Американці оголосили бойкот швейцарським банкам
Цей сплеск суперечностей став кульмінацією справи про «нацистське золото». Міжнародні єврейські організації вже кілька років вимагають від швейцарських Національного і приватних банків повернення золота, які вклали туди нацисти в 1939—1945 роках, а також коштів, які поклали на таємні рахунки у цих банках європейські євреї, котрі потім загинули у гітлерівських таборах. Швейцарські банкіри стали своєрідними «спадкоємцями» незапитаних внесків і нацистів, і їхніх жертв.
Під тиском єврейських організацій і Сполучених Штатів швейцарці врешті згодилися виплатити $600 млн. Однак єврейські організації вимагають $1,5 млрд. Швейцарці відмовилися задовольняти «не обгрунтовані документально претензії». Тоді єврейські організації та окремі нащадки жертв розпочали проти швейцарських банкірів кілька справ у американських судах і виграли їх. Швейцарці відмовлялися визнавати ці вердикти, стверджуючи, що позаяк ішлося про осіб, які не були громадянами США і не проживали в Америці, то справа виходить за межі компетенції американських судів. Ситуацію ускладнює те, що жертвами нацистів були не лише євреї і далеко не всі у світі згодні з тим, що все нацистське золото та дорогоцінності, знайдені в швейцарських банках, мають бути переданими єврейським організаціям. Принаймні 38 країн світу, включаючи Україну, чиї громадяни постраждали від гітлерівців, висунули претензії на отримання своєї частки.
Нещодавно переговори між єврейськими організаціями та швейцарськими банкірами зайшли в глухий кут і позавчора єврейські організації у США заявили, що вони «не заперечуватимуть» проти оголошення швейцарцям бойкоту. Того ж дня Фінансова асамблея США, яка об’єднує 160 представників (як приватних компаній, так і фінансових органів штатів і міст), закликала всіх своїх членів оголосити швейцарським банкам бойкот, а скарбник Каліфорнії Метт Фонг заявив, що цей штат більше не укладатиме жодних контрактів із швейцарськими банками. А тим часом сума депозитів у каліфорнійських філіях цих установ складає $2 млрд. Зокрема в одній із них тримає свої кошти пенсійний фонд штату.
«Цюріхські гноми» вже досить давно втратили панівні позиції на світовому фінансовому ринку, а проте й досі мають чималий вплив і кошти, а останніми роками дедалі активніше працюють на внутрішньому ринку США. І нинішній скандал можна розглядати не лише як спробу відновити зневажену справедливість, а і як намагання американських банкірів підірвати позиції заокеанських конкурентів.