буває складно зорієнтуватися у певних нюансах. Але карикатуристи, що взяли участь у конкурсі, живуть в Україні, знають, з якими проблемами стикається суспільство, і передають побачене за допомогою гумору й сатири, — розповідає Костянтин КАЗАНЧЕВ, голова Асоціації карикатуристів. — Нам приємно, що кількість учасників конкурсу щороку зростає. Він привертає до себе суспільну увагу. Люди люблять карикатуру за її сатиричність, веселий настрій і водночас філософічність.

Утім, карикатура вимагає від свого творця не лише вміння малювати та розвиненої фантазії, а й глибокого розуміння, так би мовити, суспільного контексту.

— Коли шість років тому всі тріумфували з приводу приходу демократії, я казав, що демократію не можна одного дня увімкнути як електричну лампочку. Так само і свободу слова. Неможливо принести людині свободу — слова, думки. Демократія, як і свобода слова, набувається і розвивається роками. В Україні упродовж двадцяти років незалежності практично ніхто з політиків чи чиновників не працював системно і наполегливо над розвитком цих речей, — вважає Костянтин Казанчев.

— Я завжди прагну, щоб мої роботи викликали у людей різні асоціації та інтерпретації, — говорить карикатурист з Києва Юрій АРТЮХ. — Така ж особливість у тієї карикатури, яку я представив на цьогорічний конкурс (роботу Юрія Артюра дивіться на 19-й шпальті. — Авт.). Я створив своєрідний лабіринт з нашої національної символіки, і людей, які шукають або не шукають з нього вихід. Але вихід точно є. Разом з тим, це не означає, що тут закладене негативне ставлення до українських символів. Я швидше змушую людей замислюватися, шукати власні асоціації, опираючись на певні факти із суспільного життя. Цікаво, що цю карикатуру я створив ще п’ять років тому. Але вирішив надіслати її на цьогорічний конкурс. І вона, на думку журі, виявилася актуальною. Виявляється, глибинна складова наших суспільних процесів за ці 5 років особливо не змінилася. Змінюються лише декорації.

Найцікавіші із представлених на виставці робіт ми пропонуємо увазі наших читачів на шпальтах сьогоднішнього випуску газети.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати