Перейти до основного вмісту

Абсурд у геометричній прогресії

Марія Матіос: Ніколи не думала, що Генпрокуратура займатиметься кількома словами в книжці!..
14 січня, 00:00

ЗМІ та інтернет облетіла звістка про те, що на Шевченківського лауреата, відому письменницю Марію МАТІОС чиниться тиск із боку органів МВС. Нагадаємо, 12 січня Марія Василівна звернулася з відкритим листом до Генерального прокурора Віктора Пшонки та міністра внутрішніх справ Анатолія Могильова з проханням пояснити, з яких причин та підстав її розшукували правоохоронні органи у львівському видавництві «Піраміда», а у київському будинку, де колись та винаймала квартиру, опитували мешканців... Причиною такої «цікавості» начебто стала заява ветеранів Великої Вітчизняної війни про те, що «письменниця порівнює пам’ятник перемоги у столиці із фалосом» у своїй книжці «Вирвані сторінки з автобіографії». На це свавілля вже відреагували лідер партії «Фронт змін» Арсеній Яценюк та В’ячеслав Кириленко депутат від партії «За Україну!», закликаючи правоохоронні органи припинити переслідування. Так, Арсеній Яценюк, зокрема, сказав: «Йдеться про перетворення держави на потворну диктатуру, де всеосяжний контроль встановлюється вже і над літературною творчістю, і над думками громадян. Із маніакальною наполегливістю влада відтворює сталінські практики, мавпуючи навіть стилістику судилищ 70-річної давнини... Так само, як і тоді, обираються дослідники й митці, чия творчість і науковий доробок є загальновизнаними й відомими далеко за межами країни». А В’ячеслав Кириленко зазначив: «Роблячи спроби знищити історичну пам’ять українців, теперішня влада розпочала наступ і на сучасну українську культуру. Переслідування знаної у світі української письменниці свідчить про печерну свідомість теперішньої влади, тому я порадив би чиновникам вивчати твори українських письменників не за доносами комуністів, а за текстами авторів». Із проханням прокоментувати ситуацію «День» звернувся до Марії Матіос:

— Про причину цих подій навколо мене я нарешті дізналася позавчора з повідомлення київської міліції. Виявляється, комуніст Петро Цибенко звернувся до Генпрокуратури з вимогою дати правову оцінку моїм висловлюванням в книжці, вимагаючи публічного суду і вилучення книжки з продажу. Як результат, працівники правоохоронних органів навідалися до видавництва «Піраміда» у Львові, у київський будинок, де ми винаймали квартиру ще вісім років тому — міліція дала доручення територіальним управлінням пройти по всіх адресах, названих у «Вирваних сторінках з автобіографії». Цікаво, чи доберуться до хутора, де я народилася? Щоправда, там тепер сніги великі впали. Абсурдність ситуації очевидна. У той же час, до мене ніхто не звертається, хоче це не проблема — знайти таку людину, як я (і людину взагалі), в Києві. Позавчора львівська міліція прийшла в «Піраміду» робити розслідування, хто приходив від її імені... Мовляв, приїжджали зі столиці. Виникає запитання: у Києві вже всі злочини розкриті?.. Ніколи не думала, що можу дожити до того, що на 20-му році незалежності України Генпрокуратура займатиметься кількома словами в книжці письменниці. Я — людина притомна й розумію, що роблю. Але не розумію мотивів міліції, а вже щодо Генпрокуратури у мене суцільні знаки оклику!

На мою адресу надійшло багато слів підтримки від співвітчизників. Озвалися і представники семи держав: запитують, чим можуть допомогти. Окремо дякую за підтримку «Дню»!

КОМЕНТАР

Олександр ПОДРАБІНЕК, російський правозахисник, журналіст і громадський діяч; колишній політв’язень, автор статті «Как антисоветчик антисоветчикам» (2009 рік), яка була причиною переслідування його з боку активістів руху «Наші», які звинуватили його в тому, що він, начебто, образив радянських ветеранів:

— Справді, не розумію, що поганого українські комуністи побачили у фалосі. Може, їх мучать якісь комплекси? Тоді потрібно йти до психоаналітика. Якщо говорити серйозно, то ці люди, які повернуті обличчям до минулого, — до минулого і України, і Росії — до Радянського Союзу, вважають, що сакральні символи СРСР (а перемога належить до таких сакральних символів) вони недоторканні на століття. Як вони засвоїли, що комунізм житиме у віках, і справа Леніна житиме у віках, і перемога житиме у віках, так досі і вважають. Що можна з цим зробити? Вважаю, вилікує час. Люди, які загрузли в комуністичній ідеології, — свідомо загрузли — поступово стануть меншістю. А більшість буде розсудливою, особливо в Україні. Тоді перші загубляться зі своїми сакральними символами і зі своїми комплексами неповноцінності. Але це, звичайно, не позбавляє людей порядних від необхідності якимось чином протистояти цим дурницям.

Боротьба майбутнього з минулим, перелам історії неминуче призводить до жертв. Добре, коли це безкровно. А такі громадські кампанії, як, зокрема, була зі мною чи зараз з Марією Матіос, потрібно сприймати як неминучість. Аби виплисти на чисту воду, потрібно чимось пожертвувати, щось заплатити, докласти якихось зусиль. Хочеться сподіватися, що плата для конкретних людей буде не такою високою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати