Перейти до основного вмісту

Авгієві стайні екологічного мислення

На 49 мільйонів українців припадає 40 мільярдів тонн відходів
20 липня, 00:00

Iсторично безгосподарний полігон твердих побутових відходів (ТПВ) Києво-Святошинського виробничого житлово-комунального управління більш ніж 30 років затьмарює існування майже 6 тисяч (не враховуючи дачників) жителів колись «курортних» селищ Крюківщина, Юрівка, Віта Поштова і Тарасівка. За однією з версій, його згубний вплив виявили мешканці триповерхових особняків, розташованих неподалік, а вже потім за справу взялися «зелені». Після втручання «зелених» депутатів ВР України і більш радикальної Всеукраїнської громадської молодіжної організації «Зелена молодь України», яка пікетувала звалище, проблеми полігону стали надбанням громадськості.

Проведена за допомогою фахівців районної СЕП, Чорнобильської природоохоронної прокуратури, громадської екологічно-правової організації «Екоправо — Київ» незалежна екологічна експертиза полігону показала, що, навіть легалізований, полігон усе одно не відповідає технологічним вимогам. У струмку фільтрату за 300 метрів від звалища виявлено вбивчі дози хімічних сполук, що під час дощів потрапляють у ставки, річку Сіверку, а потім у Дніпро. Полігон труїть повітря і питну воду, яка відрізняється багатократним перевищенням нітра тiв, кислотності. Крім того, він — рідний дім для приблизно 200 «сміттєвих генералів». Серед них — діти, які трудяться на сортуванні сміття. Добре, хоч приймальні пункти розташовано тут-таки. Неодмінні супутники звалища — пацюки і бродячі собаки, що геть зовсім не сприяє санітарно-епідемічному благополуччю.

«У регіоні працюють 32 санкціонованi полігони, але в кожному населеному пункті є свої стихійні сміттєві звалища, — сказав «Дню» начальник відділу радіаційної безпеки і поведінки з відходами Держуправління екобезпеки в Київській області Василь Голюга. — Усім ним притаманні одні й ті самі труднощі. Переповнені Обухівський і Білоцерківський полігони, потрібно терміново закривати Бориспільський, який уже вперся в злітну смугу аеропорту. Києво-Святошинський полігон, екологічний паспорт якого, до речі, підписали керівники всіх, окрім нашого управління, відповідальних інстанцій, теж не можна назвати екологічно благополучним. Якщо системний аналіз води у водоймах, а також із сільських колодязів і свердловин підтвердить забруднення, заплановано побудувати ємкість для перехоплення фільтрату (3-4 кубометри на добу) і забезпечити централізоване водопостачання».

Закриття звалища, як того вимагають «зелені», на думку В.Голюги, спричинить нові проблеми. Альтернативи немає — побутові відходи, а це 40 тисяч тонн на рік, можуть опинитися в лісопосадці, в лісі, в полі. Тим більше, що сусідній, п’ятий полігон, який приймає за рік 600 тисяч тонн твердих відходів, «задихається», а очисні споруди, які тут спорудили німці два роки тому, фактично не працюють. В.Голюга визнав корисною діяльність «зелених», які, незважаючи на політичний підтекст деяких акцій, розбурхують екологічну громадську думку і підштовхують владу до конкретних дій.

Поза тим, країна тоне у відходах — на 49 млн. українців, зі слів В.Кононова, припадає 40 млрд. тонн усіляких, окрім радіоактивних, відходів. Розгрібати ці Авгієві стайні доведеться, як вважають і державні, і громадські екологи, тяжко і довго. Тим більше, що сучасні технології переробки сміття на вітчизняному грунті не приживаються. Як і нове екологічне мислення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати