Перейти до основного вмісту

Чорнобильська катастрофа: повторення буде?

26 листопада, 00:00

На Запорізькій АЕС, де через зниження до небезпечного рівня частоти струму останніми днями часто вмикалася автоматика розвантаження енергоблоків, її було заблоковано на енергоблоці-мільйоннику й застосовано ручний режим управління.

Аналогічні дії, на думку багатьох фахівців, призвели до чорнобильської трагедії.

На думку голови парламентського підкомітету з питань ядерної політики та ядерної безпеки Олександра Гудими, який повідомив «Дню» про цей небезпечний випадок, ядерна безпека України, Європи і всього світу стала заручником ситуації в енергетиці. За словами О. Гудими, українські АЕС, що виробляють понад 40% електроенергії, потрібної нашій державі, на відміну від теплових електростанцій, не відчувають дефіциту палива й працюють стабільно. Але фінансова криза, істотно зменшивши теплоенергетичні потужності країни, призвела до небезпечного падіння частоти струму, відключення споживачів і виникнення аварійних ситуацій на атомних станціях.

Навіть одиничне вимкнення запобіжної автоматики на АЕС створює аварійну ситуацію. Але ж такі події трапляються мало не щодня протягом останніх двох тижнів. За твердженням О. Гудими, з 10 по 24 листопада частота в електромережі падала нижче мінімально допустимого рівня (49 Гц) десятки разів. Отже, аварійні ситуації стали в Україні нормою, а це, за словами О. Гудими, — надзвичайно тривожний сигнал про рівень ядерної безпеки. Навівши дані про вимикання автоматики Запорізької атомної електростанції, він назвав такі дії злочинними та повідомив, що з цього приводу проводиться розслідування.

О. Гудима наголосив, що через падіння частоти струму можливий обвал єдиної енергомережі України. Це може завдати величезних втрат нашій економіці та призвести, на думку фахівців, до її розпаду на окремі регіональні системи, які буде дуже важко об’єднати. Втім, О. Гудима вважає, що ці наслідки ще можна пережити. Але в Україні, яка зазнала Чорнобильської трагедії, не можна ставити під загрозу безпеку ядерної енергетики. Він упевнений, що в першу чергу цією проблемою має опікуватися Рада національної безпеки та оборони, а також Міненерго, адміністрація атомного регулювання та інші державні органи. Він відзначив, що вимкнення автоматики — це жахливо, але не менш жахливим є те, що відповідні виконавчі структури допускають багаторазове зниження частоти нижче 49 Гц і введення в дію автоматики АЕС, що вже само по собі є аварією.

КОМЕНТАР

Виконавчий директор НАЕК «Енергоатом» Віктор СТОВБУН підтвердив, що автоматика, котра реагує на пониження частоти на Запорізькій АЕС, виводилася з ладу на дві доби. При цьому атомні блоки були розвантажені на 2% потужності. За словами В. Стовбунa, «це не небезпечно для реакторної установки, це небезпечно для обладнання турбіни». На його думку, робота в умовах зниженої частоти взагалі дуже небезпечна для ядерної енергетики. При цьому трапляються випадання сигналізації... Всі регулятори починають смикатися. У ті два дні, коли реактори було розвантажено і захист виведено з ладу, Україна стояла на межі катастрофи.

Заступник керівника Адміністрації ядерного регулювання Вадим ГРИЩЕНКО повідомив «Дню», що Державна інспекція з ядерної безпеки відреагувала на події на Запорізькій АЕС і видала розпорядження припинити подібні дії. За словами В. Грищенка, вони, безумовно, загрожують атомній безпеці, оскільки може вийти з ладу електронне обладнання, що використовується в системах захисту АЕС.

Колишній генеральний директор Чорнобильської АЕС, керівник центру «Енергетика й інформатика — 21 сторіччя» Сергій Парашин відмовився коментувати конкретну ситуацію, але наголосив, що за умов, коли НАЕК «Енергоатом» працює без ліцензії, не виключені будь-які порушення. На його думку, небезпека посилюється ще й тим, що директори атомних станцій нині зведені до становища начальників цехів, що може сприяти прийняттю ними безвідповідальних рішень.

№227 26.11.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати