Булгакову, місту і світові
Запитаний і по-своєму унікальний фестиваль відбудеться 22—24 липня в КиєвіОфіційна назва — «Фестиваль мистецтв імені Михайла Булгакова». Власне, точніше було б назвати цю акцію «імені «Майстра і Маргарити», оскільки представленi твори здебiльшого стосуватимуться цього роману.
А розпочнеться все панахидою в Хрестовоздвиженській церкві за нашим знаменитим земляком — обрядом, традиційним для вітчизняних шанувальників Булгакова. А основне наповнення фестивалю — повна інсценізація силами різних театрів «Майстра і Маргарити», розділ за розділом. Організатори особливо наголошують, що вперше на підмостках представлятимуть усі розділи роману, причому кожну виконає новий акторський склад. Для цього залучені добірні артистичні сили — київські театри — Національні імені Франка, на Подолі, на Печерську, «Ательє 16», Драми та комедії на лівому березі Дніпра, Російської драми імені Лесі Українки — підтримають колеги з Харкова — Театр ляльок, Львова — імені Заньковецької, Донецька — театр «Жуки», а також Москви — театр «Нотабене», Польщі — «Девясил» і «Нова Лодзь». Обіцяють бути й знаменитості — серед почесних учасників фестивалю — Олександр Філіпенко, польський кінорежисер Кшиштоф Зануссі, Анатолій Хостікоєв, готує свій номер i Олег Скрипка з хором МВС.
Крім того, що називається «прочитанням роману», публіка матиме можливість порівняти різні версії вже готових постановок — три моновистави (донецька, київська та львівська), три повноформатні вистави — московська, харківська і польська, плюс кіноверсія — раритетний фільм Анджея Вайди «Понтій Пілат та інші». Основним фестивальним майданчиком буде — ні багато ні мало — Гостиний двір, який на три дні перетворять на зал для глядачів не бiльше нiж 600 місць. Є надія, що всі місця будуть зайняті.
Залишається лише дивуватися, що такого фестивалю не було досі. Адже, зрештою, кожна країна, кожне велике й не дуже місто має свою світову знаменитість, одне ім’я якої є такою самою історичною визначною пам’яткою, як і палаци, собори, музеї. І навколо цього імені можна створити справжню культурну індустрію, що дозволить місту та країні заробляти і художній авторитет, і цілком реальні гроші. За прикладами далеко ходити не треба: без того самого Чеховського фестивалю в Москві важко уявити собі театральний сезон Європи.
Залишається лише побажати Булгаковському фестивалю всіляких успіхів. Адже плани його засновників — вельми принадні: в 2005 році — фестиваль за мотивами «Днів Турбіних», у 2006 — «Мольєр» і так далі...