Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Не правда, що вона чорно-біла

Новорічно-Різдвяні свята українські галереї зустрічають із виставками кращих творів художників, які надихаються атмосферою української зими
27 грудня, 14:45
ЮРІЙ ГЕРЦ. «ЗИМОВИЙ РАНОК», 2007 р.

Зима тільки на перший погляд холодна і стримана. Насправді ж, особливо для дітей, — не менш весела і цікава, ніж літо. І діапазон кольорів має не менший. Тож нічого дивного, що зима зажди вабила творчу уяву митців своїми запальними забавами, кольорами та традиційністю святкувань.

«Дуже майстерно передавав атмосферу зимових свят Юрій Герц. У його роботах можна часто побачити колядників із різдвяною зіркою, веселий натовп селян, вертепи... Навіть сонце на його зимових пейзажах особливе, дзвінко з усіма вітається. Зимова природа у Юрія Герца не тихо завмирає у своїй величній білосніжній красі, як буває в інших художників, а виграє яскравими кольорами. Так пейзаж у нього перетворюється на вертеп», — розповідає мистецтвознавець Вікторія КУДРЯВЦЕВА.

Зараз полотна Юрія Герца можна побачити у столичній галереї «АВС-арт» на вулиці Воздвиженській. Як й інших майстрів, які захоплювалися зимою та прагнули її живописно зобразити. Наприклад, зимове бачення Володимира Ємця, Івана Марчука, Володимира Микити, Михайла Демці. Тут є і полотна безперечного маестро зимового міського пейзажу Альбіна Гавдзинського.

«Природа як джерело інспірацій подарувала життя не одному мистецькому шедевру, а пори року, постійні у своїй змінюваності, здавна асоціювалися з колообігом людського буття. Зима у світовому мистецтві «мешкає» в різних географічних і культурно-історичних координатах: США, Фінляндія й Китай; Північне Відродження й доба Едо; алегоричність і епіка, символічність і романтизм. Пітер Брейгель, Роквелл Кент, Каспар Давид Фрідріх, Утагава Хіросіге, Акселі Галлен-Каллела... Зима в нашій галереї — така ж різноманітна: графічна й живописна, класична й сучасна, камерна й всеохопна, реалістична й імпресіоністична, урбаністична й етнографічна, — розповідає арт-менеджер галереї «АВС-арт» Мирослава КРАТ. — Це забілені Карпати й морозяні вулиці Києва чи Львова, свята й обрядові дійства, груднева ніч і січневий ранок, шибки у візерунках і травневий сніг у мистецьких спостереженнях Федора Захарова, Алли Горської, Федора Коновалюка та прекрасно-засніжене, спляче, проте зовсім не сонне зимове місто Альбіна Гавдзинського...»

Українську зиму важко назвати чорно-білою. З її благородною сніжною чистотою, шляхетністю морозних форм. Тут білий переливається, переспівує відтінки — переходить від холодного блакитного до червоного, світиться. В іншій столичній галереї «Мистецька збірка» днями відкрили святкову зимову живописну виставку «Зимець прийшов». Серед інших тут роботи Антона Кашшая. Ще за життя він запалював своєю радісною енергією та оптимізмом усіх навколо. У колі сучасників Кашшай виділявся, за спогадами багатьох сучасників, «європейськістю» та світським шармом, а його картини — внутрішньою свободою та яскравою потужною силою. «За довге художнє життя Антона Кашшая його полотна подорожували всім світом. Сьогодні його картини представлено в багатьох музеях і галереях — у Третьяковці, в Пушкінському музеї, у Київському музеї образотворчого мистецтва, фактично в усіх обласних музеях України, а також в українських музеях і галереях в Америці, Канаді, Японії, Італії, Норвегії, Угорщині, Словаччині, Чехії, Румунії, — розповідає мистецтвознавець Ольга ХОДІР. — У Канаді в Торонто існує персональна галерея художника, там, до речі, з 50 робіт майже половина — це зимові пейзажі. Кашшай дуже любив зиму, у його вона добре виходила. Його навіть називали «зимовим маестро».

Мистецька коляда у галереях вже почалася і триватиме аж до Водохреща.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати