Перейти до основного вмісту

Білий сніг, нові квартири і середня зарплата 836 гривень

Алчевський рецепт виходу з кризи
26 липня, 00:00

День металурга жителі Алчевська, одного з найбільш благополучних міст Луганської області, зустріли цього року з особливо гарним настроєм. Алчевський металургійний комбінат, головне підприємство міста, нарешті розпочав могутній поступальний рух уперед. Саме так охарактеризував нинішню ситуацію на АМК його генеральний директор Тарас Шевченко. Комбінат демонструє явне зростання всіх економічних показників і, що не менш важливо, серйозне просування шляхом вирішення головних соціальних проблем. На підприємстві, де працює 21 тисяча осіб, середня зарплата у липні досягне 836 гривень, що за мірками Донбасу дуже і дуже непогано (для порівняння — у 1999 році вона становила 246 гривень, і затримка її виплати доходила до 4-х місяців). Старші майстри у цехах заробляють до 2,5 тис. гривень.

Алчевці широко і весело гуляли. Напередодні Дня металурга 70 кращих працівників підприємства отримали ключі від нових квартир. На комбінаті пройшла презентація трьох великих інноваційних проектів. Саме у такій послідовності — спочатку торжества з приводу новосілля, а потім — запуск високотехнологічного обладнання. Спеціально чи ні упорядники свята визначили саме такий порядок, але у всякому разi виглядало це досить символічно. Адже, за великим рахунком, жодні успіхи виробництва не радують навіть найбільших патріотів свого підприємства, якщо не вирішуються життєво важливі для людей питання.

Протягом майже дванадцяти років у Алчевську не будували житлові будинки. Було ліквідовано навіть будівельно- монтажні підприємства. Жоден черговик за ці роки не отримав нової квартири. Новосели отримали ордери на квартири у реконструйованому гуртожитку АМК. У березні 2003-го дирекція металургійного комбінату ухвалила рішення про реконструкцію, профінансувала її з коштів підприємства, і вже через 4 місяці будинок перетворився на зовсiм новий. 70 квартир, з яких 9 — двокімнатних, заселяють працівники комбінату — не просто черговики, але обов’язково, як сказали б раніше, передовики виробництва.

Житло вийшло досить симпатичне, обладнане водо-, газо- і електролічильниками, пластиковими трубами; не найдорожчою, але пристойною сантехнікою, а у вікна навіть поставили сучасні склопакети. Обійшлася вся реконструкція у 1 мільйон 800 тис. гривень. Звичайно, радикальним розв’язанням житлового питання це назвати не можна — двокімнатні квартири дісталися лише сім’ям з двома дітьми, інші ж отримали маленькі однокімнатні. Старий гуртожиток, що стоїть поряд і без порівняння з реконструйованим виглядає катастрофічно — розбиті вікна, обшарпані стіни, обідрана підлога… І там також живуть працівники комбінату. Та й черга, що нараховує декілька тисяч осіб, різко не скоротилася. І все ж подія стала для міста знаковою. «Ми довели, що комбінат зумів подолати кризу і розвивається — довели саме тим, що змогли приступити до виконання соціальних програм», — сказав на урочистому мітингу генеральний директор АМК Тарас Шевченко.

Будівництво житла — не єдина програма, якою збираються займатися комбінат і місто. Мер Алчевська Микола Кириченко серйозно стурбований демографічними проблемами. За народження третьої дитини сім’я тепер отримує одноразово 1 тисячу гривень. І за першу отримує стільки ж, але за умови, що радісна подія трапиться не пізніше, ніж через півтора року після одруження.

Тим часом ВАТ «Алчевський металургійний комбінат» ще півтора року буде перебувати у процесі санації. «Кілька років тому мені говорили — кинь ти займатися цим комбінатом, він безперспективний. Ми шукали інвестора для підприємства і знайшли. Сьогодні, завдяки тому, що основним пакетом акцій комбінату володіє солідна фірма, яка фінансує реконструкцію і модернізацію виробництва; завдяки успішному менеджменту і професійному колективу, АМК дійсно стає тим, ким він покликаний бути — сучасним, могутнім, високотехнологічним підприємством», — говорив Олександр Єфремов, голова Луганської облдержадміністрації. Сьогодні 86% продукції комбінату відправляється на експорт.

Напередодні свого професійного свята алчевські металурги урочисто запустили у роботу нове обладнання. Встановлене обладнання має окупитися протягом півтора року. А кошти на його придбання витратили чималі — 6,8 млн. гривень коштує піч, 13 млн. грн. — установка гідрозбиву окалини.

Крім підвищення обсягів виробництва, модернізації технологічного процесу, нововведення дозволяють вирішувати і екологічні завдання. Мер Микола Кириченко навіть повідомив журналістам, що сніг минулої зими у них лежав білий, і діти ліпили з нього снігових баб, а раніше, не встигши випасти, ставав брудно-сірим. Для тих, хто розуміє, це говорить багато про що.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати