Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Анти-кризовий хiд

02 грудня, 00:00

Учора Верховна Рада ухвалила постанову про стабілізацію політичної та соціально-економічної ситуації в Україні, одним із пунктів якої висловила недовіру Кабінету Віктора Януковича. Згідно з ч. 4 статті 115 Конституції України, наслідком висловлення недовіри уряду повинна стати його відставка. Парламент також запропонував Президенту України Леоніду Кучмі за участю голови Верховної Ради до вступу на посаду нового глави держави сформувати уряд народної довіри.

Постанову «Про стабілізацію політичної та соціально-економічної ситуації в Україні й запобігання антиконституційним діям і сепаратистським проявам, що загрожують суверенітету та територіальній цілісності країни» підтримали 228 парламентаріїв із 240, які зареєструвалися в сесійнiй залі. Голосування було таємним. З першої спроби за пункт, що скасовує рішення парламенту від 16 березня 2004 року про схвалення урядової Програми «Послідовність. Ефективність. Відповідальність» (тим самим Рада тоді зобов’язалася протягом року не порушувати питання про відставку Кабміну), проголосували 222 депутати із 235 (необхідний для прийняття рішення мінімум — 226). 6 голосів, що додалися після об’єднання цього пункту з наступним — про невідкладнiсть формування з урахуванням пропозицій депутатських фракцій і груп уряду народної довіри, — вирішили питання не на користь нинішнього складу Кабміну.

Практично «гранична» кількість народних обранців, які брали участь в історичному засіданні, пояснюється відсутністю в залі більшості членів фракцій «Регіони України», СДПУ(О), «Демініціатив», «Союзу», НДП-ПППУ, «Трудової України». «Трудовики», зокрема, мотивували свою неучасть у роботі парламенту протестом проти «спроб 30 листопада блокування та захоплення будівлі Верховної Ради України вуличними маніфестантами, здійснення агресивного тиску та залякування народних депутатів України».

Декілька десятків тисяч прихильників Віктора Ющенка оточували будівлю під куполом й учора, 1 грудня. Учасники акції тримали плакати з написами «Депутати, добре подумайте!», «Ухваліть правильне рішення!», скандували «Рі-ше-ння!», «Свободу не зупинити!», «Схід і захід разом» тощо.

Якщо опозиція зустріла рішення Верховної Ради про висловлення недовіри уряду із захопленням, то перша реакція на нього виконавчої влади була стриманою. Зі слів прес-секретаря глави держави Олени Громницької, Президент Леонід Кучма сприйняв рішення Ради відправити у відставку Кабінет Міністрів «як відповідь парламенту на загострення політичної ситуації в країні» й наголосив, що у виниклій ситуації має намір «діяти лише в рамках Конституції». Прес-секретар Віктора Януковича Ганна Герман в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна висловила думку, що «поки що нічого не сталося». «Якщо Президент не підпише (указ про відставку. — Ред. ), тоді буде лише єдина можливість подолати вето Президента 300 голосами плюс один», — сказала Г. Герман.

На момент здачі номера було невідомо, як позначиться рішення Верховної Ради на багатосторонньому переговорному процесі, який учора мав поновитися в Києві. Відкриваючи вчорашню нараду економічного блоку уряду, Президент Л. Кучма повідомив про запланований на середу «круглий стіл» із колишніми учасниками — ним самим, а також Віктором Ющенком, Віктором Януковичем, Володимиром Литвином, верховним представником ЄС із питань зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єром Соланою, генсекретарем ОБСЄ Янушем Кубішем, президентами Польщі та Литви Олександром Квасневським і Валдасом Адамкусом, спікером Держдуми РФ Борисом Гризловим. Проте заздалегідь було відомо, що думки учасників переговорів про можливі шляхи виходу з кризи не збігаються: Європа схиляється до проведення так званого третього туру президентських виборів, Президент України цю ідею не підтримує.

КОМЕНТАРI

Володимир ГОШОВСЬКИЙ, фракція «Союз»:

— Сьогодні Верховна Рада відбулася як орган держави в кризовому стані — вона зробила рішучий і послідовний крок, який дозволяє наступними кроками розблокувати ту кризу, в яку ми потрапили. Прийняте рішення є саме тим, якого вимагає політична ситуація та народ.

Олег ЗАРУБІНСЬКИЙ, фракція НДП-ПППУ:

— Рішення Верховної Ради має розблокувати ту ситуацію, яка склалася в Україні. Ситуацію, яка викликана фальсифікацією виборів. В тому, що ця фальсифікація відбувалася починаючи з місцевого рівня і закінчуючи найвищим, можна не сумніватися, судячи з уже з перехоплених телефонних розмов. Те, що згаданих розмов ніхто не спростував, свідчить, що записи справжні, і це сьогодні вже зрозуміло всім. Тепер вивільняється цивілізований, нормальний шлях для того, щоб істина і демократія в Україні восторжествували.

Віталій ХОМУТИННИК, фракція «Регіони України»:

— Юридична оцінка голосування парламенту за відставку уряду — це політична рекомендація Президенту. І не більше. Президент повинен відреагувати певним чином на цей крок парламенту. Мені було дуже неприємно, що голосування буквально «продавлювалось». Спочатку прийняли рішення голосувати в таємному режимі, потім по декілька разів переголосовувались ті чи інші рішення...

Віктор ПИНЗЕНИК, фракція «Наша Україна»:

— Це дуже добрий крок, щоб вийти з кризи, зумовленої виборами президента. Ми повинні домовитись, розподілити посади та розпочати роботу. Всіх народних депутатів ми розглядаємо як партнерів у переговорах.

Нестор ШУФРИЧ, фракція СДПУ(О):

— По закону парламент не міг відправити уряд у відставку. Навесні цього року була схвалена програма уряду Віктора Януковича. І відправити його у відставку протягом року після цього не можна. Законодавчі акти не мають зворотної сили, тож депутати не мали права відміняти раніше прийняте рішення. Ми будемо звертатися до Конституційного Суду. Ми стали свідками подій, які не прикрашають ні нас як політиків, ні Верховну Раду в цілому як вищий законодавчий орган. Порушуючи Конституцію, ми самі даємо можливість іншим діяти тим же самим способом. Тепер висловлювати претензії керівникам регіонів з приводу прийнятих ними незаконних рішень наша Верховна Рада не має жодного морального права.

Володимир СОНЮК, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати