Більшість творів експонується вперше
У Львівській академії мистецтв представили виставку іконопису![](/sites/default/files/main/articles/21012016/32vistav2.jpg)
Експозиція приурочена до 20-річчя заснування кафедри сакрального мистецтва ЛНАМ і репрезентує іконопис, виконаний студентами, що втілює давні традиції українського сакрального мистецтва.
Як поінформували «День» в академії, метою заходу є представлення творів сучасного сакрального мистецтва, що ретранслюють глибокі художні образи східнохристиянської традиції. «Така подія є непересічною для мистецького життя Львова, оскільки більшість творів експонуватимуться вперше — після тривалого зберігання у фондах кафедри», — говорять організатори виставки.
Нагадаємо, кафедра сакрального мистецтва ЛНАМ заснована 1995 року при факультеті образотворчого мистецтва та реставрації Львівської національної академії мистецтв. І це — єдина в Україні кафедра при вищому навчальному закладі, що готує фахівців у галузі сакрального мистецтва. Засновником та автором концепції її діяльності є чинний завідувач кафедри професор Роман Василик.
Процеси, пов’язані з відновленням незалежності Української держави, реабілітацією релігії, легалізацією Української греко-католицької церкви, поставили нові завдання і перед митцями. Необхідно було, зокрема, відродити перерваний процес підготовки фахівців сакрального мистецтва. А це було складно, бо більша частина суспільства внаслідок потужного натиску попередньої ідеологічної системи втратила зв’язок з традиціями та духовним надбанням попередніх поколінь. І це стосувалося не лише мирян, а й провідників релігійного життя — священиків, нерідко — єпископів, також частини художників.
1990 року, за спільної ініціативи ігумена монастиря оо. студитів у Львові о. Севастіяна (Дмитруха) та педагогів ЛНАМ при монастирі була заснована іконописна студія, що проіснувала три роки. Водночас Роман Василик виступив з ініціативою створити у Львівській академії мистецтв кафедру сакрального мистецтва. У формуванні навчальних програм підготовки фахівців сакрального мистецтва основний акцент робили на ідейному, богословському спрямуванні цього виду творчості. За засадничі напрями розвитку іконопису було прийнято основи сакрального мистецтва Княжої доби, мистецтва ХІV — ХVІ стст., а також досягнення художників Галичини першої половини ХХ ст.
Підготовку фахівців сакрального мистецтва від початку заснування кафедри здійснювали провідні фахівці галузі Роман Василик, Карло Звіринський, Микола Бідняк, Микола Кристопчук, Володимир Овсійчук, о. Ласло Пушкаш.