Четвертий... і зовсім не зайвий
Кількість газотранспортних консорціонерів зростаєЦі заяви із задоволенням зустріло керівництво України. Коментуючи їх, Леонід Кучма відзначив: «Так що перспективи у нас хороші». Президент вказав, що Україна виступає за найшвидше створення газового консорціуму. «Ми за те, щоб не зволікати із завершенням створення консорціуму, а, навпаки, щоб цей проект побачив життя», — сказав Л. Кучма на спільній із президентом Росії Володимиром Путіним зустрічі з журналістами після переговорів у п’ятницю в резиденції «Зоря» (Крим). Л. Кучма підкреслив, що українська сторона задоволена ходом переговорів щодо створення газового консорціуму. Пояснюючи логіку цього процесу, він уточнив, що спочатку переговори вiдбувалися на двосторонньому рівні, і між Україною і Росією було досягнуте взаєморозуміння щодо концепції консорціуму, а сьогодні переговори тривають на тристоронньому рівні — з участю німецької сторони.
Щоправда, російська сторона поки що не поспішає коментувати ані німецьку, ані євробанківську участь у консорціумі. Більш того, після оптимістичних висловлювань прем’єра РФ Михайла Касьянова, який вірить у те, що всі принципові рішення стосовно реалізації проекту створення консорціуму приймуть вже цього року, виникли одягнуті в туман дипломатичної словесності деякі нові умови. Так, висловлюючись за активізацію рішень стосовно консорціуму, М. Касьянов сказав, що «питання звірки всіх позицій у торгово-економічних напрямах кожної з країн також матиме значення і впливатиме на рішення деяких аспектів із питання консорціуму».
Про що тут ідеться? Як відомо, сьогодні, паралельно зі створенням консорціуму, вирішується ще складнiше завдання — триває робота зі створення єдиного економічного простору в рамках «четвірки» (Росія, Україна, Білорусь, Казахстан). Україна на даному етапі «не бачить альтернативи» поглибленню відносин із Росією і розвитку співпраці в рамках єдиного економічного простору на території СНД, заявляє в Криму Л. Кучма. Не менш оптимістичний і російський президент. «Думаю, що на певні параметри нам вдасться вийти вже у вересні. При цьому ми прагнемо синхронізувати роботу і щодо нашого вступу до СОТ», — сказав В. Путін у Форосі після переговорів з Л. Кучмою, підкресливши, що з питань вступу до СОТ у рамках «четвірки» «є серйозні розбіжності». Український Президент також їх не приховував, але висловив надію, що обидві країни, просуваючись до СОТ, прийматимуть взаємовигідні та продумані рішення. «Неправильне рішення може вдарити по одній зі сторін, або примусити її поставити бар’єр», — відзначив Л. Кучма.
Чи не йдеться про бар’єр відносно нових учасників міжнародного газотранспортного консорціуму, що використовується як інструмент тиску на Україну? Адже не випадково Жан Лем’єр уточнював, що участь ЄБРР у консорціумі можлива за умови згоди всіх його засновників. Схоже, президент ЄБРР дещо знає про наявні протиріччя в цьому питанні.
Своє роз’яснення до розуміння ситуації дав у нещодавній заяві заступник міністра закордонних справ Росії, спецпредставник президента РФ із питань урегулювання статусу Каспійського моря Віктор Калюжний. «Нафта (додамо: а також газ. — Авт. ) — це основа основ, ключ до вирішення багатьох проблем XXI століття. Коли ми про неї навіть не говоримо, то ми про це думаємо. Якщо проблеми єдиного енергопростору вдасться вирішити в рамках ЄврАзЕС, — на жаль, у рамках СНД це не вдалося, — то успіх інтеграційного процесу буде забезпечений», — вважає Калюжний. При цьому він нагадав, що контури нової конфігурації міждержавної співпраці окреслили на зустрічі в Москві 23 лютого глави Білорусі, Казахстану, Росії й України, де сторони домовилися розпочати практичну роботу з формування єдиного економічного простору. Проте, на думку української сторони, газовий консорціум, до якого увійдуть європейські країни (як, до речі, і зона вільної торгівлі у рамках четвірки), і є таким ось елементом практичної роботи. Л. Кучма переконаний, що тристоронній консорціум буде створено, хоч це «питання непросте і пов’язане з нашими відносинами з Російською федерацією, у тому числі й борговими зобов’язаннями». При цьому Президент України подякував німецькій стороні за те, що вона була постійним учасником переговорів про створення консорціуму, хоч, як відомо, єдині переговори за її участю пройшли у Києві 23 квітня на досить низькому представницькому рівні. «Змістовні бесіди залишаються для зустрічі високопоставленої робочої групи», — відзначало німецьке посольство у Києві. Засідання цієї групи запланували провести 8 травня. Але експерти «Дня» вказують, що його імовірність розцінюють як 50:50. Одна з причин — поява четвертого, вельми бажаного для України учасника, який, цілком можливо, принесе з собою до консорціуму не тільки гроші, але й вимогу аудиту «Нафтогазу України». Мабуть, санкцію всіх сторін на його присутність за столом переговорів отримати буде не просто.