Беззаконня породжує беззаконня
Нічого дивного в тому, що ВР Криму "брикнула", немає. Загнана у глухий кут явно незаконним Указом Президента про призначення в.о. голови міста та діями виконавчої влади щодо викорінювання самоврядування за допомогою "пошуку бомби", ВР струсила павутину зі "зброї сепаратистів" та із цим кийком пішла на Київ. А втім, ще не пішла і навряд чи піде. Проте над головою занесла. У розумінні - загрожує. Сьогодні - порівняно з 1992-1995 роками - погода зовсім інша. Але для місцевих виборів (а так само до Верховної Ради), мов пробний камінь, питання - "ти за референдум чи проти?" - стане в нагоді; дрімаюче всередині кримського народу "росіянство" реагує на автоматиці. Або генетиці.
"Джин" із пляшки, відкоркованої Указом Президента, матеріалізуватися, звісно, не встигне. Але дух антагонізму між Кримом та Україною що було скис, атмосферу трохи зіпсує. І все заради чого? Як висловлюється віце-спікер кримської ВР - "щоб захопити Ялту". І, як додає міське керівництво Ялти - "щоб прем'єрові Анатолію Франчукові й народному депутатові Ігорю Франчуку ніхто не заважав у рідному ялтинському окрузі".
Українські парламентарії на безсилий демарш своїх кримських колег, які згадали "мєшковську юність", відреагували з дивовижним розумінням. Навіть Олег Вітович, ім'я якого колись звучало в Криму майже як Хмара й бабай, не сумнівається: "Указ Президента став приводом для внесення таких питань до порядку денного кримської сесії - бо багато хто вбачає в ньому елементи прямого президентського правління". Лідер УНА вважає, що незаконні рішення з обох сторін "можуть призвести до затяжної війни кримського та українського парламентів, що буде використано для спекуляцій на політичних гаслах у виборчій кампанії всіх рівнів".
Детонатором процесу, як уважає соціаліст Іван Чиж, стало ігнорування Президентом "логіки законодавчої бази". Сергій Соболєв назвав "кримський випад" "емоційними рішеннями провокаційного характеру у відповідь на Указ Президента", і "спробою шантажувати Україну однієї з її частин". При цьому Соболєв уважає, що "Президент повинен знайти мужність скасувати незаконне рішення щодо Ялти", повідомляє Інтерфакс.
ВР Криму вирішила також звернутися до Конституційного Суду. Кримський спікер Анатолій Гриценко переконаний, що "незаконним шляхом відповідати на незаконні рішення - це неправильно".
Випуск газети №:
№21, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»