Олександр ШЛАПАК: Вільна торгівля — так, євразійство... Треба рахувати...

— Якою, на ваш погляд, все-таки буде остаточна відповідь України на пропозицію Росії про вступ до ЄврАзЕС в обмін на скасування експортного ПДВ з нафти?
— Про остаточну відповідь говорити, поки що, рано. «На ходу» такі питання не вирішуються. Я не братиму політичний аспект цього питання, а що стосується економіки, то тут треба все дуже серйозно порахувати. Не можна забувати, що вступ до ЄврАзЕС — це кардинальна зміна нашого законодавства, тих правил, за якими ми сьогодні працюємо й живемо. Це абсолютно інша форма відкритості ринків. І я не зовсім згоден з твердженням Касьянова, начебто при вступі до ЄврАзЕС Україна дуже серйозно виграє. Це все ще треба порахувати. Це завдання дане як нам, так і іншим міністерствам і відомствам. Ми все уважно обчислимо, і лише потім прийматимемо ухвалу.
— Згiдно з вашими словами, основний акцент у економічних переговорах з Росією буде збережено на організації зони вільної торгівлі, а не на вступі до ЄврАзЕС?
— Зона вільної торгівлі вигідніша за будь-яких обставин. Але лише в повному її обсязі, оскільки домовлялися 94-го року, і як потім вже передомовлялися, 2000-го року. Тобто без винятків. Нам потрібна зона вільної торгівлі, де б діяв повний механізм стягнення податків за принципом країни призначення, знову ж- таки — без винятків. Цього Україні треба домагатися незалежно від того, чи будемо ми в ЄврАзЕС, чи не будемо. Це правила, які вже було обумовлено нашими державами, вони вигідні сьогодні Україні, і важливо, що вони справедливі за ринкових умов.
— На якому етапі зараз організація зони вільної торгівлі, і чи правда, що основні перешкоди при підготовці договору — в позиції Росії?
— Ми, поки що, домовилися про те, що до середини травня треба вже вийти на якісь результати. Заздалегідь ми узгодили список винятків. Нас він поки що задовольняє. Нас не задовольняє російська пропозиція щодо графіку виходу з цих винятків, він дуже довгий. Там терміни ставляться — 2009 — 2012 роки. Ми ж хочемо, щоб до 2004 року ми вже закінчили з цією процедурою. Складніше — з самим проектом договору про стягування непрямих податків, це стосується договору про зону вільної торгівлі, як такої. Там є ряд принципових відмінностей. Ось тут треба посидіти й подумати. Це стосується передусім бажання Росії зберегти за собою право стягувати той же ПДВ на своєму боці з найважливіших енергоресурсів. Не згодна Росія з нашою пропозицією щодо того, щоб ні експортного, ні імпортного мита в нашій торгівлі не застосовувалося.
— А чи ви оцінюєте переговори як перспективні?
— Переговори продовжуватимемо. У середині травня ми домовилися зустрітися на рівні міністрів, і розглянути комплексно весь пакет документів з тим, щоб визначитися, де питання, які доведеться винести на більш високий рівень, а де ті проблеми, які ми зможемо вирішити самі. — У зв’язку із запровадженням нових торговельних бар’єрів з боку Росії і впровадженням захисних заходів іншими країнами український експорт переживає не кращі часи. Чи не планує Міністерство економіки переглянути вельми оптимістичний прогноз зі зростання ВВП 2002-го року?
— Поки що не плануємо. Немає результатів за перший квартал, які б нас до цього підштовхували. Ми не планували на 2002 рік досить серйозного зростання експорту. Конструкція будувалася на тому, щоб підтримати хоч би ті обсяги експорту-імпорту, які ми отримали 2001 року. Важливо підтримати й той позитивний рівень торговельного сальдо, який склався на користь України. На наш погляд, цього поки що буде досить. А ось зростання, про яке йдеться, це 6% за підсумками року, заплановано забезпечити за рахунок активізації внутрішнього ринку. Поки що, ми не бачимо підстав для того, щоб якось міняти цю модель. Бо нехай невелике, але зростання експорту в нас є за підсумками першого кварталу, причому це зростання було досить прогнозованим. Нас, безперечно, непокоять деякі проблеми, які ми маємо за основними товарними ринками — це захисні заходи з боку країн-імпортерів, це сталева ініціатива Буша — але навіть ці, досить впливові, чинники не передбачають якихось істотних змін у наших розрахунках.