Букет Молдови
Правий популізм хоче реваншу над лівим
Молдовський уряд вирішив запровадити у середніх школах країни обов’язкове вивчення російської мови та замінити курс «Історія румунії» на «Історію Молдови». Після цього Християнсько-демократична народна партія та її лідер Юріє Рошку обурилися, і впродовж двох тижнів партія виводила понад 10 тисяч студентів та школярів на мітинги протесту проти «русифікаторської політики», що її здійснює правляча партія комуністів. Минулого тижня молдовський уряд пішов на поступки опозиції і скасував суперечливі рішення по реформі шкільної програми. До речі, перед тим державне керівництво наполягало, що вивчати потрібно все ж таки історію власної країни. Але все ж на мітинг у неділю зібралися, за різними оцінками, до 50—70 тисяч чоловік, повідомляє Рейтерс. Щоправда, МВС Молдови заявляє, що цифра завищена і насправді в Молдові мітингували близько 20 тисяч прихильників опозиції.
Демонстрація відбулася без особливих ексцесів. Але гасла недопущення русифікації вже неактуальні — тепер демонстранти вимагають практично тільки відставки президента, парламента й уряду Молдови й проведення в країні дострокових виборів. Що можна характеризувати як спробу перехопити владу — або, принаймні, як спробу перевірити, наскільки міцною є влада в руках комуністів.
«Країна вражена вірусом націоналізму, екстремізму та божевілля», — заявив напередодні мітингу в телевізійному зверненні до народу президент Молдови Володимир Воронін. «Юріє Рошку цікавить насильницьке, і тільки насильницьке захоплення влади. Для того, щоб виправдати себе в очах світової спільноти, Рошці потрібна кров. І діти потрібні йому для того, щоб пролилася саме дитяча кров, щоб суспільство скаменіло від жаху й опинилося в розгубленості», — сказав Воронін. Того ж вечора державне телебачення Молдови почало показувати відеокліпи, в яких кадри очолюваних ХДНП акцій протесту супроводжувалися попередженням: «Екстремісти хочуть пролити кров дітей!» та завершувалися закликом «Зупиніть дітей!». Рейтерс повідомляє, що у поштових скриньках мешканці Кишинева знайшли аналогічні листівки. За словами свідків подій у Кишиневі, серед учасників демонстрації не було помітно дітей, хоча на демонстрацію прийшло багато підлітків та молоді. Опозиція обіцяє провести альтернативний офіційному «Мерцишор» — традиційний естрадний фестиваль на початку березня — з вимогами відставки керівництва країни.
«Молдовська держава — це наш пріоритет. Знищення держави — пріоритет політичного терориста Рошки. З терористами не будуть розмовляти в жодній країні світу. Не будуть iз ними розмовляти і в Молдові», — заявив президент Воронін. Як стало відомо «Дню», цієї суботи на зустрічі з керівниками дипломатичних місій, він також повідомив, що крім звернення до народу з проханням підтримати правлячу комуністичну партію та засудити дії опозиції має й інші засоби для врегулювання ситуації. Зокрема, все, що відбувається в центрі Кишинева під час масових акцій протесту, знімається на відеокамеру й потім може стати документальною базою для покарання «екстремістів».
Як зазначив «Дню» радник МЗС України Євген Левицький, ситуація в Молдові обговорювалася під час нещодавнього візиту до цієї країни заступника державного секретаря МЗС Ігоря Харченка. У зовнішньополітичному відомстві України стурбовані масовими акціями протесту в Кишиневі, відслідковують ситуацію, але наголошують на тому, що це — внутрішня справа Молдови.
Легко припустити, що сьогодні ні владні структури Молдови, ні опозиційні сили, ні сусідні держави не можуть дати відповідь на те, як може повернутися ситуація, якими будуть наслідки, і як це вплине на те, що зветься модним сьогодні терміном «регіональна стабільність». Навіть якщо припустити, що праві здатні повернути собі владу — ніде не була оприлюднена їхня програма негайних конкретних дій.