Алексій ІІ вимагає від Рима визнати Україну "зоною впливу" Москви
Московський патріарх Алексій ІІ 8 березня заявив, що зустріч між ним та Папою Римським Іоанном Павлом ІІ є бажаною, проте перед тим, як вона відбудеться, треба вирішити деякі питання.
Російська православна церква вважає попередньою умовою для нормалізації взаємин із католицизмом відмову від прозелітизму - намагань "переманювати" віруючих із однієї церкви до іншої. А ця проблема є актуальною не стільки для православних у Росії, скільки в Україні та Білорусі. Українську греко-католицьку церкву Алексій ІІ однозначно вважає частиною Римо-католицької церкви і вимагає, щоб у спільній декларації, яку мали б підписати два ієрархи під час своєї історичної зустрічі (першої після розколу 1054 року), було зазначено, що існування уніатів "не сприяє" відновленню єдності церкви.
Питання про добровільне повернення греко-католикам церковного майна, захопленого в Західній Україні Сталіним і переданого Російській православній церкві, Москва таким чином навіть не бажає розглядати. Проблема ускладнюється тим, що на непрості православно-уніатські стосунки в Галичині Московський патріархат фактично не має важелів впливу. Адже переважна більшість православних громад на заході України належить не до Української православної церкви (Московського патріархату), а до однієї з двох українських автокефальних православних ієрархій, що не визнають над собою верховенства Російської православної церкви.
Між рядками заяв Алексія ІІ можна побачити ще одну вимогу до Ватикану - не визнавати і не мати контактів з українськими автокефальними православними церквами. В іншому випадкові це розглядатиметься Москвою як зазіхання на її історичну "сферу впливу". Отож, позиції Алексія ІІ чимось дуже нагадують підходи політичного керівництва Росії. Міністр закордонних справ Євген Примаков проводить на кордонах колишнього СРСР "червону риску", за яку НАТО не має права поткнути носа. Так само і православні ієрархи в Москві вимагають від Ватикану визнати за РПЦ якісь "виключні інтереси" в Східній Європі.
Випуск газети №:
№44, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»