Перейти до основного вмісту

Магдебурзьке право в Україні: пам’ять і практика

25 травня, 00:00

У межах «Сезонів «Дня» у МІМ та програми «Самоосвіта online» науковці та селищні голови Чернігівщини, Вінниччини, Львівщини та Івано-Франківщини говоритимуть про «ген самоврядування».

Виші, які визнано найкращими у світі — Гарвардський університет та Массачусетський технологічний інститут, — нещодавно запустили спільну програму для дистанційного онлайн-навчання EdX. Тепер мільйони людей по всьому світу, які мають доступ до всесвітньої мережі та володіють англійською мовою, зможуть навчатися безкоштовно. Таким чином академічні авторитети світу пропонують вирішувати глобальне питання «освіта для кожного» і намагатимуться створити глобальну спільноту онлайн-учнів.

Ця ініціатива видається нам дуже цікавою та вчасною — власне, кілька місяців тому ми писали про те, що вона невдовзі стартує («День» № 16 від 1 лютого 2012 року). Дізнавшись про проект EdX, ми зрозуміли: ми — в тренді. Тим більше, що «День» уже протягом багатьох років пропонує українцям власний рецепт, який, по суті, поєднує університетські традиції, дух просвітництва та журналістику, медіа. Ця ідея присутня майже в усіх наших проектах: щотижневих сторінках «Україна Incognita» та «Історія та я», Бібліотеці «Дня», Літній школі журналістики, сайті «Україна Incognita». Прогресивний світ давно зрозумів, що, по-перше, навчання не закінчується у вишах (коли ж говорити про українські, то почасти воно там навіть і не починається), а по-друге, медіа та освіта — речі, які не взаємовиключають одна одну, а цілком можуть поєднуватися між собою, причому поєднуватися цікаво й ефективно.

Продовження двох проектів, які ми розпочали нещодавно: «Сезони «Дня» в МІМ та «Самоосвіта online», — цього разу буде втілено в одній події — круглому столі «Магдебурзьке право в Україні: пам’ять і практика», який відбудеться сьогодні, 25 травня, в Міжнародному інституті менеджменту в Києві.

Чому саме ця тема?

Магдебурзького права вже не існує, але його принципи досі живуть в українських містах, містечках, селищах. «Ген самоврядування» великою мірою дозволяє Україні, попри все, глибинно залишатися в європейській системі координат.

Дискусія, що присвячується Магдебурзькому праву, збере за круглим столом учасників із Києва, Чернігова й Чернігівщини, Львова і Львівщини, Вінниччини та Івано-Франківщини. Завдяки бізнес-платформі МІМ-Київ, яка надає можливість майданчикам у різних українських регіонах спілкуватися в режимі реального часу, про спадок магдебургії зможуть поговорити історики та селищні голови з різних українських регіонів: кандидат історичних наук, директор Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів Володимир БОЙКО; Сергій ЛЕПЯВКО, доктор наук, професор Ніжинського університету ім. М. Гоголя; доктор історичних наук, професор Українського католицького університету (Львів) Мар’яна ДОЛИНСЬКА; експерт Корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика» Костянтин МАТВІЄНКО, а також практики міського самоврядування — міський голова Семенівки (Чернігівська обл.) Олександр БИЧКОВ, голова Старосамбірської районної ради (Львівська область) Володимир ГОРБОВИЙ, селищний голова Стрижавки (Вінницька область) Василь ЯКОВЕНКО, сільський голова с. Снітків (Вінницька обл.) Віктор ОЛЬШЕВСЬКИЙ та міський голова Болехова (Івано-Франківська обл.) Зенон МАКОТА — їх села та міста свого часу мали Магдебурзьке право.

Серед питань, які обговорюватимуться: Чим було Магдебурзьке право для Європи? Які принципи Магдебурзького права діяли в Україні? Що вони дали українським містам? Що із традиції Магдебурзького права в Україні втрачено безповоротно? Що досі діє? Що потребує відтворення? Сучасне обличчя місцевого самоврядування: версія європейська та версія українська. Які якості потребують удосконалення? А які — на задовільному рівні? Системні проблеми місцевого самоврядування в Україні та шляхи їх розв’язання.

