Американці в очікуванні ліпших рішень,
або Про перші враження від з’їзду Республіканської партіїМітт Ромні, який претендує на пост президента США від республіканців, уже офіційний кандидат від своєї партії.
Тамтешня виборча комісія внесла його в бюлетень.
З’їзд, що проходив у містечку Тампа на сході Флориди, затвердив його кандидатуру, й делегати роз’їхалися воювати за нього по округах. Але через ураган Ісаак, наближення якого під Тампу прогнозували метеорологи, було скорочено час роботи з’їзду. Мітингували на ньому всього три дні замість п’яти. З програми було викинуто багато партійних лідерів, і навіть відомий і такий охочий до слова магнат Дональд Трамп не мав нагоди сказати, що він про Мітта Ромні думає.
Все пройшло швидше, хоч і не менш видовищно, ніж завжди. Ураган Ісаак, який бився неподалік, у береги Мексиканської затоки, лише додавав відчуття схвильованої терміновості. Виграти вибори буде дуже важко. Прогнозують, що Республіканська партія вже ніколи не буде такою самою, як тепер, що це будуть останні вибори, де партія майже цілковито проігнорувала важливі демографічні тренди цієї країни. Основний із них — білої заможної Америки дедалі меншає.
Ураган чи не ураган, а скорочення програми з’їзду стало прикметою часу. Відколи кандидатів обирають на праймеріз, а не на з’їздах, ці збори втратили елемент несподіванки, елемент боротьби. Їх скликають, щоб затвердити кандидата, якого не можна не затвердити. Вони перетворюються в розважальну й агітаційну проформу. А проформа рідко буває довгою.
Не те що на таких з’їздах бракує добрих спічів. Навпаки. Тут прийнято запалювати однодумців. Американці добрі оратори й цінують добру нагоду себе показати. На з’їзді в Тампі сяяла дружина Мітта Ромні — Енн Ромні, яка стала справжньою героїнею цього дійства. Вона закликала Америку просто повірити її чоловікові. Так як зробила це вона ще в студентські часи. І не помилилася. П’ятеро дітей і шістнадцять онуків підтвердять правильний вибір.
Вона зворушила присутніх, коли говорила про Міттові чесноти й коли пояснювала, чому він ніколи не говорить, як допомагає іншим — «він ставиться до цього як до привілею, це не привід для політичних балачок».
Зала захоплено зітхала.
Енн звернулася до дуже важливої аудиторії консерваторів — матерів:
«Я не певна, чи чоловіки насправді розуміють це, але я не думаю, що в Америці є хоч одна жінка, яка справді чекає, що її життя буде легким...
І з цим все в порядку. Ми не хочемо легшого. Але останні кілька років були важчими, ніж вони мусили би бути. Всі ці маленькі речі — ціна на бензин, в яку ти просто не можеш повірити, ціни на продукти, які тільки зростають; усі ці речі, які колись були безкоштовними, як от шкільні спортивні програми, — це ще один рахунок, за який треба платити. Це всі ті маленькі речі, які накопичуються і стають великими. А великі речі — добра робота, можливість учитися в коледжі, такий будинок, який ти хочеш купити, —дедалі все важче здобути. Усе стало важче.
Ми досить розумні, щоб не знати, що в нас немає легких рішень. Але не такі ми вже й дурні, щоб погодитися, що в нас немає рішень ліпших».
Цій сентенції делегати й делегатки аплодували особливо завзято.
Демократи мають бути насторожі.
Ліпші рішення за ті, що робить адміністрація демократа Барака Обами, пропонують своїм виборцям республіканці. Можливо тому, що нелегких рішень вже було чимало й без них — зупинити рецесію, а заразом і війну в Іраку, універсуалізувати охорону здоров’я, знищити Бен Ладена, зробити величезні вливання в інфраструктуру і врятувати автоіндустрію. І все це — нарощуючи велетенський зовнішній борг.
Усе це вже зроблено.
Тепер можна подумати й поговорити про креатив. Про ліпші рішення.
У республіканського кандидата для цього лишилося всього два місяці.
ЦИТАТА «Дня»
РАЙАН: Ми повернемо країну на правильний шлях
«Після чотирьох років ходіння по колу Америку потрібно повернути на правильний шлях.
І це зробить губернатор Мітт Ромні.
Ми не збираємося провести чотири роки, звинувачуючи інших.
Ми збираємося вирішувати проблеми, взявши відповідальність на себе».