КОМЕНТАРI
Про те, як передвиборні заяви можуть позначитися на співпраці з Альянсом, — у коментарях експертів.Незалежно від виборів боротьби
Володимир ГОРБУЛІН, помічник Президента України з питань національної безпеки, Голова Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України :
— Я думаю, що заяви Віктора Януковича на питання безпеки країни не матимуть жодного впливу. Ці заяви, як ми пам’ятаємо, робилися в російському медіа-клубі. Він виступав як кандидат в президенти, а не як прем’єр-міністр. А саме як глава уряду він несе відповідальність за вирішення питань, пов’язаних із боєготовністю Збройних сил України. Так що я би ніяк не пов’язував ці слова глави уряду з питаннями безпеки країни. Звичайно, вони насторожили наших партнерів по НАТО, які прагнуть бачити нас серед держав, на яких тримається безпека та стабільність в Європі. Але це більше психологічний фактор, ніж військово-політичний.
Взагалі я вважаю, що президентські вибори треба винести за дужки нашого співробітництва з Північноатлантичним альянсом. Ми повинні стосунки з цією організацією будувати по мінімуму на середньотерміновій основі, і по максимуму — на довготерміновій. В довготерміновій перспективі інтеграція з НАТО — це той шлях, який обов’язково пройде наша країна незалежно від того, кого виберуть президентом в 2004 році.
У лещатах логіки передвиборної
Олександр ДЕРГАЧОВ, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень:
— Усе залежить від того, чи реальні претензії пана Януковича на владу. Якщо він буде проголошений переможцем і певний час керуватиме державою, звичайно, що ця та інші схожі його заяви призведуть до тимчасової, але все одно дуже прикрої ізоляції України. Я вимушений відмітити спонтанність, кон’юнктурність, непослідовність та фантазійність тих орієнтирів, які проголошуються. Вони не відповідають національним інтересам, вони підпорядковані тільки логіці передвиборної боротьби за владу. Заява прем’єр-міністра — це спроба зіграти на тому, що кількарічна обробка населення в дусі антизахідництва, брехні, яка розповсюджується про діяльність міжнародних інституцій, зокрема євроатлантичних, визначила позицію певної частини українського електорату, представників радянської субкультури. Це може додати впевненості для деяких з його прихильників, які й так готові за нього голосувати. Але нових прихильників від цього кандидат в президенти Янукович не отримає. Якщо говорити про співпрацю України й НАТО взагалі, то вона буде продовжуватися в будь-якому разі. Врешті, цивілізований світ співпрацює і з так званими «країнами-ізгоями» — тому що треба вирішувати якісь практичні питання, інформацією обмінюватися, наприклад. Так що співпраця нікуди не подінеться. Але її глибина залежить від рівня довіри між керівниками сторін — керівництвом України та наших західних партнерів. Тут справдi, поступу чекати не доводиться. Ми зможемо розраховувати лише на консервування досягнень, переважно в технічній сфері, та очікувати відкату назад в сфері політичній.
Персональні справи
Георгій КРЮЧКОВ, голова комітету Верховної Ради України з питань Національної безпеки та оборони:
— На питаннях безпеки країни заяви прем’єр-міністра не позначаться ніяк. Він просто заявив одну точку зору, яка побутує в суспільстві. Це, в принципі, нічого не змінює. Орієнтація на інтеграцію в євроатлантичний простір залишається. Віктор Янукович висловив побоювання відносно долі військово-промислового комплексу, і для цього є підстави. Згадаймо, як поставилися на Заході до нашого літака Ан-70, давайте подивимося, як ставляться «неофіти» НАТО до того, щоб ми комусь якісь запчастини до військової техніки поставляли. Тобто нас «обрізають». А притому ракетну техніку ми виробляємо не гірше, ніж інші країни світу, літакобудування в нас теж на пристойному рівні. Ці галузі опиняються в небезпеці, й Віктор Янукович висловив це. Я б назвав його позицію позицією державного діяча, який турбується про національні інтереси України. У Заходу зараз єдиний клопіт — аби протягнути Віктора Ющенка на посаду президента. Якщо його оберуть, ми отримаємо крен в бік Заходу і НАТО. Якщо ж президентом стане Віктор Янукович, будуть зрівноважені відносини і з заходом, в тому числі з НАТО, і зі сходом.
Ми не нав’язуємося
Мішель ДЮРЕ, директор Центру інформації та документації НАТО
— Як заявив цими днями генсек НАТО, для нас дуже важливий передвиборний процес в Україні. Безумовно, якість цього процесу може вплинути на відносини між Альянсом і Україною. Я сподіваюся, що все буде гаразд. Сьогодні ми позитивно оцінюємо темпи реформ у Збройних Силах. Однак не меншу важливість для нас має політичний аспект. У всякому разі після виборів Україна буде Україною. Вона залишатиметься дуже важливою державою в Європі. Ми будемо продовжувати будувати наші відносини з незалежною Україною і, безумовно, братимемо до уваги побажання України щодо співпраці з нами. Ми готові працювати з Україною, але багато залежить від неї самої. НАТО — організація, яка займається колективною безпекою. Якщо Україна хоче бути донором безпеки, то вона може ним стати шляхом вступу до НАТО. У всякому разі, це — вибір України. Треба це розуміти. Ми нікому не хочемо нічого нав’язувати. Мені здається, що сьогодні не стоїть питання вступу чи невступу до НАТО. Україна має один рух — рух до НАТО. Вона розвиває свої відносини, маючи на увазі зближення з НАТО. Для нас це дуже важливо, і ми зважаємо на це у відносинах. Коли Україна заявить про небажання вступати до НАТО — то це також вибір України. Я переконаний, що будь-який вибір буде зроблено незалежно. Ви знаєте, що деякі країни розпочинали інтенсифікований діалог з Альянсом, а потім не хотіли вступати до НАТО. Я як директор Центру інформації та документації, хотів би підкреслити, що важлива умова — створення національного консенсусу щодо євроатлантичної інтеграції. Як говорили учасники конференції, ще треба працювати з суспільством. Не треба переконувати, а необхідно пояснити, тому що бракує інформації про НАТО.
«Треба виконувати визначені плани»
Сергій ПИРОЖКОВ, заступник секретаря РНБОУ:
— Ми повинні працювати, як працювали досі. Треба виконувати визначені плани. НАТО чітко дало відповідь, що питання підвищення рівня співпраці може бути підняте після виборів.
Є підстави розглядати підвищення рівня співробітництва
Олег ШАМШУР, заступник міністра закордонних справ України:
— У відносинах з НАТО ми суттєво просунулися практично по всіх напрямах нашого співробітництва — від військового до цивільних аспектів. Усе це дає нам підстави серйозно розглядати і порушувати питання про підвищення рівня нашого співробітництва. Ми будемо надалі спрямовувати наші зусилля на реалізацію домовленостей, досягнутих під час Стамбульського саміту, і готуватися до грудневого засідання Комісії Україна— НАТО на рівні міністрів закордонних справ.
Випуск газети №:
№176, (2004)Рубрика
Nota bene