Перейти до основного вмісту

Американські чиновники мусять забути канцеляризми

05 червня, 00:00
Олександр ПАЛІЙ, «День» Президент Сполучених Штатів Білл Клінтон наказав своїй адміністрації запровадити «ясну мову» у всіх документах федеральних відомств. Відтепер стиль урядових листів, повідомлень і розпоряджень буде максимально наближено до розмовної мови, якою користується в побуті пересічний американець.

«Ясна мова зберігає час, енергію та гроші уряду і приватного бізнесу», — зауважив він у своєму коментарі до наказу, написаному вже у новому «спрощеному» стилі. Клінтон закликав до використання лише «загальновживаних, повсякденних виразів, за винятком необхідних технічних термінів», а також наказав у офіційній переписці демократично звертатися лише на ти до чиновників будь-якого рівня.

Опоненти Клінтона тепер мають усі підстави звинуватити його в нав’язуванні власних мовних уподобань усій країні. Не те, щоб для Америки утилітаризація мови була новиною, просто Клінтонові можуть згадати погані оцінки з англійської в університеті.

Американський варіант англійської і так надзвичайно спрощений, це і дає захисникам чистоти мови підстави стверджувати, що незабаром пересічний американець не розумітиме Шекспіра. Крім того, вони схильні пов’язувати зниження якості шкільної освіти в Сполучених Штатах протягом останніх тридцяти років із спрощенням мови, що нею користується широкий загал.

І ще. У наказі Клінтона нічого не сказано про бажаність чи небажаність використання в офіційній документації, як би м’якше сказати, «ненормативної лексики». А чому би й ні? Коротко, смачно, зрозуміло масам.
 
 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати