Чого хочуть студенти
Чистки гуртожитків чи... ректорату?
Останнім часом Національний технічний університет «КПІ» перетворився на своєрідну «гарячу точку». Ще в листопаді минулого року кількасот студентів акцією протесту спробували привернути увагу до проблеми «утиску прав студентів і погіршення режиму проживання в гуртожитках студмістечка». Тоді ректорат пообіцяв задовольнити реально здійснимі вимоги, а у відповідь на звинувачення в неефективному використанні фінансових і матеріальних ресурсів запропонував студентам-економістам сформувати своє представництво для участі в аналізі витрат університету: фінансові звіти, говорилося тоді, «доступні цілком кожному». Але відносини між керівництвом і підопічними так і не заладилися. Перед квітневим пікетуванням Кабінету Міністрів із вимогами покращити соціальне становище студентів і травневою спробою відкликання депутата, який проходив за «студентським» округом Київради і не задовольнив прохання студентів про ремонт гуртожитків, ректорат, як стверджує тепер уже колишній першокурсник теплоенергетичного факультету Марк Соколов, загрожував «бунтівникам» виключенням з університету. Що, власне, для багатьох і стало реальністю: нині десяток незгодних понад тиждень голодує під стінами Міністерства освіти — ще двом за станом здоров’я довелося від голодування вже відмовитися. Те, що ректорат основною причиною протесту називає виключення через неуспішність, самі пікетники вважають профанацією. «Існує законна процедура поновлення, і ми могли б нею скористатися, — говорить М. Соколов. — Але чи є сенс поновлюватися в навчальному закладі, який втручається у суспільну діяльність своїх студентів?»
Робити висновки, не почувши думки протилежної сторони (учора ректорат «політеху» від коментарів, на жаль, відмовився), досить складно. Але якби проблема зводилася тільки до виключення студентів, її могли б вирішити ще в понеділок, — це єдине, за твердженням голодуючих, стосовно чого дало відповідь керівництво вищого навчального закладу. А головна вимога пікетників — «чистка ректорату від людей, які скомпрометували себе переслідуванням студентів». Ще одне — навести порядок у політехівських гуртожитках: студенти наполегливо не хочуть розуміти «складне фінансове становище ВНЗ» і вірити в те, що кошти в КПІ використовують ефективно. Тим більше, як стверджують голодуючі, обіцяних фінансових звітів ніхто так і не побачив. І якщо до кінця тижня керівництво не вийде зі студентами «на зв’язок», на День Конституції протестанти погрожують перебратися під стіни Адміністрації Президента. Планується, що в цьому випадку до них приєднається група підтримки з інших міст.
Слід сказати, що, незважаючи на запевнення страйкуючих про підтримку акції Міністерством освіти, останнє, проте, виявляє свою солідарність із керівництвом «політеху». На прес-конференції минулого четверга міністр Василь Кремень відзначив, що спеціально створена група розбиралася з ситуацією безпосередньо на місці, тобто в самому КПІ. Вона ж прийшла до висновку, що «страйкарі» просто перекручують факти — видають за політичні репресії велику академзаборгованість.