Бізнес не вірить
у проголошену «дерегуляцію економіки»На сьогоднішній день можливість бізнесменів впливати на прийняття тих або інших рішень місцевих адміністрацій (не кажучи вже про загальнодержавні) надто незначна. Про це говорилося позавчора (на наступний день після «практичних занять» чернігівчан біля стін посольства США) на «круглому столі» за результатами дослідження «Завдання і практика державної регуляторної політики у сфері підприємництва», яке провів Український незалежний центр політичних досліджень...
Причини цього, з слів однієї з координаторів проекту Ксенії Ляпіної, «у непрозорості влади і небажанні чиновників допустити підприємців у таїнство державних процесів». «Правда, — підкреслила вона, — позитивним є те, що сьогодні вже існують механізми, що забезпечують можливість такого проникнення». Наприклад, в Указі Президента «Про регуляторну політику» є положення, згідно з яким обов’язковим є «громадське обговорення» постанов, які регулюють діяльність підприємців. Проте, як сказала К. Ляпіна, «такого роду положення існують de jure. Насправді ж кожен розуміє їх, як хоче, і у органів виконавчої влади залишається повна свобода їх тлумачень».
Минулого року було створено спеціальний Держкомітет регуляторної політики і підприємництва, без думки експертів якого ухвалити постанову, що звужує права бізнесменів, досить складно. «Це саме те місце, де ми повинні впливати максимально», — говорить К. Ляпіна. Однак до складу даного комітету входять всe ті ж чиновники. Значно більше прав підприємці мають у ряді консультаційних колегій і координаційних рад — як при Кабміні, так і при місцевих адміністраціях. Але, на думку фахівців, такого роду «порадники» (першість серед яких також поступово отримують чиновники) в основному займаються «лобіюванням своїх інтересів».
«Регулятивна політика держави, в принципі, не новина, — сказав «Дню» президент асоціації «Укрконсалтінг» Віталій Моргуліс — вона була однією з фундаментальних складових адміністративної політики ще у радянський час. У той же час так звана «дерегуляція» з метою зниження тиску на підприємця — явище для України відносно нове».
Вельми сумно, що більшість учасників «круглого столу», здається, звиклися з думкою: економічні функції держави зводяться до обмеження прав підприємців, а не до розумної регуляторної політики. Як сказав директор Асоціації сприяння обігу та виробництва алкогольної і тютюнової продукції Володимир Демчак, «бізнес сьогодні вимушений захищати свої інтереси. У тому числі і на державному фронті «бойових дій». «У таких умовах, — говорить генеральний директор ВАТ «Мономах» Володимир Барабаш, — підприємці повинні не тільки об’єднати свої зусилля, але і йти на випередження, проявляти свою законодавчу ініціативу. При цьому робити це необхідно на високому професійному рівні. Інакше альтернативи ми не дочекаємося», — підкреслив він.