ПОЛIТИЧНА МАТЕМАТИКА
МВФ вважає, що бюджет залежить від величини податків. А українські директори — що від швидкості обороту капіталівНагадаємо, що цього тижня за негайне затвердження «малого» Податкового кодексу виступив прем’єр- міністр Анатолій Кінах. Він звернувся до депутатів із проханням затвердити відповідний закон до кінця цієї сесії, тобто до 13 липня. «Ми готові працювати з парламентом щодня для найскорішого вирішення цього питання», — каже Кінах, і, судячи з усього, позиція МВФ стане для нього дуже неприємним сюрпризом. Ідею розробки Держбюджету-2002 на новій податковій основі підтримав і Президент Леонід Кучма. «Я — за зниження всіх податків», — заявив він на останній нараді з бюджетних питань.
Тепер керівництву країни доведеться докласти всіх зусиль, щоб переконати головних кредиторів уряду в необхідності податкової реформи. МВФ не має інформації про обсяги тіньової економіки в нашій країні. І уряд, схоже, погано інформує. Мабуть, саме в цьому причина явної помилковості аналізу, проведеного Фондом. У нашій країні математика в економічних розрахунках може бути лише допоміжним інструментом. Головне — це логіка. Опитані нами вчора директори найбільших вітчизняних підприємств упевнені, що після зниження податків прибутки бюджету якраз значно зростуть. Причина цього парадокса проста: всі хочуть працювати легально, але не можуть через великі податки. Тільки-но податки знизять, бажаючих легально працювати стане в декілька разів більше. Утім, надамо слово самим директорам.
Михайло НЕСТЕРОВ, генеральний директор комбінату «Склопластик» (Сіверськодонецьк):
— Я думаю, що починати треба хоч би з маленького зниження податків. Головне — розпочати. А надалі було б непогано продовжити цю справу. Якщо буде зниження податкового тиску, то держава отримає як реальну віддачу набагато більше грошей — відразу стане менше бажаючих приховувати податки. Я можу напевно сказати про своє підприємство. Воно працюватиме набагато активніше після зниження податків.
Олег МИНАЄВ, генеральний директор об’єднання «Сумихімпром»:
— З одного боку, як платник податків я хочу сказати, що потрібні ще менші ставки, але, із другого боку, я розумію, що держава робить тільки перший крок. Якщо перший крок дасть ефект, то всі одразу помітять, наскільки виграв бюджет. І, напевно, тоді ми досить легко вийдемо на той рівень стягнення податків, який прийнятний у цивілізованих країнах. Зниження податків — то зниження ціни. Зниження ціни — то збільшення швидкості обороту капіталу. А прискорення обороту капіталу — то великі обсяги податків. Це все взаємопов’язане. Одне колесо.
Федір ДЕРМЕНТЛІ, генеральний директор «Харцизького трубного заводу»:
— Росіяни, наприклад, роблять набагато більше для зниження податків. У них це вже дає ефект. Харцизький трубний завод ось уже два роки перебуває в списку учасників економічного експерименту в металургійному комплексі. Нам пробачили пеню та штрафи, нам реструктуризували борги. Ми одразу відчули свободу та відповідальність одночасно. У нас тепер немає податкових боргів. У нас з’явився інтерес, а раніше все йшло на картотеку. Щодо податку на прибуток, то ми платили 9% згідно з експериментом. Здавалося б, повинні були зменшитися відрахування до бюджету, а виявилося — навпаки. Отож такі послаблення дають віддачу. Сподіваємося, що зниження податків із наступного року буде тільки першим кроком.
Випуск газети №:
№110, (2001)Рубрика
Nota bene