Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Демократичний союз у квадраті

21 грудня, 00:00

Лідери Демократичної партії України та партії «Демократичний союз» Ганна Антоньєва та Володимир Горбулін оголосили у четвер про намір утворити спільний виборчий блок.

У оголошеному лідерами партій меморандумі зокрема говориться, що об’єднання у блок відбувається з ідеологічних мотивів. «Ми не ставимо собі за мету за будь-яку ціну йти на вибори разом із лідерами списків популярності», зазначено в меморандумі. Демократична партія Антоньєвої охарактеризована у згаданому документі як така, що «вже десять років не зраджує свою ідеологію, чітко і чесно відображену в назві».

На прес-конференції з приводу утворення блоку Ганною Антоньєвою і Володимиром Горбуліним було зазначено, що остаточне рішення про утворення блоку мають прийняти з’їзди партій, що відбудуться вже цього тижня. Вірогідним лідером блоку пані Антоньєва назвала Володимира Горбуліна, який у свою чергу дипломатично відмовчався, сказавши що питання першої п’ятірки блоку, яку має ніби «прикрасити» тележурналіст В’ячеслав Піховшек, поки що конкретно не обговорювалося. Щодо можливої співпраці з іншими блоками, то, за словами лідера Демсоюзу, «тривають консультації з іншими політичними утвореннями демократичного напряму», у тому числі й з блоком Віктора Ющенка «Наша Україна», однак «це не означає, що мова йде про блокування з «Нашою Україною». Взаємодія Демсоюзу із СДПУ(о), підтверджена свого часу міжпартiйною угодою, втратила, на думку п.Горбуліна, сенс після рішення об’єднаних соціал-демократів йти на вибори самостійно. Натомість керівник ДС твердо заперечив можливість співпраці блоку Демпартії і Демсоюзу із блоком «За єдину Україну». На думку лідерів двох демократичних партій, їхній блок розраховуватиме на голоси прихильників центризму та правоцентризму.

Попри продемонстрований утворювачами нового блоку оптимізм та заяви про те, що сили двох партій після об’єднання «удесятеряться» (В. Горбулін), утворення Демсоюзом ще одного демсоюзу із міцно забутою виборцями ДемПУ навряд чи дасть додатковий шанс набрати потрібні для проходження у Верховну Раду чотири відсотки голосів виборців. Скоріше за все, заява про утворення блоку є добре продуманим технологічним ходом, за яким мають йти нові кроки до матеріалізації завдань єдиних офіційних «демократів» серед сотні вітчизняних політичних партій. Поки що претензії блоку ДС—ДемПУ на успіх об’єктивно не сягають далі добрих побажань. І якщо перспективи посланців обох партій, особливо Демсоюзу, на мажоритарних округах виглядають досить реально, вклинитись у жорстку боротьбу за виборця-центриста блоку Горбуліна—Антоньєвої навряд чи вдасться.

Тому найбільший інтерес продовжують викликати консультації Горбуліна з Ющенком. Щодо ведення переговорів Демсоюзу з Ющенком стосовно входження Демсоюзу до блоку Ющенка, Горбулін сказав, що консультації як велися, так і ведуться. «Але я хотів би підкреслити, що йдеться про спільну мету, яку ми бачимо з «Нашою Україною». Але ніякі пояснення на зразок того, що мова йде лише про взаємну лояльність і непоборювання кандидатів в округах, не знімає очевидної бажаності союзу з Ющенком для колишньої «партії Волкова». На подібний висновок наштовхує намагання Володимира Горбуліна максимально дистанціюватися від чинної виконавчої влади та підтримуваного нею «блоку Литвина». Саме так можна розцінювати оцінку Горбуліним скандалу навколо так званого продажу зброї, активно роздмухуваного окремими лідерами «Трудової України». На прохання прокоментувати скандал Горбулін відповів: «Я можу сказати тільки одне: у СБУ та Євгена Кириловича Марчука є документи, що можуть стовідсотково підтвердити, що це — наклеп. Наклеп на Марчука та на першого Президента України. Я не можу зрозуміти, звідки час від часу з’являються люди, які з різних трибун поливають державу брудом. Ці скандали народжуються для задоволення чиїхось хвилинних політичних інтересів».

Таким чином і партія «Демократичний союз», і ініційований нею виборчий блок досить чітко позиціонувались і прагнуть виглядати опонентами провладного блоку «За єдину Україну». Навряд чи це можна назвати опозицією до влади. Якби Демсоюз і дуже цього хотів, йти до справжньої опозиції цій партії вже занадти пізно. Тому залишається лише очікувати, чим завершаться консультації між можливими партнерами та союзниками проголошеного Горбуліним та Антоньєвою блоку. Тим більше, що і в згаданому на початку меморандумі вказано, що «тривають постійні консультації з іншими утвореннями демократичного спрямування». А консультації на те й існують, аби в разі чого змінювати або коректувати проголошену перед цим позицію. Зовсім не виключено, що продекларований Демсоюзом блок із Демократичною партією є лише першим кроком цих партій до більш «прохідного» блоку. А скептичне ставлення Горбуліна та Антоньєвої до «лідерів списків популярності» може швидко змінитися, коли поруч із цими лідерами з’являться їхні прізвища.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати