Смачні рецепти з Борщова
«Борщ — овочева страва з м’ясом або грибами, особливо розповсюджений серед народів Східної Європи. Найпопулярніша страва на столі українців. Складником червоного борщу є столовий буряк.» Так написано у Вільній електронній енциклопедії про споконвічну страву наших предків, яку, як і вареники, ми вважаємо частиною національної кухні. Правда, в інших джерелах можна знайти твердження про те, що національний український борщ готується не з буряком, а зі щавлем (інша назва — зелений). Борщі в різних регіонах варять по-своєму: і з рибою, і з чорносливом, з квашеними яблуками та всякою всячиною.
З борщами пов’язують назву райцентру Борщів, що на Тернопільщині. Як розповідає одна з легенд, турки, які захопили містечко, захотіли посмакувати тутешніми стравами. От і приготувала їм одна господиня борщ. Тільки чужинцям він не прийшовся до смаку, тож куховарка розсердилася і вдарила отамана черпаком по лобі та втопила його в борщі. Так і стали називати те поселення Борщів. Нещодавно в Борщові відбувся вже п’ятий фестиваль «Борщ’їв». Господині з району нагодували десять тисяч гостей зі всієї України, приготувавши майже п’ять тисяч літрів страви за п’ятдесятьма рецептами.
Гурмани кажуть: «Для того, щоб вдався традиційний галицький борщ, треба попередньо зробити закваску з червоного буряка, а сам борщ варто варити на дровах, бо тоді він повільно мліє. На газовій плиті так не вийде». Разом із тим у кожної господині є ще свої секрети й допитатися їх нелегко — борщівські газдині своїх секретів не відкривають, щоб борщі вдавалися. Проте дають поради: кісточка має бути дуже смачною, а для цього треба добре годувати свиню, сметана має бути від лагідної корови, шкварочки потрібно додавати масненькі, бурячки червоненькі, реберце, квасольку й найголовніше в приготуванні — гарний настрій, бо з поганим настроєм ніяка страва не вдається.
Тетяна Зайцева з села Стрілківці розповідає, що в її борщі найосновніше — смажені свинячі реберця, добре припечені, бо саме від цього залежить смак страви. На них потім і варить бульйон. А ще — основне сало. Але старе і з часником потовченим. «Уже як борщ закипить, тоді кидаємо сало. Старе сало додає смаку й запаху кращого, а далі — як завжди. І то вже в кожної газдині по-іншому виходить», — каже пані Тетяна.
Оксана Січкар з села Турильче вирішила здивувати гостей фестивалю борщем з вишнями: «Звичайний борщ, але дали вишень для кислоти. Отакий оригінальний святковий борщ». Борщ пані Ганни з села Шупарки особливий тим, що засмажений сметаною з солодким перцем і ратундою, кропом, петрушкою. «Це надає аромату й смаку. Також не забудьте про пампушки з часником», — наголошує пані Ганна. На фестивалі, крім пампушок, до борщів подавали пельмені й деруни. Та головне, що всі борщі не так легко перепробувати. Рецептів майже 50, а порції по півлітра!
Для приготування десяти літрів бурякового квасу візьміть 4 кг буряків, 10 л води. Буряки обчистіть і промийте. П’яту частину наріжте скибочками, а решту — залиште цілими. Залийте холодною кип’яченою водою і залиште в темному місці на 13—15 годин для бродіння. Після того, як квас перебродить, поставте його на холод на такий самий час. Для приготування галицького борщу вам знадобиться 300 г кісток, 100 г столового буряка, 300 г свіжої капусти, три картоплини, одна морквина, 0,5 кореня петрушки, одна цибулина, дві столові ложки томату-пюре, дві чайні ложки борошна, 30 г топленого масла, дві столові ложки сметани, 2/3 склянки бурякового квасу, лавровий лист, духмяний перець горошком, зелень і сіль. Порізаний буряк тушкують з томатом-пюре й буряковим квасом. Одночасно пасерують з борошном, петрушкою, морквою, цибулею. Нарізані капусту й картоплю кладуть в проціджений кістковий бульйон і варять до готовності. Після того, як борщ настоїться 30—40 хвилин, додайте буряковий квас.
Щоб приготувати пампушки з часником потрібні такі інгредієнти: 1 склянка теплої води, 1 пакетик сухих дріжджів, 1 чайна ложка цукру, 1 чайна ложка солі, 500 г борошна, рослинна олія. Дріжджі потрібно розчинити в теплій воді з цукром і сіллю, додати борошно й олію, замісити тісто і, накривши його, залишити на одну годину. З тіста зробити кульки, щільно покласти їх у змащену олією форму й залишити на півгодини. Випікати в розігрітій до 200 градусів духовці впродовж 20—25 хвилин. Гарячі пампушки змастити часниковим соусом, приготовленим із подрібненого часнику, олії та солі, накрити рушником на 15 хвилин.