Анатолій ТОЛСТОУХОВ: Саакашвілі стріляв по Цхінвалі, але влучив у тому числі й в Україну
Українському обивателю регіонал Анатолій Толстоухов передусім відомий тим, що під час помаранчевої революції був єдиним із членів уряду, який жив у оточеному приміщенні Кабміну. Зараз він не дуже часто балує пресу своїми коментарями. Про своє бачення політичної ситуацій після «історичного» голосування у Верховній Раді Анатолій Володимирович розповів у інтерв’ю «Дню».
— Анатоліє Володимировичу, як ви вважає, в чому глибинні причини нинішньої політичної ситуації? Чому у вівторок БЮТ голосував разом із вами?
— Сьогодні треба виходити з одного — рано чи пізно всі б зрозуміли, що коаліції немає. Яким чином це мало статися — залежало від коаліціантів. Вони вибрали такий спосіб. Я думаю, що це найтіснішим чином пов’язано з грузино-російським конфліктом. Можна сказати, Саакашвілі стріляв по Цхінвалі, але влучив у тому числі й в Україну.
Тепер протягом 10 днів коаліціанти мають право врегулювати свої проблеми. Але насправді вони можуть тільки поглибити протистояння між собою. Отже, відкривається перспектива для узгодженої роботи представникам інших політичних сил. Недавні голосування показали, що ядром майбутньої коаліції можуть стати Партія регіонів та БЮТ. Чи є цей варіант оптимальним? З точки зору того, що парламент може приймати рішення конституційною більшістю — так. З точки зору того, що Партія регіонів не є позитивним сигналом для Західної України (а тепер таким позитивним сигналом не буде і Юлія Тимошенко) — це погано. Ідеологічно Україна буде продовжувати розколюватися. Отже, з точки зору інтересів, Україні треба шукати більш широкий формат коаліції, пропонуючи долучитися до неї іншим політичним силам, наприклад, Блоку Литвина. Але яке рішення буде прийняте, як це відбуватиметься — не залежить від наших з вами думок та бажань. Зараз найголовніше — не посилити розкол, не перетворити його на розлом між західною Україною та східною.
— Ваш прогноз: буде нова коаліція або дострокові вибори?
— Я переконаний, що коаліція буде. Тільки які будуть її контури та формати, сьогодні сказати ще складно.
— Але, в принципі, Тимошенко перед президентськими виборами невигідно утворювати коаліцію з Партією регіонів.
— Коли в 1991 році я голосував за незалежність України, то я голосував за Україну. Коли кожний депутат вимовляє присягу, то, власне, зобов’язується приймати рішення в інтересах усіх співвітчизників, а не керуватися партійними цілями. Я свою логіку будую на цьому. Тому я розумію, але не приймаю міркування: що вигідно Юлії Володимирівні, а що ні.
— Хто, на ваш погляд, опиниться в програші в цій ситуації.
— В програші виявиться той, хто в більшій мірі буде переслідувати свої інтереси, ніж інтереси України. Рано чи пізно він програє. Ось зараз у такому програші виявився Президент, який ще недавно володів думками й серцями переважної більшості українців. Бачите, як мало часу знадобилося, щоб позбавитися довіри. На спекулятивній демократії далеко не поїдеш.
— Те, що сталося у вівторок, було зазделегідь сплановано?
— Ні, я не думаю, що такий план був. І я невипадково сказав, що не впевнений, що ці події розвивалися б таким чином, якби не грузинсько-російський конфлікт. Після його початку широкої коаліції, якою вона уявлялася у минулому році, бути не могло. Це однозначно. Зараз це багато в чому пов’язано з тим, як відреагували політичні сили на конфлікт у Грузії.
— Виходить, геополітика розвалила коаліцію...
— Справа в тому, що Україна внутрішньо настільки слабка й суперечлива, що стосовно неї сьогодні домінуючим є зовнішній чинник.