Перейти до основного вмісту

Велика перемога українців — правдивих європейців

ПАРЄ визнала Сталіна винуватцем Голодомору
30 квітня, 00:00

Українська делегація у Парламентській асамблеї Ради Європи зробила великий крок у справі засудження злочинів сталінізму. Після дворічної роботи ПАРЄ ухвалила резолюцію, в якій сказано, що сталінський режим винен у масовому голоді в СРСР у 30-х роках ХХ століття. Тоталітарний сталінський режим, що «існував в СРСР, призвів до страхітливих порушень прав людини, позбавив мільйони людей їх права на життя», — зазначається в прийнятому документі. У резолюції депутати наголошують, що Великий Голод був однією з найтрагічніших сторінок в історії народів колишнього Радянського Союзу. Мільйони безневинних людей Білорусі, Казахстану, Молдови й особливо України загинули внаслідок масового голоду, що його було спеціально організовано радянським режимом. У резолюції зазначено, що Асамблея «вітає значну роботу, виконану в Білорусі, Казахстані, Росії й особливо в Україні для полегшення доступу до архівів, і закликає компетентні органи цих країн розкрити всі свої архіви й спростити доступ до них усім дослідникам, включаючи дослідників з інших країн». Крім того, в резолюції міститься схвалення того, що Україна встановила у себе День вшанування жертв Голодомору і закликає інші країни, які постраждали від цієї трагедії, теж вшанувати своїх загиблих.

КОМЕНТАР

Ольга ГЕРАСИМ’ЮК народний депутат України, член парламентської делегації України в ПАРЄ:

— Два роки ми відстоювали у ПАРЄ свою пропозицію щодо засудження злочину Голодомору в Україні. Таким чином, українська делегація ініціювала широку, гарячу розмову щодо питання, яке довго було табу. Але при цьому ми викликали на себе вогонь наших супротивників, які називали нас «махровими націоналістами», говорили, що ми намагаємося себе виділити серед інших жертв, звинувачували нас у спробі переписати історію. Але ми примусили всі європейські уряди задуматися над тим, чим був сталінізм, які він мав причини та наслідки не тільки для України, а й для всіх, хто постраждав у той час, у тому числі для Європи, яка була свідком тих подій. Ми показали, що Україна була перешкодою для Сталіна у розбудові його імперії, адже саме тут зберігалися традиції волі, була дуже освічена еліта. Через те Сталін винищував українців голодом.

Отже, ми примусили Росію говорити про цей злочин, хоч вона й намагалася розмити цю тему, боролася за кожне слово в назві резолюції, за кожне слово в кожному абзаці. Але ж ми їх не звинувачували, ми звинувачували у Голодоморі режим. Незрозуміло, у такому разі, чому Росія приміряє на себе китель Сталіна.

Утім, ми дуже щасливі з того, що поглибили цю тему. Нас підтримали британські колеги. Зокрема, член Юридичного комітету ПАРЄ, депутат Великої Британії Поль Роувен наполягав на тому, що Голодомор був геноцидом українського народу. Це дуже велике досягнення, зважаючи на те, що ми перебуваємо під сильним пресом із боку Росії. Але ми відкрили архіви, надали багато інформації, матеріалів і зробили це також заради інших народів. І це знайшло свій відбиток у резолюції, яка підтверджує внесок України у справу засудження злочинів сталінізму. Наші зусилля поставлено за приклад іншим народам.

Я хочу відзначити, що нинішня українська влада вчинила ганебно. Пан Янукович заявив, що не можна називати Голодомор геноцидом, при цьому він як репродуктор відтворив тексти, написані кремлівськими політтехнологами. Він показав себе не як президент, адже президент не може заперечувати того, що визнано українським законом. Він показав себе як маріонетковий вольтик. Наступного дня представники Росії у ПАРЄ намагалися внести в резолюцію цитату з виступу президента Віктора Януковича, який напередодні заявив, що Голодомор був загальною трагедією народів СРСР, а не лише українців. Ми доклали всіх зусиль, щоб ця поправка в резолюцію не увійшла, і нас підтримали.

Заяви, які поширилися в інтернеті про те, що ПАРЄ відмовилася визнавати Голодомор геноцидом, — це все передрук російських офіційних ЗМІ. Я підкреслюю: ми не ставили так гостро питання. Українська делегація продемонструвала високий зразок толерантності заради досягнення загальної мети, а не заради бравурних тимчасових перемог. Ми дуже вдячні нашим європейським колегам за підтримку і вважаємо, це є хорошим підѓрунтям для подальшої співпраці. Я хочу сказати, що як у 1930-ті роки були європейці, які не боялися говорити правду, так і зараз є.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати