Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Мамаї» у Львові

Художники Тернопільщини намалювали 18 портретів легендарного козака
06 травня, 16:24

У Львівському палаці мистецтв відкрилася виставка «Мамай  єднає Україну».  Це цікавий мистецький проект під кураторством заслуженого діяча мистецтв, головного художника Палацу мистецтв, відомого в Україні «мамаєзнавця» Ореста Скопа, який займається цією тематикою вже впродовж багатьох років. Цього разу до проекту залучено художників Тернопільщини, які намалювали 18 портретів козака Мамая, сімнадцять з яких представляють райони області, а вісімнадцятий Мамай — загальнообласний, збірний так би мовити.

Усі Мамаї різні, їх виконано в різних техніках та колористиці, але вони  мають і дещо спільне: на багатьох картинах, окрім традиційних атрибутів відомого козака —  коня, шаблі, пістоля, сумки, чарки — за спиною зображено найвідоміші  історичні місця району, цікаві сакральні споруди або якісь інші моменти. Так, художник із Теребовлі Микола Шевчук в образі Козака Мамая відтворив відомого краянина, теж художника Михайла Бойчука, а за його спиною помістив фрагменти Теребовлянського району: Замкову гору, духовну святиню Зарваницю, руїни Підгорянського замку і навіть доповнив це копією фрагменту картини Бойчука «Урожай». Сумка Мамая на цій картині має вигляд палітри, а сам козак тримає в руці пензля...

«Козак Мамай — це фактично українська народна ікона, що була присутня у хаті кожного свідомого українця,— каже Микола Шевчук. — У ньому відображаються всі національні ідеї, всі прагнення нашого народу до волі, до самоствердження, історичного і державного, він завжди був відображенням українського духу. Теребовлянщина славиться багатьма людьми, відомими далеко за межами України, й один із них — наш велетень духу Михайло Бойчук із села Романівка. Він є одним із основоположників української школи монументального живопису, і я вирішив зобразити його в образі теребовлянського Мамая».

Усі Мамаї формують карту Тернопільської області, яка є дуже специфічною: подібна до трикутника з рівною лінією на сході та вершиною на заході. За задумом організаторів цього проекту, таку карту має бути складено для всієї України. Після Львова ці творчі роботи експонуватимуть у Художньому музеї Тернополя, а потім їх повезуть на схід, на їхню історичну батьківщину, і передадуть історичному музеєві міста Дніпродзержинськ. Згодом там же, у Дніпродзержинську, буде відкрито окремий Музей образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва «Козак Мамай».

Урочиста передача Мамаїв  у Дніпродзержинську відбудеться 30 травня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати