Аварія на "Укритті" можлива будь-якої миті
Стан об'єкта "Укриття" Чорнобильської АЕС "упевнено йде до аварійного" - заявив у четвер заступник директора ЧАЕС Валентин Купний. Як уточнив "Дню" заступник начальника відділу інформації ЧАЕС Валерій Ідельсон, ідеться про пошкоджені вибухом конструкції четвертого енергоблоку, що перебувають усередині "саркофага" й котрі можуть впасти будь-якої миті.
В. Купний повідомив також про минулі навчання з евакуації персоналу в разі "надзвичайної ситуації на об'єкті". 26 березня 107 осіб, які працювали на об'єкті, залишили його за 19 хвилин - за умов "доісторичного стану" засобів зв'язку й утруднених шляхів евакуації це є непоганим результатом. Однак, за даними досліджень Інституту підтримки регулюючих органів Німеччини, у разі руйнування конструкцій всередині "Укриття" ураження від викиду радіоактивного пилу одержить персонал, який перебуватиме в радіусі кілометра від нього.
Незважаючи на принципову готовність Заходу виділити кошти для реалізації проекту "Укриття-2", фахівці не можуть дійти спільної думки про те, яким йому бути. Причиною цього є великий ступінь нез'ясованості істинної картини того, що саме робиться всередині завалу, котрий перебуває під "саркофагом". Наприклад, загальна маса палива, викинутого під час аварії і яке напевно знаходиться в "Укритті", виявляється значно меншою від первісної. Перевірити це неможливо. Рівні радіації поблизу паливних мас перевищують 1000 рентген на годину, щоб дістати променеву хворобу досить десятихвилинного перебування в таких приміщеннях, відмовляє вимірювальна апаратура.
Однак необхідні точні знання про кількість і локалізацію ядерно небезпечних матеріалів для прогнозування наслідків надзвичайних ситуацій. Адже переміщення маси, що містить невідпрацьоване ядерне паливо, при руйнуванні конструкцій або заливання їх водою під час повені може, хоч і з малою імовірністю, ініціювати ланцюгову реакцію, якої нині немає. Необхідна точна інформація про ядерне паливо і для реалізації планів його видалення.
Для проведення заходів згідно SIP - Плану невідкладних заходів зі стабілізації обстановки в "Укритті", необхідно $750 млн. Майже $400 млн. уже виділено світовою спільнотою й акумульовано на "ядерному" рахунку ЄБРР. Нагадаємо, що план SIP прийнято 1997 року міжнародною групою з питань ядерної безпеки G-7 та урядом України. Він передбачає перетворення за 8-9 років об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему.
Щорічні витрати України на утримання об'єкта становлять близько $25 млн., однак реально ці гроші не виділяються. Не хочеться, щоб на фоні політичних і економічних проблем суспільства ми втратили увагу до "бомби уповільненої дії" всього за сотню кілометрів від столиці України.
Випуск газети №:
№89, (2007)Рубрика
Панорама «Дня»