Брандмайори-аматори
Фраза віце-прем’єра про «порядок, як у Новобогданівці», не стільки заспокоює, скільки шокуєКиїв бачив приклад Москви й мав час для підготовки, щоб не допустити пожеж у лісах і на торф’яниках навколо столиці. І, мабуть, дещо зробив. Але кияни, ймовірно, запам’ятають не це, а раптовий смог і задимленість. Та ще досить сміхотворне пояснення: знову винна Росія. І тільки потім з’ясувалося, що й під Києвом мали місце випадки займання, зокрема в Чорнобильській зоні. І навіть тоді, коли навколо Москви пожежі почали вщухати, в Київської області загроза ще залишалася. Пожежі торф’яників у вівторок тривали в двох районах у безпосередній близькості від столиці — в селі Раківка (район Вишгорода) горіло 0,3 гектара й у селі Соснівка (Іванківський район) — 5 гектарів. А в селі Озера Бородянського району й смт Гостомель Ірпінського району еменесники загасили загорання.
Занепокоєний підвищенням пожежної небезпеки, перервав свою відпустку й повернувся до Києва Президент Віктор Янукович. Міг би, звісно, зробити те саме й прем’єр-міністр Микола Азаров, але, напевно, ще не встиг відновити нервові клітини, втрачені на фронті підвищення газових цін для населення і майбутнього зниження пенсійного віку для жінок. Тому він передав вудила пожежогасіння бійцеві міцнішому — першому віце-прем’єрові Андрію Клюєву. І ніхто в цей складний час навіть не згадав, що надзвичайні ситуації в країні в цей момент через якісь сумнівні політичні розклади залишаються без «господаря» — міністра надзвичайних ситуацій. Потерпілий ні за що та ображений екс-міністр Нестор Шуфрич не квапиться запропонувати батьківщині свій досвід і залізну хватку. Щоправда, тимчасово виконуючий обов’язки головного пожежника країни Михайло Болотських теж цілковито дозрів для селекторних битв із вогнем. Учора на нараді, проведеній Клюєвим, він досить жваво рапортував про виконані рейди і складені протоколи, назвав області, що найбільше потерпіли через пожежі, говорив про наявність пожежників і розвідувальних літаків та вертольотів, про допомогу, яку надають у боротьбі з димом і вогнем космічними апаратами. Болотських навіть переконував (а треба було? — Авт.), що заходи для упередження небезпечних ситуацій значно дешевші, ніж усунення їхніх наслідків.
Вислухавши міністрів і деяких губернаторів, Клюєв поставив вітчизняним пожежам діагноз: необережне поводження з вогнем та випалювання залишків рослинності на сільгоспугіддях і придорожніх смугах поряд з лісами. Як стверджує перший заступник прем’єра, в країні щодня «виявляється значна кількість порушників», на яких складається до 500 протоколів на день. Усього ж із 2 до 8 серпня були випадки 328 лісових пожеж на площі понад 1,5 тисячі гектарів.
Але прості пожежі — це, як то кажуть, ще не біда. Набагато гірше, коли вони стаються на складах із боєприпасами, де, як відомо, зберігаються не лише набої, снаряди й міни, а навіть ракети з усім їхнім начинням. Тому Клюєв дуже уважно вислухав доповідь харківського губернатора Михайла Добкіна про стан складів боєприпасів у місті Лозова. Віце-прем’єр зазначив, що напередодні наради він мав розмову з Президентом, в якого є дані про те, що в Лозовій ведеться нелегальний збір металобрухту. Тому віце-прем’єр поставив губернаторові чітке завдання: «Ніхто зі сторонніх не повинен перебувати на території цього об’єкта, щойно спаде спека, одразу працівники МНС почнуть там прибирати боєприпаси, і ми наведемо там такий самий лад, як у Новобогданівці». Цей вислів пролунав дещо моторошно для всіх тих, хто пам’ятає, як Новобогданівка двічі ставала джерелом смертельної небезпеки для людей, які жили на прилеглих територіях... Тепер там, можливо, порядок. Але ж хіба в країні немає хоч одного якогось подібного об’єкта, який не викликав би в людей настільки страшні асоціації, як Новобогданівка?
Утім, спека створила в Україні не лише пожежну небезпеку. Водночас загострилася й ситуація в енергетиці. Де це бачено: цими днями вона вимушена працювати в режимі осінньо-зимового максимуму навантажень, тобто як і взимку, із суворими морозами й довгими ночами. Як сказав Клюєв, внаслідок екстремально високих температур споживання електроенергії в Україні зросло на 25% і, вочевидь, почали танути запаси вугілля. «Це уповільнює темпи накопичення вугілля на складах теплоелектростанцій для покриття його дефіциту в зимовий період і потребує негайного виправлення ситуації», — наголосив перший віце-прем’єр. Як виправлятимуть? Про це не йшлося. Але добре було б придивитися до ілюмінації на деяких будинках. А то ще, може, заборонять користуватися кондиціонерами й холодильниками...