Перейти до основного вмісту

Банки вже не бояться заборон і суворих попереджень

Гривня продовжує падати, незважаючи на кредити МВФ
30 березня, 00:00

«Смертельний номер» Нацбанку (що за версією МВФ називається — лібералізація валютної політики) знову загрожує закінчитися інвалідністю як для НБУ, так і для гривні загалом.

Цікаво, що кілька тижнів тому керівники НБУ цілодобово на Інститутській обмізковували ті заборони, які банки навчилися долати вже за декілька днів. Нагадаємо, що заради того, щоб і долар був у вільному продажу, але й купити його неможливо було, Нацбанк зберіг обов’язковий продаж половини валютних надходжень, зберіг контроль валютних заявок податковими інституціями й заборонив банкам купувати валюту для обмінних кіосків.

Банки в черговий раз підтвердили, що придбаний ще в «совку» професіоналізм у виконанні будь-яких, навіть наймаразматичніших заборон, — не проп’єш... Коли після десяти «контрольних» днів стало ясно, що за час лібералізації гривня подешевшала на 30 копійок, Нацбанк вибухнув суворим спічем у бік банків. «Не відповідають (дії банків. — Авт.) ситуації нормального курсоутворення й лише призводять до дестабілізації». Голова НБУ Віктор Ющенко (офіційну телеграму підписано ним) обурився також тим, що «деякі банки безпідставно встановлюють надмірну маржу між обмінними курсами купівлі-продажу валюти.

Це призводить до необ’єктивного й невиправданого заниження курсу національної валюти» (вчорашні торги почалися з офіційного курсу 3,93 грн. за $1). Тому «Нацбанк суворо попереджає банки про необхідність дотримання його вимог і зобов’язує регіональні управління НБУ застосовувати санкції при виявленні порушень».

Тобто адміністративні регулятори знову збережено (хоча, заради справедливості слід відзначити, що НБУ дійсно не настільки багатий, щоб влаштовувати країні свято лібералізації по повній програмі). І діятимуть не зважаючи на те, що вже цього тижня очікується поповнення валютних резервів НБУ — Рада директорів МВФ одноголосно відновила кредитування України й підписалася під наданням чергового $153-мільйонного транша. Не виключено, що наступного тижня таку ж суму «вдасться» витрусити в борг і зі Світового банку... Але Нацбанк, схоже, більше не має наміру тримати гривню лише за рахунок своїх резервів.

«Звісно, кредити нас радують, — заявив «Дню» оператор-початківець валютного ринку, — Україна гроші візьме, значить зобов’яжеться й надалі звільняти валютну політику. А там, дивись, Нацбанк дозволить спекулювати. А то нудно тут — сил немає». Інший оператор заявив, що поки ринок «напівзакритий», деякі послуги (в тому числі й державних органів. — Авт.) коштують дорожче, ніж при вседозволеності й повній свободі. «Тому ті, хто зміг «стати корисним», працюють і на половинчастість дерегуляції не ремствують»...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати