Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Політреформу — через Асамблею?

01 жовтня, 00:00

Український парламент, який неодноразово виявляв стійку неприязнь до ідеї конституційного реформування, відтепер такої ініціативи позбавлений. Із учорашнього дня за модернізацію системи влади взялися громадські організації та політичні партії, чия діяльність не обмежена масштабами Верховної Ради. Рішення про створення Конституційної асамблеї прийняли на черговому засіданні Координаційного об’єднання демократичних сил «Разом заради майбутнього».

Необхідність формування нової структури присутнім роз’яснив голова «ВоРоБья» Валерій Пустовойтенко, який з аналогічною ініціативою виступав ще в червні 2002 року. Спочатку передбачається налагодити функціонування структури в рамках парламенту, а її керівництво доручити безпосередньо голові вищого законодавчого органу. Але, як і багато інших корисних ініціатив, ця своєчасної підтримки не знайшла, що, втім, не стало на заваді її реанімації через два роки.

Присутніх попросили письмово сформулювати свої пропозиції щодо доцільності ротацій гілок влади, на основі яких можна було б «згладити всю шорсткість законопроекту про внесення змін до Конституції №4180». В.Пустовойтенко пообіцяв, що після відповідної обробки їх винесуть на розгляд Верховної Ради. «Упевнений: провести реформу без узгодження її суті з громадськістю — безглуздо. Проте вона необхідна суспільству й обов’язково відбудеться незалежно від результату президентських виборів», — зазначив він.

Почесним гостем засідання «ВоРоБья» став перший віце-прем’єр Микола Азаров, який живописав усі достоїнства проекту держбюджету на 2005 рік. Єдиною перешкодою в роботі над головним фінансовим документом, як нескладно здогадатися, є необгрунтовані закиди опозиції. Непослідовність, на глибоке переконання віце-прем’єра, — їхня головна вада. Мовляв, одна половина «НУ» вимагає збільшити доходи, а друга, навпаки, — визнати умисне заниження основних показників. У будь-якому разi, «протистояння не уникнути», хоча «бюджет дуже непростий, але реальний». Микола Янович також поділився враженнями від відвідин міста Лондона та конференції «Україна — двигун Східної Європи». «Світова спільнота цінує наші успіхи. Показово, — відзначив віце-прем’єр, — що в низці питань, запропонованих до обговорення, не було жодного, пов’язаного з виборами. Ніхто навіть не ризикує припустити, що країна, яка є першою за показниками економічного зростання в Європі, може отак ось необачно відмовитися від послідовності взятого курсу та від заданих темпів розвитку». Спеціально для скептиків Азаров зауважив, що темпи ці не знижуватимуться ні до, ні після виборів.

А ось успіхи київського міського об’єднання на підтримку Януковича не такі значні. Пустовойтенко визнав, що в столиці рейтинг Ющенка, як і раніше, перевищує аналогічні показники Януковича. Проте прихильники прем’єра-кандидата присутності духу не втрачають і, заручившись підтримкою представників громадських організацій, продовжують агітувати киян за Віктора Федоровича.

Спілкуючись із пресою, лідер «ВоРоБья» також прокоментував нещодавні «проросійські заяви» Віктора Януковича. «Практика двомовності успішно застосовується в багатьох країнах Європи, те саме стосується й подвійного громадянства. Нам треба проаналізувати цей досвід і чинити так, як вигідно українському народовi. У всякому разі, це дуже серйозне питання, яке не можна вирішувати в обхід референдуму».

ДО РЕЧІ

Наступного тижня у Верховну Раду України буде внесено проект постанови про процедуру розгляду законопроекту №4180 щодо внесення змін до Конституції. Про це в четвер у Києві повідомив журналістам координатор парламентської більшості Степан Гавриш, за словами якого, відповідний проект постанови розроблено в середу безпосередньо ним і лідером фракції Соцпартії Олександром Морозом. «Ми з Морозом підготували проект постанови про процедуру розгляду проекту постанови №4180 в парламенті й спробуємо до нього повернутися, коли він повернеться з Конституційного Суду», — сказав він. С. Гавриш не виключив, що ухвалення закону щодо внесення змін до Конституції може відбутися до кінця виборів. «Усе може бути. Для мене важливо, щоб це сталося», — зазначив він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати