Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Божа корівко, полети на небо!

Своєю яскравою зовнішністю сонечко приваблює людей і відлякує можливих ворогів
24 жовтня, 16:09

Із настанням осіннього похолодання улюблені багатьма, особливо дітьми, ці симпатичні жуки, яких ще називають божими корівками і бедриками, спочатку поховалися у всіх можливих шпаринках, навіть у наших домівках. Вони зовсім не бояться людей. А пригріло сонечко — знову повилазили і, здається, кажуть: «Ось ми, ось! Ви ж раді нас бачити?»

КРАПКИ НА СОНЕЧКУ — ВИДОВА ОЗНАКА

— Нам зазвичай найбільше відоме семикрапкове сонечко, але у світі їх існує понад п’ять тисяч видів, — розповідає біологиня Марія САВЧУК. — Забарвлення більшості видів дуже яскраве — червоне з чорними крапками, кількість яких у різних видів може варіювати від 2 до 22. Та є сонечка з помаранчевими та жовтими надкрильцями, не лише з чорними, а і з білими крапками. До слова, крапки означають не кількість років життя, як дехто вважає, а належність до певного виду.

Яскраве забарвлення сонечок є попереджувальним знаком для потенційних природних ворогів, насамперед птахів. І вони, правильно розуміючи ці сигнали про токсичність привабливих комах, не зачіпають їх. А якщо якась недосвідчена пташка і спробує поласувати сонечком, то відразу виплюне його, як тільки воно потрапить до рота. Адже сонечка виділяють з лапок їдку жовту рідину з неприємним смаком.

Знамените сімейство жуків поширене по всьому світу, його представники зустрічаються на всіх континентах, окрім Антарктиди. Заселяють ці жуки відкриті простори з трав’янистою рослинністю — луки, лісові галявини, сади, степи, рідше густі ліси. Живуть вони поодинці, скупчення утворюють тільки під час зимівлі. У пошуках поживи сонечка зазвичай повзають по стеблах рослин, але трапляється, перелітають на значні відстані. За їхнім польотом приємно спостерігати — він легкий, швидкий і абсолютно безшумний.

Види, що живуть в Україні, на зиму впадають у заціпеніння. До того вони скупчуються і ховаються під каменями, в листі, дровнику, стінах будівель — ви й самі, певно, не раз несподівано їх зустрічали. Їхнє яскраве життя зазвичай коротке — сонечка живуть від декількох місяців до року, залежно від наявності їжі. Лише зрідка зустрічаються комахи віком до двох років.

СОНЕЧКА — ХИЖАКИ, ВИ ЗНАЛИ?

Переважна частина сонечок — ненажерливі хижаки, і лише деякі їхні види рослиноїдні. Останні харчуються обмеженим раціоном, якоюсь певною рослиною і нічого більше до рота не візьмуть. Хижі сонечка надзвичайно ненажерливі й можуть з’їсти за добу до сотні дрібних комах — попелиць, павутинних кліщів, червеців, білокрилок. І не лише дорослих особин, а й не шкодують їхні личинки та яйця. Особливо сміливі сонечка, трапляється, нападають навіть на гусениць метеликів. Треба визнати, що жертви сонечок зазвичай особи малорухливі, тому полювання на них не можна назвати захопливим, зате завжди є вдалим.

Рослиноїдні види найширше представлені у тропіках усіх континентів і в субтропіках Південно-Східної Азії та Далекого Сходу. Серед рослиноїдних сонечок є декілька шкідників сільського господарства, які ушкоджують люцерну, конюшину, буркун та деякі овочеві культури. В Україні, наприклад, зустрічаються сонечка, що ласують яблуками. Воно й не дивно, хто ж в Україні не любить яблук?

Людина активніше пересувається планетою і при цьому перевозить, часто несвідомо, різні живі організми через природні бар’єри, що й призводить до змін середовища. Так, на думку ентомологів, азійське жовте сонечко — агресивний вид, який за останні десять років поширився і в Україні повсюдно, очевидно, пригнічує популяції місцевих видів сонечок.

А ЩЕ — СИМВОЛ УДАЧІ

Сонечко цінується за свою корисність і вважається символом удачі, тому в багатьох культурах убивство цієї комахи заборонено. В Європі ж божа корівка — поширене зображення на поштових марках і листівках із побажаннями добра і щастя.

У всіх народів сонечка здавна вважалися символом добра, благополуччя, довірливості. В 55 світових мовах існує понад триста назв цих комах, що так чи інакше пов’язані з поняттям Бога. Цих комах називають сонечками, божими овечками, божою худобою. Болгари називають його божою красунею, німці — свічкою Бога, сонячною пташкою, сонячним телятком або півником. Англійська назва у дослівному перекладі означає «птах Діви». Англійці тлумачили червоний колір сонечка як нагадування про страсті Христа, а сім чорних крапок асоціювали з сімома скорботами Божої Матері. За однією з легенд, в один особливо невдалий для хліборобів рік, аби не втратити весь врожай, вони стали старанно молитися Богородиці. Та у відповідь на їхні молитви послала на землю жуків, які і врятували врожай. Жуків назвали «жуками Божої Матері», а пізніше назва скоротилася до «божої корівки».

На ранніх християнських іконах, пишуть мистецтвознавці, Діву Марію зображали у червоному плащі з сімома плямами, що нагадували крила божої корівки. Поява жука вважалася благословенням, адже він живе на небі й спускається на землю, щоб передати небесні дари.

Сонечка — улюблений об’єкт дитячого фольклору, адже вони охоче сідають на руки та одяг, за ними легко спостерігати навіть найменшим натуралістам. Культурологи кажуть, що дитячі промовлянки — відгомін давніх магічних дій, пов’язаних із заклинанням доброї погоди, попередженням небезпеки. Діти, знайшовши сонечко, саджають його на долоню або палець і промовляють римований вислів, який має різні варіації в різних місцевостях.

МАЛЕНЬКИЙ КРИЛАТИЙ ПОМІЧНИК ЛЮДИНИ

Якщо до сонечок-вегетаріанців деякі претензії все ж є, то хижі види приносять людині безсумнівну користь, знищуючи величезну кількість шкідливих комах. Цих жуків-корівок використовують у промислових масштабах для боротьби з шкідниками сільськогосподарських культур, особливо у фруктових садах та на плантаціях цитрусових. Більшість видів харчуються попелицями — дрібними комахами з м’яким покривом тіла, які живляться соком садових і сільськогосподарських рослин. Доросле сонечко за життя з’їдає приблизно кілька тисяч попелиць. Личинки сонечок, як і їхні батьки, теж мають неабиякий апетит. Симпатичні жучки не відмовляються й від багатьох інших паразитичних комах, а декому з них до смаку навіть гриби, котрі спричиняють таку хворобу рослин, як несправжня борошниста роса.

Лише кілька цих яскравих комашок допоможуть без застосування пестицидів позбутися шкідників. Тому розумні люди лише тішаться, коли на їхніх городах чи в садах з’являються сонечка.

Хочете допомогти цим симпатичним жучкам? Не використовуйте пестицидів. Не прибирайте і не спалюйте всього сухого листя, щоб сонечка могли в ньому перезимувати. Якщо ви натрапите в саду на якихось лялечок чи яйця, не поспішайте знищувати їх, можливо, це майбутні сонечка.

Зрештою, просто помилуйтеся цією комашкою і відпустіть її жити своїм життям. Або дайте дитині, щоб перед цим прочитала їй якийсь віршик. Та, мабуть, і самі ще їх не забули?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати