Автопортрет України «напишуть» за два тижні
методом просвіти, умовлянь і «показових» штрафівЗа словами заступника начальника управління статистики, начальника відділу перепису Держкомстату Марії Тимоніної, для проведення опитування населення сформовано так званий тимчасовий переписний персонал, який складається зі студентів, безробітних, зареєстрованих у центрах зайнятості, учителів та інших осіб, загальною чисельністю близько 250 тис. осіб, з яких 170 тис. — обліковці. Затверджено також керівний склад (62 тис. осіб) — завідувачі переписних відділів і їхні помічники, контролери. До речі, держслужбовці не мають права бути включеними в переписний персонал. Переписний лист, усупереч сподіванням, практично збереже свою колишню стандартну форму: низка демографічних запитань (дата й місце народження, сімейний стан, кількість дітей тощо), інформація про місце проживання та роботу, про джерела засобів для існування. Додатково в опитувальний лист буде внесено запитання про громадянство, національність, мову спілкування і статус зайнятості (мається на увазі статус роботодавця, найманого працівника або такого, що працює «сам на себе»).
Досвід проведення перепису в жовтні цього року в Росії продемонстрував можливість виникнення абсолютно непередбачуваних ускладнень. Одне з головних труднощів, з якими довелося зіткнутися російським «переписувачам», — упереджене ставлення до них громадян. За даними сайту www.itogi.ru, деякі люди навіть не пускали «переписувачів» у дім, побоюючись обману або профанації. Інші ж відмовлялися відповідати на деякі запитання анкети, мотивуючи це тим, що така інформація не підлягає розголошуванню. Напевно, подібні проблеми виникнуть і в ході українського перепису. Утім, як повідомив учора на прес-конференції глава Держкомстату Олександр Осауленко, згідно із Законом України «Про Всеукраїнський перепис населення», кожна людина, що підлягає перепису, зобов’язана надати повну й достовірну інформацію про себе. Однак, як сказала В. Гошовська, нині, коли громадяни живуть за принципом «мій дім — моя фортеця», це може спричинити деякі ускладнення. За невиконання цих умов стосовно тих, що відмовлятимуться давати відповіді, можуть бути вжиті адміністративні заходи стягнення, зокрема, накладення штрафу. О. Осауленко підкреслив, що вживатимуться всі можливі заходи для отримання повної й правдивої інформації, «починаючи від елементарних домовленостей і роз’яснень». Він також не виключив можливості «показового» накладення адмінштрафу на тих, котрі категорично відмовлятимуться від перепису. Основну ж ставку в цій справі, як і в усіх цивілізованих країнах, зроблено на просвіту за допомогою ЗМІ.
Також Законом «Про Всеукраїнський перепис населення» забезпечуватимуться й гарантії конфіденційності інформації, отриманої під час перепису. Згідно із цим законом, «первинні (персональні) та інші дані, отримані в процесі проведення перепису населення... не підлягають поширенню без його згоди і використовуються тільки для статистичних цілей у зведеному й знеособленому вигляді».
За даними Держкомстату, зберігатимуться заповнені переписні бланки в спеціальних, недоступних для неуповноважених осіб приміщеннях не менше як два роки, після чого їх буде знищено. До речі, ці дані не зможуть зажадати для своїх цілей ні суд, ні прокуратура, ні інші органи. Втім, скептиків багато: як заявив учора «Дню» народний депутат України Леонід Кравчук, «повністю гарантувати безпеку зібраної інформації не вдасться. Якщо, наприклад, людина отримує інформацію, то в наш час купити її зовсім не складно. Перепис проводитиме дуже багато людей, і гарантувати те, що ніхто з них не піддасться якимось спокусам, не можна. Інша справа, що, на мій погляд, заволодіти якимсь чином комплексною інформацією неможливо, тому що її буде внесено в комп’ютерну базу й закодовано».
Залишається відкритим і питання про можливі політичні спекуляції під час проведення опитування громадян. Нагадаємо, що влітку, під час обговорення Закону про перепис населення, в парламенті ряд депутатів заявляв про те, що існує небезпека того, що переписувачі ставитимуть запитання й про політичну орієнтацію громадян. Однак, на думку В. Гошовської, це будуть окремі випадки, а не тенденція, «адже всі, котрі хотіли б використати перепис у своїх меркантильних політичних цілях, добре знають Закон про вибори, згідно з яким, якщо справа дійде до суду, то всі особи або партії будуть зніматися з реєстрації». Л. Кравчук, у свою чергу, зазначив, що такі порушення будуть можливі, якщо ті, хто братимуть участь у переписі населення, будуть відповідно налаштовані політично або «на якусь ідею, схему, виконання якихось замовлень». Важко сказати, чи буде так насправді, але під час проведення такої великої справи, як перепис населення, можна сказати, що можливе все, заявив депутат.
Довгий час також не було вирішено питання фінансуванням перепису. «На його проведення та опрацювання результатів потрібно майже 200 млн. грн., і це за мінімумом», — твердить О. Осауленко. За його словами, з розрахунку на одну людину це становить $0,7, хоча мінімальний норматив, визначений ООН для проведення перепису, становить $1,0. У бюджеті 2001 року передбачено надання лише 94,5 млн. грн. для цих цілей. Іще 18 млн. буде додано з резервного фонду Кабінету Міністрів. Нестачу коштів буде заповнено за рахунок місцевих бюджетів і міжнародної допомоги. Витрата наданих на проведення перепису коштів буде відбуватися за трьома основними статтями: закупівля техніки для проведення опрацювання інформації (сучасні сканери, комп’ютери тощо), друкування бланків (самого тільки паперу було потрібно 1300 тонн) і, звичайно, оплата переписного персоналу, яка, за європейськими мірками, невелика — 150–180 грн. за весь обсяг роботи (28 робочих днів).
Перші ж результати — чисельність населення країни — будуть відомі напередодні виборів. Це, як заявила на прес-конференції науковий консультант Президента з економічних питань Елла Лібанова, потрібно для того, щоб вибори відбулись максимально об’єктивно.