— Найперше, цей проект цікавий для нас тим, що він є всеукраїнським — модерується із Києва, а участь у ньому беруть представники різних областей України, — каже президент МІМ-Київ Ірина ТИХОМИРОВА. — І, звісно, дуже важливим є обговорення питань, пов’язаних із місцевим самоврядуванням, історичною пам’яттю, розумінням того, що наші демократичні традиції беруть початок не 1991 року, а фактично в XIV столітті, що уроки демократії ми вивчили ще тоді, і їх потрібно згадати й утілювати в житті. І хоч таке коло питань — Магдебурзьке право, місцеве самоврядування — не є нашою предметною сферою, але без розуміння цих базових речей, пов’язаних із демократичними традиціями в Україні, без залучення фахівців будь-яка освіта, в тому числі бізнес-освіта, не може бути якісною. Тому ми підтримуємо проект газети «День». Сподіваємося, синергія спільних дій газети «День» та МІМ-Київ може привести нас до якісно нового рівня усвідомлення, громадянської позиції та патріотизму.

— Безперервне навчання, самоосвіта, зацікавленість бізнес-середовища в сучасних гуманітарних знаннях — це те, що характеризує цей проект, — зауважує Лариса ІВШИНА, головний редактор газети «День». — Ми вже давно говоримо про потребу «перехресного запилення» — спілкування між людьми, професіоналами з різних середовищ, взаємопроникнення ідей, і зрештою, формування спільної ціннісної платформи. Цей проект важливий тому, що він об’єднує — в той час як нас, українців століттями вчили роз’єднуватися. І ми раді, що маємо таких добрих партнерів — наших авторів, зокрема Володимира Бойка, та МІМ-Київ, ми вдячні їм за підтримку.

— Нинішня українська держава схильна до імітації та формального виконання взятих на себе зобов’язань. Зазвичай ми чуємо правильні речі, ще й із посиланням на європейський та світовий досвід, але насправді розуміємо: за всім тим порожнеча, в кращому разі — звичайний піар, або ж банальний персональний чи корпоративний інтерес. Подібна доля спіткала й вітчизняне місцеве самоврядування: говорена-переговорена тема про субсидіарність, деконцентрацію та децентралізацію ресурсів і влади, а на ділі досі бачимо фактичну централізацію системи державного управління та фінансових ресурсів. Таким чином зникає сутність самоврядування, за якого громадяни в межах територіальних об’єднань здатні самі собою керувати, — зауважує Володимир БОЙКО. — У минулому територіальні громади на українських землях віками жили за зазначеними принципами, дотримувалися й захищали їх. Нині ж, якщо ми, громадяни сучасної України, хочемо стати європейською країною не за формальними ознаками (так би мовити, «типу європейською»), то, вочевидь, маємо перебудувати нашу державу на засадах самоврядності. Для цього спільними зусиллями працівників органів місцевого самоврядування і науковців слід постійно нагадувати про їхні витоки й поширювати практику застосування в будь-який доступний спосіб, у тому числі з використанням сучасних інформаційних технологій. Це один із варіантів формування громадської думки і створення певного тиску на державну владу, яка з власної волі навряд чи наважиться на, за своєю сутністю, революційні зміни. Зрештою, головне — дуже сильно захотіти цього та діяти послідовно й цілеспрямовано, навіть всупереч усталеному та звичному, але неефективному порядку речей.

Відео версія круглого столу «Магдебурзьке право в Україні: пам’ять і практика» буде доступний аудиторії нашого сайта www.day.kiev.ua та сторінки МІМ-Київ www.mim.kiev.ua з наступного тижня, а найцікавіші думки — опубліковані на сторінках «Дня».

ДОВІДКА «Дня»

Проект «Сезони «Дня» в МІМ» — це спільний проект газети «День» та провідної української бізнес-школи МІМ-Київ. Проект передбачає серію зустрічей у Міжнародному інституті менеджменту. Відкрило цей проект спілкування слухачів МІМ-Київ із головним редактором «Дня» Ларисою Івшиною.

Програма «Самоосвіта-online» — це продовження розмови про найважливіші «больові точки» сьогодення, які дісталися нам у спадок від минулого, — в серії щомісячних «круглих столів» он-лайн. Протягом останнього часу в редакції «Дня» відбулася, зокрема, дискусія «Новий порядок денний: опозиція — суспільству» з участю опозиційних політиків та представників громадянського суспільства; круглий стіл, присвячений 200-річчю Олександра Герцена, та дискусія «Інтелектуальна спадщина української еміграції».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати