Армію захистять від ВІЛу
У військовому госпіталі відкрився центр діагностики ВІЛ/СНІДуЗбройні сили України збирають у своїх лавах найсильніших і найздоровіших представників народу. Однак і сюди вже дісталася епідемія: за час поширення ВІЛ/СНІДу в Україні позитивний діагноз було поставлено більш ніж 400 військовослужбовцям. Учора у Центрі здоров’я Збройних сил відбулося урочисте відкриття Центру діагностики ВІЛу — першого центру в українській армії.
Відкриття центру відбулося не без сторонньої допомоги: це проект у рамках спільної програми Міністерств оборони України та Сполучених Штатів Америки. Як зазначив у своїй промові Надзвичайний і Повноважний Посол США Вільям Тейлор, від української сторони вимагається лише кадрове забезпечення центру, а матеріальний бік справи забезпечить Америка — 700 тисяч доларів на обладнання від тамтешнього міністерства оборони. Подібні центри найближчим часом відкриються у військових медичних закладах Одеси, Львова та Сімферополя.
Вільям Тейлор зазначив, що проблема СНІДу, в тому числі й серед військових, існує і в Сполучених Штатах. «Найголовніше завдання держави — визнати існування проблеми, — сказав посол. — Якщо цього не зробити, подальші кроки будуть неможливі — і, на жаль, це відбувається в багатьох країнах». Наступні кроки, за словами посла, полягають у активній і ефективній профілактиці серед населення: такій профілактиці, яка б запобігла новим випадкам зараження. Після цього державі лишається тільки у відповідності до світових стандартів лікувати тих, хто встиг захворіти.
У новому центрі діагностики — затишний кабінет лікаря і маніпуляційна. У коридорі — стіннівки із серії «Чи знаєте ви про СНІД?». Тут відбуватимуться співбесіди добровольців, які наважилися на тестування, і робитимуть аналіз крові на наявність антитіл та самого вірусу. Чи буде тут надаватися антиретровірусна терапія ВІЛ-позитивним, поки що невідомо.
Звичайно, 400 ВІЛ-інфікованих військових за кілька років — це не так уже й багато, порівняно із загальнодержавними масштабами, де хворих рахують уже на десятки тисяч. Але і військовослужбовцям, і звичайним громадянам варто бути насторожі — лікарі кажуть, що частота прихованої інфекції серед населення може бути більшою, ніж виявленої. Тому профілактика стосується всіх без винятку українців. Якщо ж людина належить до групи ризику, обстеження на наявність ВІЛ/СНІДу можна зробити цілком анонімно у більш ніж 30 центрах діагностики в усіх великих містах України.