Перейти до основного вмісту

«Хлібня» об’єднала покоління українського мистецтва

16 листопада у виставковій залі Софії Київської відкрилася виставка робіт лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка
18 листопада, 00:00
ДАНИЛО НАРБУТ «ВИБОРИ КОШОВОГО»

Захід приурочено до 50-річчя з дня заснування цієї найвищої в Україні державної творчої відзнаки. Премію було засновано у 1961 році, але першому художнику її присудили лише у 1964-му. Ним став Василь Касіян, який роками працював над створенням портретів, плакатів на шевченківську тематику, ілюстрував п’ять видань «Кобзаря».

Список Шевченківських лауреатів за всі роки існування премії нараховує понад 500 осіб та колективів. Серед них шістдесят видатних майстрів декоративно-ужиткового, образотворчого та народного мистецтва. За півстоліття лауреатами в різні роки ставали Марія Примаченко, Сергій Шишко, Іван Марчук, Тетяна Яблонська, Микола Максименко, Сергій Якутович, Валерій Франчук, Володимир Микита та багато інших майстрів, творчість яких ще до нагородження була окремим явищем у вітчизняному мистецтві. Цього року роботи лауреатів зібрані у виставкому залі «Хлібня» Софії Київської.

— Це може стати хорошою традицією — робити виставку преміантів, — зазначив у коментарі «Дню» художник Сергій ЯКУТОВИЧ, який і сам є лауреатом Шевченківської премії. — А що стосується критеріїв оцінювання робіт Шевченківським комітетом, то в різні роки вони були різними. У радянські часи нагороджували тих, хто діяв за інструкцією: ти про те пиши, а ти оце малюй... Тому, думаю, я й отримав премію лише у 2004-му році. Зараз ти вільний малювати що завгодно, але не факт, що це оцінять. А ще один із присутніх на відкритті митців зізнався, що лише зараз це звучить так гордо: «лауреат Національної премії», а в часи, коли він отримав її, просто пішов і купив собі черевики.

В експозиції виставки зібрані твори з різних музеїв: Національного художнього музею України, Національного центру ділового та культурного співробітництва «Український дім», Національного музею Тараса Шевченка, Черкаського обласного художнього музею, Музею книги і друкарства України, Музею Івана Гончара та Національної спілки художників України.

І хоча у двох невеличких залах була можливість виставити лише по одній картині кожного автора, це все одно неоціненне за своєю мистецькою цінністю зібрання, яке насправді рідко можна зустріти в одних стінах. Тому поспішайте відвідати «Хлібню», бо в іншому випадку доведеться подорожувати як мінімум сімома музеями країни. Виставка відкрита для відвідування до 27 листопада.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати