Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Це солодке слово «реформа»

15 вересня, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛIЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня»

Несподівано для тих, хто зараз так розчарований у Президентові, може настати момент, коли їм знову доведеться зв’язати свій політичний вибір із персоною Віктора Ющенка, який може виявитися останнім усенародно обраним президентом України. Так, принаймні, можна зрозуміти з інтерв’ю народного депутата, члена Партії регіонів Євгена Кушнарьова, даного ним газеті «Известия в Украине» (13 вересня). У ньому він заявив про свій намір запропонувати фракції ПР розробити внесення змін до Конституції про обрання президента парламентом. І хоч увечері того ж дня в ефірі «5 каналу» пан Кушнарьов заявив, що це лише його теоретичні викладки, і справа, можливо, стосується далекого майбутнього, проте, будь-яке майбутнє закладається в сьогоденні. Навіть теоретично.

На думку депутата, у країнах із таким устроєм влади (парламентсько-президентська республіка) президента обирають парламентарії. «Це цілком закономірний процес. Зараз я працюю над деталізацією цих положень і пропонуватиму нашій фракції рухатися саме цим шляхом», — зазначив він. Кушнарьов також вважає, що треба вносити відповідний законопроект у парламент щодо змін до Конституції, «оскільки йдеться не лише про механізм обрання президента, а й про подальший серйозний перерозподіл повноважень, тобто передачу низки президентських повноважень парламенту». «Це знімає проблему двовладдя, але водночас дає можливість главі держави виступати арбітром у спорах і залишатися гарантом Конституції. При цьому не йдеться про імпічмент, як дехто собі уявляє», — додав депутат-теоретик.

Ми поцікавилися в експертів «Дня»: чому ця заява прозвучала саме зараз, кому вона вигідна, наскільки реальна перспектива обирати президента в парламенті.

Андрій ЄРМОЛАЄВ, директор Центру соціальних досліджень «Софія»:

— Спроба перетворити Президента на маріонетку парламенту мені здається не лише малоефективною, а й безглуздою. Я не відкидаю, що ініціатива Кушнарьова є пробним каменем і не є остаточним рішенням, остаточною ініціативою Партії регіонів. Це можна розглядати як своєрідний ігровий елемент для того, щоб перехопити дискусію про долю Конституції. Партія регіонів викидає на гора найгостріші, найрезонансніші питання, на які відреагують медіа, відреагує Президент, відреагують політичні опоненти Партії регіонів. І, таким чином, у сухому залишку можна вийти на нові поступки з боку Президента та його команди. Наскільки реальна практична реалізація пропозиції обирати Президента в парламенті? Гадаю, вона малореальна. Мало того, що цей парламент не збере 301 голос за цю модель. Просто фізично не збере. Я вважаю, що критична маса прихильників слабкого, керованого президента набагато менша, ніж кількість голосів для цієї поправки. А, по-друге, це, крім усього іншого, ще й конфліктогенна пропозиція. Адже, крім суто раціональних розрахунків: хто, кому і як у новій системі, про що почнуть шепотітися політики, буде й жорстка політична реакція. Вона очікувана. Просто цією заявою пан Кушнарьов озброює противників широкої коаліції. Я зроблю радикальне припущення, вже не пов’язане з ініціативою, а пов’язане з часом, я не виключаю, що за цією ініціативою стоїть бажання відштовхнути «Нашу Україну» від переговорів про широку коаліцію.

Олесь ДОНІЙ, політолог:

— Це не перша заява Кушнарьова з цього приводу. Кілька місяців тому він уже робив аналогічну заяву, але казав, що це його власний погляд. До речі, тоді ж одразу була різка реакція Ключковського: він сказав, що це провокація. Поступово ця ідея проникатиме в маси. Раніше її висловлювали комуністи, потім соціалісти, зараз представники Регіонів, то цілком ймовірно, що якщо не зараз, то через рік до цієї ідеї може пристати й «Наша Україна». Бо «Наша Україна» побачить, що єдиний можливий варіант для того, щоб Віктор Ющенко залишився на другий термін Президентом — це або зміна електорального поля (щоб він став представником сходу), або обрання Президента в парламенті, тому що «помаранчевий» електорат Ющенко фактично втратив. Тому ця ідея не така вже й фантастична, як здається. Зараз йдеться не про термінове введення цього механізму в дію, а про підготовку ґрунту, щоб до цієї ідеї було готове суспільство й політикум. Це раніше така заява могла здатися провокаційною, коли в «Нашої України» була велика перевага й упевненість у своєму майбутньому. Тепер усе навпаки. Це знак для Віктора Ющенко, що в нього є перспективи. І зрозуміло, що обратися наступного разу Президентом він зможе тільки завдяки голосам Партії регіонів.

Леонід КРАВЧУК, екс президент України:

— Якщо говорити про реальність цієї ініціативи, то вона нереальна, тому що 300 голосів набрати буде важко. Відомо, що «Наша Україна» й БЮТ вважають, що Президент має обиратися всенародно. Але якщо повноваження Президента під тиском різних обставин будуть усе ж таки скорочуватися, то, звичайно, немає потреби обирати такого президента всенародно. На сьогодні, я вважаю, ця ситуація потребує дискусії, обговорення на круглих столах, в основних політичних партіях, щоб визначитися, як ставиться до цього суспільство. Тому що в нас складається дивна ситуація: у суспільстві більше спокою, ніж нагорі. Як то кажуть, вітер віє, верхівки гнуться, а трава спокійно собі росте, й земля робить свою велику справу. Чому саме зараз з’явилася така заява? Вважаю, зараз робиться спроба політичної еліти зрозуміти, що відбулося в нас зі зміною Конституції. Адже не випадково урядові комітети під управлінням Азарова почали обговорювати питання про стосунки й повноваження між урядом і Президентом. Намагаються визначитися, хто ж усе- таки в Україні є центральним суб’єктом влади щодо вирішення актуальних проблем внутрішньої й зовнішньої політики. Президент, уряд, парламент чи хто? Подивіться, Президент і прем’єр перебирають в одне одного повноваження. Згідно з Конституцією, економічний блок належить уже прем’єрові, але вирішенням проблем з нього займається й Президент. Якщо говорити про зовнішню політику, то вона є компетенцією, перш за все, Президента, хоча в нас тут немає нічого послідовного й системного. У нас узагалі немає основ зовнішньої та внутрішньої політики. Оскільки законодавство ще недосконале у своєму розвитку, лідери не можуть визначитися й домовитися, хто чим займається відповідно до Конституції. Не потрібно домовлятися, зважаючи на доцільність, тому що доцільність у нас була 1917 року, а маємо жити за Конституцією.

ДО РЕЧІ

Учора на заяву Кушнарьова відреагував представник Президента у Верховній Раді Юрій Ключковський. Він вважає, що заява Кушнарьова не відповідає підписаному Універсалу національної єдності. «Певною мірою це є ревізією Універсала, під яким стоїть підпис і лідера Партії регіонів», — заявив Ключковський. «Заява Кушнарьова про зміни до Конституції щодо обрання Президента парламентом — дуже дивне. Адже кілька років тому це питання вже намагалися розглянути, і всі ми пам’ятаємо результати. Це спроба стимулювати безплідні політичні дискусії, а може, навіть спроба ще раз провести ревізію системи влади в Україні, щоб остаточно захопити її до рук однієї політичної сили», — вважає Ключковський. При цьому він підкреслив, що не бачить в цій пропозиції «ніякого конструктиву і навіть бажання досягти цього конструктиву в теперішній, досить складній ситуації».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати